Jedna z nejbohatších žen světa Australanka Gina Rinehartová vzkázala v článku, který vyšel ve finančním magazínu, aby lidé, kteří žárlí na bohaté, více pracovali a méně popíjeli.

Vládě pak doporučila, aby snížila minimální mzdy a povzbudila investory. Levicově orientovaná centristická vláda Austrálie neotálela s kritickou reakcí, informovala agentura AFP.

Rinehartová ke svým odhadovaným 29 miliardám australských dolarů (597 miliardám korun) přišla v roce 1992 coby dědička důlního impéria založeného otcem Langem Hancockem. Časopis Business Review Weekly považuje tuto šéfku skupiny Hancock Prospecting za nejbohatší ženu světa.

"Na to stát se milionářem nikdo nemá monopol. Žárlíte-li na ty, kteří mají víc peněz než vy, neseďte, nestěžujte si a udělejte něco pro to, abyste vydělali více. Nevěnujte tolik času popíjení, kouření a tlachání, pracujte usilovněji. Staňte se jedním z těch, kdo tvrdě pracují, investují a budují, přičemž vytvářejí práci a příležitosti pro ostatní," napsala Rinehartová do finančního časopisu Australian Resources and Investment.

Gina Rinehartová

Neváhala zkritizovat vládní socialistickou politiku. Podle ní by vláda měla raději snížit daně i minimální mzdy, aby povzbudila soukromé podnikání.

Dle listu Herald Sun je týdenní minimální mzda v Austrálii 606 tamních dolarů (asi 12 tisíc korun).

Jako první téměř okamžitě zareagoval ministr financí Wayne Swan, jinak neúprosný kritik australských multimilionářů brojících proti zvedání daní těžařům a zavedení nové ekologické daně.

"Je to urážka milionů australských pracujících, kteří v práci potí krev, aby uživili děti a zaplatili účty," prohlásil.

Vládní Zelení s ironií poukázali na názory ženy, "která za své bohatství vděčí příbuzným". Odboráři těžařských firemy zase mají podezření, že Rinhehartová blouzní. "Zatímco sama zaměstnává laciné zahraniční dělníky a vyhýbá se placení daní, tvrdí, že sociální blaho mohou zajistit jenom milionáři a miliardáři," podivil se předseda odborů důlních zaměstnanců Tony Maher.