Barmský prezident Thein Sein uspořádal v neděli historicky první tiskovou konferenci pro místní sdělovací prostředky. Konala se v hlavním městě Neipyijto a během ní odpověděl asi na třicet otázek barmských novinářů i zahraničních korespondentů.

Dotazy sahaly od bojů proti etnickým povstalcům na severu země až po změny v barmské ústavě.

Jde o další průlom v pokračujících reformách země, která byla po desetiletí uzavřená a sevřená cenzurou bývalého vojenského režimu, napsala agentura AP.

Pouhá přítomnost na tiskové konferenci byla důležitou událostí dokazující, jak se země obrací od tajnůstkářství a paranoie k relativní otevřenosti.

Sedmašedesátiletý bývalý generál, který byl za vlády vojenské junty premiérem, vypadal napjatý, když začal odpovídat na úvod původně dvouhodinové tiskovky, která se nakonec ještě o 20 minut protáhla. Brzy se ale uvolnil dost na to, aby projevil netušený smysl pro humor.

Když vysvětloval, proč se rozhodl uspořádat průkopnickou tiskovou konferenci, řekl, že během své nedávné cesty do USA poskytl spoustu rozhovorů a vystoupil dokonce i v "inkvizičním" pořadu BBC Hardtalk. Poté, co tohle zažil, už prý se setkání s novináři nebojí.

Thein Sein se snažil mnoho neprozradit, mluvil pouze všeobecně i o tak kritických záležitostech, jako jsou boje v Kačjinském státě. Padl také dotaz, zda by dal vůdkyni barmské opozice a nositelce Nobelovy ceny za mír Do Aun Schan Su Ťij místo ve své vládě.

Jeho reformy umožnily Národní lize pro demokracii, kterou Su Ťij vede návrat do volební politiky a v příštích volbách by měla představovat největší výzvu jeho vládě. Ale to, zda se Su Ťij do vládního kabinetu zapojí nebo ne, záleží na ní, prohlásil Thein Sein.