Barack Obama přiletěl na šestihodinovou návštěvu Barmy coby první americký prezident v historii. Na programu krátké návštěvy, která je vnímána jako další signál potvrzení demokratických přeměn země, měl setkání s prezidentem Thein Seinem i vůdkyní barmské opozice, držitelkou Nobelovy ceny za mír Do Aun Schan Su Ťij, napsala agentura AP.

Při příležitosti Obamovy návštěvy Barma propustila na amnestii 44 politických vězňů. Barmská vláda už minulý týden propustila několik set vězňů v rámci amnestie; skupiny na ochranu lidských práv ji ale kritizovaly, protože nebylo jasné, zda jsou mezi propuštěnými také nějací "vězni svědomí".

Se svým barmským protějškem, bývalým generálem Thein Seinem, jemuž je připisována zásluha za řadu reforem posouvajících Barmu od vojenské diktatury k civilní vládě a demokracii, se Obama setkal v budově regionálního parlamentu v bývalém hlavním městě Rangúnu.

Na úvod návštěvy Obama prohlásil, že přichází "napřáhnout ruku přátelství" národu, který přechází od útlaku k míru. Barmskou vládu nicméně upozornil, že "práce s cílem zajistit a ochránit svobody teprve začala".

Obama rovněž setkal s dlouholetou barmskou bojovnicí za demokracii Su Ťij, kterou navštívil v jejím domě, kde strávila téměř dvě desítky let v domácím vězení.

Po příletu amerického prezidenta v ulicích vítaly desetitisíce lidí, kteří chtěli alespoň zahlédnout konvoj, v němž rychle přejížděl z letiště do parlamentu. Mnoho z nich mávalo americkými vlajkami a pořizovalo si fotografie mobilními telefony.

Některé skupiny na ochranu lidských práv nicméně tvrdí, že Barma, která nadále zadržuje stovky politických vězňů a potýká se s etnicky motivovaným násilím, neudělala dost, aby si vysloužila osobní návštěvu Obamy.

Americký prezident v neděli prohlásil, že jeho cesta do Barmy není posvěcením její vlády, ale uznáním dramatického pokroku, který se v zemi odehrává.

Barack Obama a kambodžský premiér Hun SenNapjatá atmosféra v Kambodži

Do Barmy Obama zaletěl v rámci své první zahraniční mise po vítězných prezidentských volbách. Při své asijské cestě navštívil rovněž Thajsko a na závěr také Kambodžu. V případě této země dal Bílý dům jasně najevo, že Obama je zde pouze kvůli východoasijskému summitu a že jeho návštěvu v Kambodži nelze vnímat jako podporu autoritářského režimu premiéra Hun Sena, který zde vládne již od 80. let.

Obamův přílet do Kambodže také zcela postrádal euforii, s níž prezidenta USA vítaly krátce předtím v ulicích barmského Rangúnu desetitisíce lidí s americkými vlaječkami.

Z phnompenhského letiště zamířil Obama přímo do Paláce míru na schůzku s Hun Senem, která byla americkými činiteli charakterizována jako "napjatá". Prezident při ní podle amerických představitelů vyjádřil své obavy ohledně dodržování lidských práv v Kambodži". Obama prý konkrétně poukázal na to, že Kambodža zadržuje politické vězně a neumožňuje svobodné a spravedlivé volby.