Prvenství mezi lékařskými fakultami letos patří 3. lékařské fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Na prvním místě tak nahradila 2. lékařskou fakultu Univerzity Karlovy, která se v celkovém pořadí posunula na druhé místo.

Největším překvapením letošního žebříčku v oboru medicína je olomoucká Lékařská fakulta Univerzity Palackého. Zatímco v posledních letech patřila mezi průměr, letos obsadila třetí místo.

Každá z těchto fakult dominuje jedné kategorii. 3. lékařská fakulta je nejsilnější ve vědě. Body, které za své vědecké výstupy lékařské fakulty dostaly, přepočítávají HN na počet pedagogů. Do výsledného pořadí promlouvá i H-index školy, který vypovídá o citovanosti vědeckých článků. 2. lékařská fakulta si nejpečlivěji vybírá své studenty a pedagogové olomoucké fakulty vedou v počtu výjezdů na zahraniční univerzity a výzkumné ústavy.

Vítězná 3. lékařská fakulta patří mezi školy, na které mají studenti relativně vysokou šanci se dostat - přijímají sem totiž 24 procent uchazečů. Vůbec nejvyšší šance na přijetí je tradičně na 1. lékařskou fakultu UK v Praze, která je ochotná odpustit přijímací řízení studentům s výbornými známkami ze střední školy. Kladné rozhodnutí o přijetí rozesílá třiceti procentům přihlášených.

Nejvíce si studenti váží šance studovat v Ostravě, kam se zapíše 91 procent přijatých uchazečů, a také na 2. lékařské fakultě, kam se k zápisu dostaví 84 procent těch, kteří složili přijímací zkoušky.

Cizinci volí 1. LF

Žebříček HN nedokáže uchazečům zodpovědět otázku, kde je samotná výuka mediků skutečně nejkvalitnější. Úroveň výuky jsme totiž v našem šetření obsáhnout nedokázali. Pokud je však pro studenty důležité například to, kolik posluchačů může na dané škole vycestovat alespoň na jeden semestr do zahraničí, měli by se přihlásit na lékařskou fakultu do Olomouce nebo na 3. lékařskou fakultu. Tady do ciziny vyjíždí víc než tři procenta studentů. Nejslabší je v tomto ohledu ostravská fakulta, která loni do ciziny nevyslala jediného studenta.

Pedagogové s největší zahraniční zkušeností vyučují studenty olomoucké lékařské fakulty. Alespoň týden na zahraniční univerzitě či výzkumném ústavu loni strávilo téměř pět procent zdejších přednášejících.

Na lékařské fakulty obecně směřuje nejvíc zahraničních studentů. Mohou na nich studovat v angličtině a získat tak diplom, který se za hranicemi těší dobrému jménu. Lékařské fakulty mají na oplátku zajištěný významný zdroj příjmů. HN proto porovnávaly, která medicínská fakulta má mezinárodních studentů nejvíce. Vypovídá to o pověsti školy v zahraničí.

Nejvíce posluchačů chodí na přednášky v angličtině na Lékařskou fakultu Univerzity Karlovy v Hradci Králové - 34 procent z celkového počtu studentů. Zahraniční studenti si oblíbili také 3. lékařskou fakultu, kde tvoří 26 procent všech zapsaných studentů. Významný počet zahraničních studentů má i plzeňská fakulta Univerzity Karlovy.

Vojenští lékaři v Hradci

Budoucí lékaře připravuje také Fakulta vojenského zdravotnictví Univerzity obrany v Hradci Králové. Na ní aktuálně studuje 123 mediků. Jejich výuku ale z větší části zajišťuje královéhradecká fakulta Univerzity Karlovy, a proto je do srovnání s ostatními lékařskými fakultami nezařazujeme.

Studenti fakulty vojenského zdravotnictví se navíc učí například válečnou chirurgii a stávají se součástí profesionálních vojáků Armády České republiky. Koho láká výkon lékařského povolání v extrémních podmínkách, měl by se přihlásit právě sem. Povinnou součástí studia je i pobyt v Afghánistánu.