Nejméně 30 let potrvá, než bude možné bezpečně vyřadit z provozu japonskou jadernou elektrárnu Fukušima, kterou v březnu vážně poškodilo zemětřesení a následné tsunami. Nic na tom nemění ani fakt, že únik radiace se podařilo podstatně zredukovat a zařízení je považováno za poměrně stabilizované. Informovala o tom v pondělí agentura AP s odvoláním na expertní skupinu japonské vlády.

Přírodní neštěstí z 11. března způsobilo v elektrárně, která je místem největší světové jaderné katastrofy od havárie v Černobylu v roce 1986, selhání chlazení reaktorů, výbuchy vodíku a požáry. Okolí zamořil radioaktivní materiál, který donutil desetitisíce lidí k evakuaci.

Skupina expertů jmenovaná japonským úřadem pro atomovou energii vypracovala návrh zprávy o postupném uzavírání elektrárny. Podle dokumentu, který má být k dispozici ke konci letošního roku, potrvá přinejmenším 30 let, než bude možné zařízení bezpečně vyřadit z provozu.

V návrhu, který byl zveřejněn o víkendu na stránkách úřadu, odborníci připomínají, že odstranění jaderného paliva po neštěstí v americké atomové elektrárně Three Mile Island v roce 1979 trvalo deset roků. Proces zajištění Fukušimy přitom bude podle expertní skupiny podstatně složitější a časově náročnější.

Předpokládá se, že bude také mnohem dražší. Japonský deník Jomiuri šimbun v sobotu citoval názor expertů, že náklady na uzavření elektrárny přesáhnou 19 miliard dolarů.

Provozovatel elektrárny, firma TEPCO, už dříve oznámil, že se daří stabilně ochlazovat poničené reaktory. Stále však zbývá realizovat rozsáhlé opravy a bezpečnostní opatření. Expertní skupina soudí, že odstraňování palivových tyčí nezačne dřív než v roce 2021, až budou opraveny bezpečnostní obaly reaktoru.

Jedna z poškozených jednotek již byla pokryta vzduchotěsným polyesterovým pláštěm, který je přechodným opatřením pro udržení radioaktivních částic uvnitř. Podobné pláště se plánují i pro ostatní budovy.