Několikrát odkládaná evakuace cestujících z ruské lodi Akademik Šokalskij, která na Štědrý den uvázla v ledové pasti v Antarktidě, se ve čtvrtek podařila díky příletu čínského vrtulníku.

"Čínský vrtulník přiletěl k Šokalskému. Odjíždíme, je to na 100 procent," napsal před šesti hodinami na Twitteru vedoucí vědecké expedice Chris Turney.

Vrtulník přiletěl z ledoborce Sněžný drak, který je k Akademiku Šokalskému nejblíže ze záchranných plavidel.

"Obhlédli plochu na ledu, ze které - jak předpokládám - se evakuace uskuteční v nejbližší době," řekl poté kapitán lodi Igor Kiseljov agentuře ITAR-TASS.

"Vrtulník odletěl s prvními 12 cestujícími ve 20:08 lodního času (8:08 SEČ)," dodal kapitán později.

Mluvčí australské námořní záchranné služby AMSA podle ITAR-TASS zanedlouho nato potvrdila přílet prvních evakuovaných pasažérů na australský ledoborec Aurora Australis.

"V pořádku jsme dorazili na palubu Aurora Australis," tweetoval před hodinou Chris Turney. V bezpečí by tak už mělo být všech 52 pasažérů.

Původně se plánovalo, že vrtulník přepraví evakuované na čínský ledoborec, odkud by je člun ve skupinách po 22 lidech převezl na palubu australského plavidla. Plány se ale posléze změnily, a tak vrtulník přistával na ledu v bezprostřední blízkosti australského ledoborce.

Ruská posádka i po ukončení vrtulníkové operace na palubě Akademika Šokalského zůstane, aby vyčkala na přírodní uvolnění ledového pásu. To může nastat změnou větru. Nynější větry vanoucí z východu totiž drží loď v ledovém sevření, západní větry by naopak pomohly příkrov rozbít.

Akademik Šokalskij se nachází asi 2800 kilometrů jižně od města Hobart v australském státě Tasmánie. Ledový příkrov kolem lodi je mimořádně silný, dosavadní pokusy o vyproštění plavidla byly proto neúspěšné.

Na palubě ruské lodi je 74 lidí, z toho 22 členů ruské posádky. Cestující jsou převážně australští, novozélandští a britští vědci a turisté.

Vědecký tým Australasijské antarktické expedice, která s plavidlem odrazila od břehů Nového Zélandu 28. listopadu, měl v plánu zopakovat 100 let starou cestu legendárního australského výzkumníka Douglase Mawsona.

Členové expedice prováděli podobná měření jako Mawsonova výprava, aby zjistili, jak se antarktické prostředí v průběhu uplynulého století změnilo.

Akademika Šokalského postavily v roce 1982 pro sovětskou flotilu finské loděnice. Loď je pro plavbu v polárních oblastech uzpůsobena mimo jiné zesíleným trupem, klasický ledoborec to ale není.

Zbývá vám ještě 0 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se