Mladý vůdce Severní Koreje Kim Čong-un opět posílil naděje zbytku světa, že s jeho vládou přijde do KLDR určité uvolnění.

Poté, co se oproti zvyklostem svého otce začal objevovat na veřejnosti se svou manželkou Ri Sol-ču, si do Pchjongjangu dokonce pozval bývalého Kim Čong-ilova osobního kuchaře, jenž uprchl z KLDR a v současnosti žije v Japonsku.

Muž, který vystupuje pod pseudonymem Kendži Fudžimoto, pro britský deník Daily Telegraph Fudžimoto prozradil, že ho Kim se svou "okouzlující" manželkou uvítal velice přátelsky.

Mladý vůdce by podle Fudžimota, který o svých zážitcích z KLDR vydal několik knih, mohl Severní Koreu zreformovat po vzoru čínského modelu tržního socialismu.

"Když přijedu do Evropy nebo do Japonska, vidím nadbytek výrobků a jídla. Pak se vrátím k nám a není tu nic," řekl prý Kim Čong-un Fudžimotovi. "Neměli bychom studovat čínskou politiku?"

Údajné výroky měl Kim vyslovit jen pár dní poté, co se setkal s vysokým čínským představitelem Wang Ťia-žuejem, který je šéfem zahraničního úřadu čínské komunistické strany.

Severokorejský vůdce čínské delegaci při čtvrtečním jednání v Pchojngjangu mimo jiné řekl, že se vláda KLDR nyní zaměřuje na oživení ekonomiky země.

"Cílem Korejské strany práce je rozvoj hospodářství a zlepšení životních podmínek občanů Severní Koreje tak, aby mohli žít spokojený, civilizovaný život," citovala tisková agentura Nová Čína vůdce KLDR.

Analytici: Kim má malý vliv

Podle analytiků setkání s Fudžimotem opět ukazuje, že se Kim Čong-un snaží vymezit vůči režimu, který na severu Korejského poloostrova panoval za časů jeho otce Kim Čong-ila a děda Kim Ir-sena.

Sám Fudžimoto ale přílišné naděje na změnu v KLDR brzdí a upozorňuje, že zemi ve skutečnosti vede Kimova teta a strýc. Ti prý schválí jen minimum návrhů, které jim jejich synovec přednese.

Čína, která vyslala své vojáky na podporu KLDR za korejské války v letech 1950-1953, zůstává hlavním spojencem Pchjongjangu. Zbídačelá Severní Korea se k Číně v posledních letech stále častěji obrací s žádostmi o poskytnutí potravinové, palivové a další pomoci.

Čína byla také v podstatě jedinou zemí, kterou navštěvoval Kim Čong-il; podle agentury AP tam byl za poslední dva roky svého života hned čtyřikrát.

Jeho syn se v současné době chystá na třídenní cestu do Vietnamu.