Vůdce KLDR Kim Čong-un ve zjevné reakci na přelet dvou amerických "neviditelných" bombardérů nad Jižní Koreou nařídil svým raketovým vojskům bojovou pohotovost k útoku na americké vojenské základny v Jižní Koreji a v Tichomoří. USA prohlašují, že berou severokorejské hrozby vážně.

Tisíce Severokorejců se sešly na hlavním náměstí v Pchjongjangu, kde se konalo shromáždění na podporu výzvy Kim Čong-una do zbraně proti Spojeným státům.

Vojáci a studenti 90 minut pochodovali po Kim Ir-senově náměstí a provolávali hesla jako "Smrt americkým imperialistům" nebo "Smeťte americké agresory".

Severokorejské státní sdělovací prostředky už časně ráno informovaly, že Kim Čong-un svolal mimořádné vojenské zasedání. Po půlnoční schůzce s nejvyššími veliteli pak podle tiskové agentury KCNA podepsal příslušné rozkazy o uvedení raket do pohotovosti.

Vůdce prý usoudil, že "za stávající situace nastal čas zúčtovat s americkými imperialisty".

Útok na Havaj i Washington

Ve státním deníku Rodong se v pátek objevily fotografie, jež možná poodhalily, kterým směrem by se útok KLDR ubíral.

Podle britského Telegraphu byly fotografie pořízeny právě na krizovém jednání a je na nich mimo jiné vidět, jak Kim Čong-un podepisuje zmiňovaná vojenská lejstra.

V pozadí je přitom rozeznatelný náčrt s popiskem "Plán útoku na americkou pevninu" a podle novin zachycuje cíle, na které by KLDR útočila. Pravděpodobně jde o Washington DC, Los Angeles, Austin v Texasu, ale také Havaj.

Kim Čong-un s armádním velením před mapou útoku na USA

Jednání vysokých armádních činitelů Pchjongjang svolal po čtvrtečním přeletu amerických strategických bombardérů B-2 nad poloostrovem.

Dále tak stoupá napětí: KLDR přerušila telefonické spojení s Jižní Koreou, zrušila také možnost internetového připojení pro cizince, které přitom zavedla jen několik týdnů zpátky.

Rychlá odpověď

Podle agentury Reuters byla zpráva o Kimově odpovědi na let amerických bombardérů nezvykle rychlá. I přes ostrou rétoriku komunistického režimu se odborníci shodují, že je velmi nepravděpodobné, že by KLDR skutečně vlastnila rakety, které by byly schopné zasáhnout pevninu USA.

KLDR disponuje zastaralými raketami ze sovětské éry, jež mohou zasáhnout Jižní Koreu. Její rakety delšího doletu jsou považovány za neprověřené. Teoreticky by mohly zasáhnout americké základny v Japonsku či na ostrově Guam.

Spojené státy podle ministra obrany Chucka Hagela berou bojechtivá prohlášení mladého severokorejského vůdce vážně a jsou odhodlány čelit "jakékoliv eventualitě".

Preventivní jaderný útok na USA

Severní Korea v posledních dnech pohrozila preventivním jaderným útokem na Spojené státy a zamířila rakety a dělostřelectvo na vojenské základny USA.

Pchjongjang vypověděl všechny dohody o neútočení s Jižní Koreou a podle stanice BBC tak stoupá riziko, že dojde k mylnému vyhodnocení kroků druhé strany a k chybné reakci.

Za agresivní rétorikou Pchjongjangu může být podle analytiků i snaha upevnit postavení severokorejského vůdce Kim Čong-una, který převzal moc v prosinci 2011 po smrti svého otce, i snaha zachovat vliv armády a zajistit pokračování jaderného a raketového programu.