Guvernér afghánské centrální banky Abdal Kádir Fitrat odcestoval do Spojených států, aby tam oznámil svou rezignaci. Prohlásil přitom, že v Afghánistánu to učinit nemohl, protože mu tam jde o život.

Důvodem je podle stanice Al-Džazíra jeho zapojení do vyšetřování skandálu kolem Kábulské banky. "Můj život je v ohrožení. Od chvíle, kdy jsem 27. dubna v parlamentu upozornil na podvodné praktiky, obdržel jsem několil výhrůžek smrtí," cituje z Filtratova prohlášení ve Virginii agentura AP.

Proto rezignoval až ve Spojených státech namísto přímo Kábulu. Poslední, co ho k odjezdu přimělo, byl fakt, že Karzáího vláda odmítla stíhat osoby zapojené do skandálu Kábulské banky.

Mluvčí afghánského prezidenta Hamída Karzáího novinářům už sdělil, že guvernér do USA emigroval. Sám Fitrat řekl, že zde má status legálního rezidenta Spojených států a do Afghánistánu se vrátit prý rozhodně neplánuje.

Kábulskou banku v roce 2004 založil mezinárodně známý pokerový hráč Šerkan Farnúd. Dalšími vlastníky instituce jsou Karzáího bratr Mahmúd a bratr viceprezidenta Muhammada Kásima Fahíma. Dohled nad Kábulskou bankou loni převzala centrální banka - instituce členům svého vedení bez záznamů přidělila půjčky v hodnotě 900 milionů dolarů. Některé z nich posloužily na nákup luxusních nemovitostí v Dubaji.

Mezinárodní měnový fond (MMF) pak podmínil další pomoc Afghánistánu tvořenou miliardami dolarů mezinárodních dárců vysvětlením celé kauzy.

Platy pro 80 procent vládních zaměstnanců

Mluvčí MMF Raphael Anspach řekl, že jeho instituce vzala Fitratovu rezignaci na vědomí a že bude s jeho nástupcem spolupracovat při zlepšování afghánského bankovního systému.

Krize trvá od podzimu a panuje obava, že Kábulská banka, z níž se vyplácí mzdy 80 procent vládních zaměstnanců, padne. Zatím se drží díky vládním zárukám a finanční pomoci převedené z veřejných fondů.

Prezident Karzáí prohlásil, že nedisciplinovaní akcionáři byli z vedení vyloučeni a že pokud půjčky nesplatí, budou stíháni. Vláda po kritice, že není schopna objasnit problémy banky, pohrozila ukončením jednání s MMF, i když to bude mít pro Afghánistán negativní důsledky.

Šíření lží z MMF

Afghánský ministr financí před týdnem prohlásil, že vládě dochází trpělivost, a obvinil MMF ze šíření lží o Kábulské bance.

Fitrat tvrdí, že vláda otálí se zahájením právních kroků proti viníkům. Doufal prý, že vyšetřování umožní skoncovat se skandálem, ale místo toho ohrozilo jeho samotného. Podle Al-Džazíry případ Kábulské banky poukázal na chaos a korupci panující v afghánském finančnictví v době, kdy USA ohlásily stažení části svého kontingentu.