reklama
reklama
5. 10. 2013 | poslední aktualizace: 5. 10. 2013  10:23
Přiznání neodevzdalo dvacet exposlanců

Dvacítka exposlanců neodevzdala majetkové přiznání. Jsou mezi nimi i Bém a Paroubek

Přestože za nedodržení měsíční lhůty hrozí bývalým poslancům pokuta až 50 tisíc korun, dvacet z nich stále své majetkové přiznání nedodalo. Dokumenty ale zatím také nemá kdo zkontrolovat.
Čtěte více o: poslanec | přiznání | mandát
Schůze Poslanecké sněmovny
Schůze Poslanecké sněmovny
foto: HN - Jiří Koťátko

Podle zákona musí všichni poslanci do měsíce od skončení funkce odevzdat majetkové přiznání za letošní rok. Přestože tato lhůta skončila zhruba před týdnem, dvacet exposlanců přiznání stále nedodalo.

Vyplývá to z internetových stránek Poslanecké sněmovny. Dokumenty ale nyní stejně nemá kdo prověřit. Kontroly se ujme až nový mandátový a imunitní výbor.

Z registru prozatím chybí dvacet oznámený bývalých poslanců z různých stran. Nejsou tam například dokumenty Romana Pekárka (dříve ODS), kterého soud poslal kvůli korupci na pět let do vězení. Přestože do výkonu trestu nastoupil už v únoru, mandátu se nevzdal. Ve vazbě kvůli úplatkářství je i dřívější poslanec ČSSD David Rath, ten ale přiznání dodal.

reklama

V pátek odpoledne nebyly zaevidované ani majetková přiznání Pavla Béma (ODS), Romana Böhnische (ČSSD), Petra Holečka a Rudolfa Chlada (oba TOP 09 a Starostové), Miroslava Grebeníčka (KSČM) nebo šéfa NS-LEV 21 Jiřího Paroubka. Bývalý poslanec VV Michal Babák slibuje, že dokument doručí příští týden. Důvodem zdržení je podle Babáka to, že ještě nedostal všechny informace o svých příjmech vzhledem k tomu, že jde o část roku, a nikoli o účetní období. Jan Vidím (ODS) vzkázal, že oznámení dodal do Sněmovny prostřednictvím bývalé asistentky v pátek.

Čtyři přiznání v jednom roce

Radim Fiala (Úsvit, dříve ODS) uvedl, že oznámení odeslal později. "Mea culpa, mea maxima culpa (má vina, má největší vina)," řekl. Martin Vacek, který se hlásil k poslancům LIDEM, chce zase počkat až na ustavení nového mandátového výboru. Podle něj mu to doporučilo personální oddělení. Ze zákona je sice lhůta 30 dnů, ovšem adresátem je výbor, který nyní neexistuje. Vacek uvedl, že posílat oznámení přes podatelnu nepokládá vzhledem k charakteru materiálu za vhodné.

Ze stranických volebních lídrů, kteří zasedali v poslaneckých lavicích, už oznámení poslali všichni čtyři - šéfové ČSSD, TOP 09 a KSČM Bohuslav Sobotka, Karel Schwarzenberg a Vojtěch Filip a místopředsedkyně ODS Miroslava Němcová.

Bývalí poslanci letos musejí podat oznámení dvakrát. První za minulý rok museli odevzdat do konce června. Exposlanci, kteří byli zároveň členy kabinetu, měli vyplnit dokonce čtyři přiznání, dvě za loňský rok, jedno do měsíce ode dne, kdy skončili ve vládě, a jedno ve stejné lhůtě od zániku poslaneckého mandátu.

Pokud veřejný činitel lhůtu k podání přiznání nedodrží, nepodá je ani dodatečně nebo uvede zjevně nepřesné, neúplné nebo nepravdivé údaje, hrozí mu podle zákona o střetu zájmů pokuta až 50 tisíc korun. Postih neuděluje Sněmovna, ale obecní úřady v bydlišti funkcionářů.

Autoři:
reklama
Zobrazit náhled
Zbývá 1000 znaků
20 poslanců neodevzdalo majetková přiznání (Stanislav)
Zřejmě patří do té větší poloviny bývalých ("rozpuštěných") poslanců,...
50 tisic? (Ondrej)
to je totalni vysmech...50tis je pro ne prd...castka za takovou...
Zrovna tito dva zapomínají? Připomeňme jim - bojovníkům proti lumpárnám , jak (pražák)
se vzájemně pošťuchovali. 27.6.2005 pobavený pan primátor P. Bém...
....................................................................................... (ACTUNG ACHTUNG)
MAREK BENDA JE NA 10 MÍSTĚ KANDIDÁTKY ODS ŮŮŮŮŮŮŮŮŮŮŮŮŮŮŮŮŮŮŮŮŮŮŮŮŮŮŮŮŮŮH...
Asi se jim to i za těch 50 vyplatí (anonym)
Příliš nízká sazba na tuto třídu.
Zobrazit diskusi

Nový občanský zákoník

Postavení společníků veřejné obchodní společnosti a komanditní společnosti

Největší změna soukromého práva za 20 let.
Co se změní pro vás?

Vstupte do speciálu iHNED.cz
Nejčtenější
reklama
VIDEO
Do voleb jde řada 18letých kandidátů.
Matěj Smlsal
Volby 2014
Do zastupitelstev letos kandiduje i 454 lidí, kterým je teprve 18 let....
VIDEO
Skotský obchod v Praze
Fotogalerie
Najít v Praze Skota, který by se vyjádřil k referendu o odtržení Skotska...
reklama
reklama
reklama