Maledivský prezident Muhammad Našíd podal demisi. K tomuto kroku jej podle agentury AP dovedly demonstrace, které se na souostroví konají už několik týdnů na protest proti jeho kontroverznímu nařízení zatknout významného soudce. Pravomoci hlavy státu nyní přecházejí na viceprezidenta Muhammada Vahída Hasana.

"Pro zemi bude v současné situaci lepší, když podám demisi. Nechci řídit zemi železnou rukou. Podávám demisi," prohlásil Našíd podle agentury AFP.

Nejmenovaný zdroj z blízkosti prezidenta oznámil, že Našíd se nyní nachází v bezpečí - armáda ho ukryla na tajné místo poblíž velícího štábu. Vzbouření policisté podle svědků převzali kontrolu nad státní televizí, píše BBC News.

Prezidentská kancelář ve svém prohlášení uvedla, že podnikla "všechny nezbytné kroky, které mají stabilizovat situaci v Malé".

Maledivští vojáci se střetli s protestujícími policisty v hlavním městě. Několik set příslušníků bezpečnostních sil armáda rozháněla střelbou gumovými projektily a slzným plynem. 

Policie totiž odmítala podřídit se nařízení prezidenta a ukončit protest proti tomu, co považují za nelegální příkazy nadřízených, informuje agentura AP.

Protesty odstartoval případ soudce

Nepokoje na Maledivách, které patří mezi nejoblíbenější turistické destinace na světě, začaly minulý měsíc. Tehdy prezident Našíd nařídil zatčení jednoho z vysoce postavených soudců a obvinil ho, že ho platí jeho předchůdce v prezidentském úřadě Maumún Abdal Gajúm. Od té doby se v ulicích pravidelně střetávají stoupenci a odpůrci vlády.

Policisté se do protestů zapojili poté, co jim nadřízení a posléze i prezident nařídili, aby přestali demonstrujícím skupinám bránit přiblížit se k sobě navzájem. Stažení policejní ochrany vyústilo ve střety, které si vyžádaly jednoho mrtvého.

Našíd protestující policisty osobně navštívil a vyzval je, aby s demonstrováním přestali. Ti ale odmítli a namísto toho skandovali hesla volající po jeho odstoupení.