Stoupenci uznání palestinského státu jsou podle průzkumu stanice BBC ve světě početnější než jeho odpůrci, ale významná část dotázaných neřekla jasné stanovisko.

Z dnes zveřejněných výsledků sondáže provedené v 19 zemích vyplývá, že 49 procent dotázaných je pro uznání palestinských území za stát, zatímco je 21 procent si přeje, aby se jejich vláda proti tomu postavila. Svůj jasný názor ale neřeklo 30 procent respondentů.

Nejvíce příznivců uznání palestinského státu je v Egyptě (90 procent, proti devět procent) a v Číně (56 procent pro a devět proti).

Naopak k zemím, kde je odpor proti uznání Palestiny nejsilnější, patří USA (45 pro a 36 proti), Brazílie (41 pro a 26 proti), Indie (32 pro a 25 proti).

Tři země, které reprezentovaly Evropskou unii, zaujímají podle průzkumu podobné postoje: Francie (54 pro a 20 proti), Německo (53 pro a 28 proti) a Británie (53 pro a 26 proti).

V Rusku se pro uznání vyslovilo 37 procent obyvatel (proti 13 procent), ale každý druhý dotázaný nedal konečnou a jasnou odpověď nebo si myslí, že jeho země by se měla zdržet rozhodování o této otázce.

 

Průzkum uskutečnila BBC v období do 3. července do 29. srpna ve formě osobního nebo telefonického pohovoru.

Předseda palestinské samosprávy Mahmúd Abbás v pátek oznámil, že 23. září vznese v OSN požadavek na uznání palestinské státnosti v hranicích ze 4.června 1967, tedy na území západního břehu Jordánu, pásma Gazy a východního Jeruzaléma.

K přijetí nového státu je v RB OSN zapotřebí souhlas aspoň devíti z jejích 15 členů. Přitom ani jeden z pěti stálých členů s právem veta nesmí toto své právo použít. USA ale předem avizovaly, že tak učiní.