reklama
reklama
1. 8. 2013 | poslední aktualizace: 1. 8. 2013  12:29
Sobotka: Za vládu rozhoduje Zemanův rádce

Sobotka tvrdě útočí na Rusnoka. Za vládu rozhoduje Zemanův rádce z Lukoilu, naznačuje

Rusnokově vládě jde o moc nad polostátními firmami. Podle předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky to signalizuje úterní blesková výměna vedení Českých drah. A Sobotka rozkrývá i vazby vlády na SPOZ a prezidenta Zemana. Klíčovou osobou je podle něj Zemanův rádce Martin Nejedlý.
Petr Honzejk
Petr Honzejk
komentátor HN
Bohuslav Sobotka
Bohuslav Sobotka
foto: HN - René Volfík

Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka zatím vůbec nejostřeji vystoupil proti Rusnokově vládě a prezidentu Miloši Zemanovi. V rozhovoru pro HN prohlásil, že na změny ve vedení Českých drah neměl prezidentský kabinet bez důvěry právo. „Včerejší rozhodnutí je signálem, že za Rusnokovou vládou existují konkrétní ekonomické zájmy a že tito lidé mohou podléhat pokušení ovládnout polostátní firmy a získat v nich vliv,“ prohlásil ve středu Sobotka.

Konkrétně jmenoval místopředsedu SPOZ a šéfa české pobočky ruské ropné firmy Lukoil Martina Nejedlého. „Rusnok by si měl udělat jasno, jestli klíčovou osobou nové vlády bude on, nebo jestli tím hybatelem v pozadí bude místopředseda SPOZ pan Nejedlý,“ prohlásil Sobotka. „Není žádným tajemstvím, že to je fakticky aktivní hybatel této politické strany,“ dodal.

Jaké konkrétní zájmy by měl mít Nejedlý na výměně vedení Českých drah, ale Sobotka neupřesnil. Právě Nejedlý ale podle něj reprezentuje ekonomické zájmy, které stojí za Rusnokovou vládou.

reklama

Nejedlého se HN pokoušely opakovaně kontaktovat. Na telefonáty ani na SMS nereagoval. Jeho zájmy leží v oblasti dodávek paliva. Jako spolumajitel firmy Lukoil Aviation zatím dodává leteckým společnostem.

Vše každopádně nasvědčuje tomu, že úterní zemětřesení ve vedení Českých drah mělo předem připravený scénář. Dozorčí rada, kterou výrazně obměnil nový ministr dopravy Zdeněk Žák, nejprve odvolala všechny čtyři členy představenstva včetně generálního ředitele drah Petra Žaludy a vzápětí na jejich místo zvolila nové představenstvo. To bleskově zvolilo nového generálního ředitele. Vše proběhlo během několika hodin.

Žaludu vystřídal Dalibor Zelený, který dráhy již vedl v letech 1998–2003, tedy v době, kdy Miloš Zeman zastával post předsedy vlády.

Ministr dopravy Žák stihl v Českých drahách vyměnit už 14 lidí. A pozadu nezůstávají ani ostatní ministři Rusnokovy vlády. Na klíčových postech na ministerstvech a v polostátních firmách od jejího jmenování proběhly desítky změn.

Personální výměny, které Rusnokova vláda stále bez důvěry sněmovny zatím učinila na ministerstvech a ve státních nebo polostátních podnicích, si prohlédněte TADY, nebo klikněte na následující obrázek:

 

Mapa mociIHNED.cz Zemanovu obměnu státní správy pečlivě sleduje. Naše počítadlo Mapy moci se zatím zastavilo na 71 pozicích. Vše ale nasvědčuje tomu, že další změny budou následovat.

Velký rozhovor s Bohuslavem Sobotkou o vlivu Miloše Zemana a jeho lidí na rozhodování vlády i dění v ČSSD najdete v HN.Čtěte více v Hospodářských novinách

Autoři: Petr Honzejk, vak
reklama
Zobrazit náhled
Zbývá 1000 znaků
dle socana Sobotky (for)
rozhoduje za vládu Zemanův rádce z Lukoilu. A kdo rozhoduje za...
Slušní a méně slušní (Péťa Světošlápek)
Musíme si uvědomit, že vedle Zemana odešli z ČSSD i mnozí klientelisté,...
B je správně (anonym)
To není jen Strana přátel ožralého Zemana ale především Strana...
....prodeji MUS. Je naprosto jasné, že nácek Zeman je jen hora komunistického sádla, kdy mozek mu dělá KGB, bylo tomu tak vždy je tomu tak i dnes..... (Zeman se přece "nechal obelhat" při ...)
Tedy si skutečně si myslíte, že MUS prodával Tošovský? http://racek.vlada.cz/usn
Sobotka tvrdě útočí na Rusnoka. Za vládu rozhoduje Zemanův rádce z Lukoilu, naznačuje (insider)
Hašek je nejhorší hejtman, co jsme zde měli, na kraj úplně se.re,...
Zobrazit diskusi

Nový občanský zákoník

Postavení společníků veřejné obchodní společnosti a komanditní společnosti

Největší změna soukromého práva za 20 let.
Co se změní pro vás?

Vstupte do speciálu iHNED.cz
Nejčtenější
reklama
VIDEO
Ukrajinská vlajka na checkpointu nedaleko hranic s Krymem
Eliška Nová
Rozhovor
"Rusko využívá organizovaný zločin na Ukrajině ve své strategii v...
VIDEO
Billboardy, ilustrační foto
Eliška Nová
Reklamní společnosti tvrdí, že kvůli pražským stavebním předpisům budou...
reklama
reklama
reklama