Čtyřiaosmdesátiletý Mubárak se v sobotu stal prvním odsouzeným arabským vůdcem od vypuknutí vlny povstání v zemích severní Afriky a Blízkého východu. Po dobu procesu trval na své nevině, soud mu ale neuvěřil a poslal ho do vězení na doživotí.

Při vynesení rozsudku nedal exprezident na sobě znát žádné emoce, jeho oči zakrývaly tmavé brýle. Mubarakův advokát krátce po rozsudku oznámil, že se hodlá odvolat. "Rozsudek je plný právních chyb," řekl. Vyjádřil také přesvědčení, že odvolací soud bývalého prezidenta osvobodí.

Společně s Mubárakem byl za podíl na smrti demonstrantů ke stejnému trestu odsouzen i někdejší ministr vnitra Habíb Adlí. Během 18 dnů protestů bylo tehdy zabito skoro 850 lidí. Soudce při vynesení rozsudku uvedl, že Adlí a Mubarak nevyužili svých pravomocí k zastavení násilností.

Naopak šest bývalých vysokých bezpečnostních představitelů egyptského režimu soud zprostil viny. Souzeni byli také Mubárakovi synové Gamál a Alá, kteří čelili obvinění z korupce. Ani ti se nedočkali trestu.

Muslimské bratrstvo, které bylo za Mubarakova režimu zakázanou organizací a které se nyní stalo nejsilnější parlamentní frakcí, rozsudek kritizovalo.

"Prokuratura nesplnila svou povinnost shromáždit dostatečné důkazy pro odsouzení těch, kdo byli obviněni ze zabíjení demonstrantů," prohlásil mluvčí bratrstva. Vyzval k opakování celého procesu.

Islamista a "mubárakovec". O křeslo egyptského prezidenta se utkají Šafík a Mursí - čtěte ZDE

Na vynesení rozsudku čekaly před soudní budovou stovky Egypťanů. Po oznámení doživotního trestu pro Mubáraka propukli v jásot. Podle záběrů televize Al-Džazíra nadšeně mávali vlajkami a stříleli do vzduchu.

Naopak v soudní síni vypukly po vynesení rozsudku rvačky. Někteří diváci obviňovali soudce z přílišné shovívavosti vůči představitelům Mubárakova režimu, kteří byli zbaveni obvinění. Kritika se na soud snášela také kvůli osvobozujícímu rozsudku nad Mubárakovými syny.

Prokuratura nařídila převezení Mubáraka do káhirské věznice. Bývalý prezident přitom dosud ze zdravotních důvodů nebyl ve vazební cele, ale v luxusní nemocnici. Nejprve se zdržoval v letovisku Šarm aš-Šajch u Rudého moře, loni v srpnu se pak přesunul do prezidentského apartmá nemocnice na káhirském předměstí.

Podle zdrojů agentury AP se exprezident vstupu do věznice velmi bránil. Odmítal opustit vrtulník, který ho do ní dopravil přímo od soudu, a eskortě trvalo asi půl hodiny, než bývalého prezidenta k vystoupení z helikoptéry přinutili.

Mubárak ve věznici ihned nastoupil do tamní nemocnice. Podle egyptské státní televize se u něj po převozu do vězení projevila náhlá "zdravotní krize".

Demonstranti chtějí trest smrti

Na protest proti podle nich mírnému rozsudku pro exprezidenta Husního Mubaraka a proti osvobození jeho synů zaplavily v sobotu večer ulice egyptské metropole tisíce lidí.

Manifestací se v největší míře zúčastnili stoupenci Muslimského bratrstva požadující rozsudek smrti a také aktivisté mládežnického hnutí, které se stalo hybnou silou loňských demonstrací. Jejich koordinátor Ibráhím Tamima řekl serveru Ahram Online, že je tímto jasné, že armáda chce udržet staré mocenské struktury u moci.

Od svěží modernity k zahaleným tvářím. Porovnejte Egypt dnes a před 50 lety - čtěte ZDE

Kandidát na prezidenta Muslimského bratrstva Muhammad Mursí, který se dostal do druhého kola voleb, v sobotu prohlásil, že podporuje "revolucionáře" a vyzval protestující, aby dál usilovali o prosazení změn v zemi. Rovněž přislíbil, že pokud zvítězí ve volbách, bude se snažit o shromáždění dalších důkazů.

Mursí také obvinil svého soupeře v druhém kole voleb, posledního premiéra za Mubarakovy vlády Ahmada Šafíka, že se postaral o "uklizení" důkazů. Muslimské bratrstvo, které vyhrálo parlamentní volby v zemi, netají obavy, že Šafíkovým převzetím prezidentské funkce dosáhnou staré mocenské struktury svého vítězství.

Zdemolovali volební štáb

Egypťané nespokojení s rozsudkem také v sobotu v noci zdemolovali volební štáb prezidentského kandidáta Ahmada Šafíka. Ten býval premiérem v době Mubárakovy vlády a jeho postup do druhého kola prezidentských voleb na mnoho Egypťanů působí dojmem, že se starý režim snaží vrátit k moci.

Protesty pokračují také v neděli, v Káhiře se ráno sešlo několik stovek lidí. Podle údajů egyptského ministerstva zdravotnictví bylo při protestech zraněno 79 lidí, většina z nich právě na Tahríru.