Mluvčí Pentagonu Dave Lapan řekl, že USA už delší dobu ví o existenci tohoto projektu, ale uvítaly, že čínské úřady se o tom otevřeně zmínily. Čínská televize vysílala ve středu záběry sovětské lodě, kterou Čína koupila v roce 1998 na Ukrajině a kterou modernizuje ve svých loděnicích.

"V našich očích je to dobré znamení, vždy jsme byli pro transparentnost, abychom lépe chápali jejich úmysly," dodal Lapan. Podle jeho slov projekt čínské letadlové lodě není překvapení, ale přinejmenším znamení, že Číňané chtějí být otevřenější.

Letadlová loď Varjag (foto z roku 2001)

Admirál Mike Mullen, předseda sboru náčelníků štábů armády USA, o letadlových lodích hovořil se svým čínským protějškem při své první návštěvě Číny začátkem července. Mullen, který v září odchází do důchodu, je přesvědčeným stoupencem vojenského dialogu s Čínou. Podle něj umožní vyhnout se různým nedorozuměním mezi oběma zeměmi, a to především s ohledem na rychlý rozvoj čínských vojenských kapacit.

Podle nepotvrzených zpráv se jedna a možná dokonce dvě středně velké letadlové lodi staví v loděnici Ťiang-nan v Šanghaji.

Loď jako známka moci

Dlouhá léta se o tom spekulovalo, nyní už z toho čínská armáda nedělá tajemství: snaživá velmoc staví svou vlastní letadlovou loď. Jako tréninkové plavidlo slouží starý sovětský model, píše agentura DPA.

Nikoli bez hrdosti Čína poprvé oficiálně odhalila svůj program týkající se letadlové lodi. "Pro každou zemi je to známka její moci a schopností. Jejím ozbrojeným silám slouží letadlová loď k odstrašování," říká bývalý generál a šéf výzkumu čínského sdružení pro zbrojní kontrolu Sü Kuang-jü. Čína stejně jako jaderné zbraně by prý měla mít i letadlovou loď "k odstrašování svých potenciálních rivalů".

Napříště tak má čínské námořnictvo nejen chránit lodní trasy a bránit teritoriální nároky, ale Čína také chce vytvořit v Tichomoří protiváhu k americké vojenské přítomnosti a nakonec v případě konfliktu kolem Tchaj-wanu zabránit Američanům v intervenci. Peking sice stále znovu potvrzuje své mírové záměry; znepokojení asijských sousedů nad stále sebevědoměji vystupující Čínou ale sílí.

"Posílení našeho námořnictva zlepší ochranu všech našich ostrovů, včetně Tchaj-wanu," rozptyluje Sü Kuang-jü veškeré pochybnosti o strategii. Letadlovou loď prý ale Čína nasadí jen v případě, že "bude porušena naše svrchovanost". Čína podle něj sází na pokojná řešení. "Vojenské řešení je vždy až tím posledním útočištěm." Sousedi Číny a také USA by si ale podle čínského vojenského experta měli zvyknout na jedno: "Je nevyhnutelné, že sílí čínské námořnictvo, když se naše země stává mocnější."

Výcvikový program by mohl naznačovat, že stavba letadlové lodi vstoupila do rozhodující fáze. Tím to ale nekončí, varují experti. Nasazení letadlové lodi je podle nich mimořádně komplexní úkol, letadlové lodi jsou velké a nepohyblivé, představují snadný cíl. Proto prý mohou plout jen ve flotile s několika válečnými plavidly na svou ochranu.

Před vyplutím má ale Varjag ještě dostat čínské jméno: Š´Lang. Tak se jmenoval admirál, který v 17. století znovu dobyl Tchaj-wan pro čínskou dynastii Ming.