Pro stárnoucí vůdce komunistů to může být jedna z posledních příležitostí opájet se vítězstvími dnů, které už minuly, napsal zpravodajský server BBC News.

V Havaně vlají rudé prapory. Budovy po celém hlavním městě jsou vyzdobené obrovskými kubánskými vlajkami. Na Náměstí revoluce, symbolickém politickém srdci země, se v sobotu konala jedna z největších vojenských přehlídek posledních desetiletí.

Jak přehlídka, tak zahájení sjezdu se odehrály přesně půl století poté, co Fidel Castro prohlásil, že jeho revoluce byla spíš socialistická, než demokratická.

Jeho projev z 16. dubna 1961 otevřel cestu pro centralizovanou ekonomiku v sovětském stylu a vládu jedné strany - a o den předcházel nepovedenému vylodění 1400 kubánských exulantů v akci podporované americkou CIA, kteří utrpěli porážku od Castrových vojáků v Zátoce sviní.

Potřebujeme změny, tvrdí Raúl Castro

Jak v prosinci varoval devětasedmdesátiletý prezident Raúl Castro, země potřebuje velké změny, pokud má systém přežít, jakmile odejde stárnoucí generace těch, kdo vedli revoluci. "Buď změníme směr, nebo se potopíme," řekl. "Naší základní povinností je napravit chyby, které jsme učinili během pěti desetiletí budování socialismu na Kubě."

Nejvyšší politické funkce na Kubě by měly mít omezený mandát na deset let. Prohlásil to kubánský vůdce Raúl Castro v úvodním projevu na VI. sjezdu Komunistické strany Kuby, který se koná poprvé po 14 letech.

"Došli jsme k závěru, že by bylo vhodné omezit politické mandáty a hlavní státní funkce na dvě po sobě jdoucí pětiletá období," řekl podle agentury AP Castro na sjezdu, kterého se účastní tisíc delegátů. Tato změna by podle něj měla zajistit "systematické omlazení" na všech důležitých postech státní moci včetně prezidenta (předsedy Státní rady) a také ministrů.

Plat? 340 korun měsíčně

Vyhlídku na změny vítají Kubánci se směsicí očekávání i obav. S platy dosahujícími sotva 20 dolarů (asi 340 korun) měsíčně tu existuje ohromný tlak na zavedení ekonomických změn, které by lidem umožnily zajistit si slušné životní podmínky. Až dosud pro ně bylo možné přežít jen díky přídělům potravin a značným příspěvkům na bydlení, zdraví a vzdělání. Ale tyhle almužny vypěstovaly kulturu závislosti nepobízející k práci a kubánská nevýkonná, klopýtající ekonomika si nadále nemůže takovou velkorysost dovolit.

Vláda už spustila program, který má umožnit čtvrt milionu lidí založit vlastní podnik s omezeným počtem zaměstnanců, anebo pracovat sami na sebe. Téměř tři čtvrtiny nových licencí už byly přiděleny a po ostrově vyrůstají malé stánky nebo kavárničky.

Očekává se, že sjezd tyto změny schválí a panují naděje, že by také mohl vyjasnit takové otázky, jako jsou mikroúvěry, či rozšířit počet druhů profesí, které budou lidem povoleny vykonávat.