reklama
reklama
22. 6. 2013 | poslední aktualizace: 23. 6. 2013  12:58
Marvanová: I trafiky mohou být úplatkem

Marvanová: Trafiky pro politiky nejsou v pořádku, funkce pro poslance mohou být úplatkem

Je naprosto klíčové prokázat, jestli ti tři poslanci byli motivováni blahem lidu, nebo nějakým osobním prospěchem, říká o údajném úplatku pro Petra Tluchoře, Marka Šnajdra a Ivana Fuksu bývalá politička a dnes advokátka Hana Marvanová.
Jan Kubita
Jan Kubita
šéfeditor
Hana Marvanová
Hana Marvanová
foto: HN - Lukáš Bíba

Poslanci mají jednat v zájmu lidu, a pokud tři obvinění exposlanci ODS dostali trafiky pro svůj osobní prospěch, může jít o korupci, říká bývalá poslankyně ODS a předsedkyně Unie svobody, dnes advokátka Hana Marvanová.

Policie obvinila Petra Tluchoře, Marka Šnajdra a Ivana Fuksu z přijetí úplatku a zneužití pravomocí úřední osoby. Loni na podzim odmítali podpořit vládní daňový balík, který byl spojen s vyslovením důvěry pro kabinet Petra Nečase. Nakonec ale složili své mandáty. Šnajdr byl pak brzy zvolen předsedou dozorčí rady Čepra, Fuksa se stal vrchním ředitelem společnosti Český Aeroholding a Tluchořův blízký spolupracovník nastoupil do dozorčí rady Českých drah.

reklama

Premiér Petr Nečas, jehož roli policie nyní intenzivně prověřuje, tvrdí, že nejde o nic trestného. Podle Marvanové ale rozhodně neplatí, že rozdělování trafik je běžnou součástí politiky.

Může jít v případě obviněných exposlanců ODS o korupci?

Musím zdůraznit, že jsem nečetla žádný spis k tomuto případu, a navíc myslím, že zatím nejsou známy všechny důkazy. Nicméně nesouhlasím s tím, že jde o běžnou věc, která k politice patří. Naopak myslím, že to za určitých okolností může být korupce.

Za jakých okolností?

Je nepochybné, že práce poslance je předmětem veřejného zájmu, a tudíž mohou být upláceni. Podle ústavy a slibu, který musí poslanci skládat, jsou povinni vykonávat svůj mandát v zájmu lidu. To znamená, že by jejich jednání nemělo být motivováno osobním prospěchem.

Může jít v jejich kauze o osobní prospěch?

Řeknu to na příkladu úředníka. Pokud ten rozhoduje třeba o nějakém stavebním povolení, musí brát ohledy na fakta a okolnosti, například. Pokud dostane úplatek, je motivován nějakou výhodou, jde pak o korupci.

Takto je třeba se dívat i na tenhle případ. Je naprosto klíčové prokázat, jestli ti tři poslanci byli motivováni blahem lidu, nebo nějakým osobním prospěchem.

Advokát exposlance Marka Šnajdra už argumentoval tím, že si jeho klient finančně pohoršil, protože šel z poslaneckého platu na asi 37 tisíc korun hrubého měsíčně...

Tak především nemusí jít o peníze. Úplatek může mít jiné formy. A potom je třeba říct, že hodnota nějaké dozorčí rady se neměří jen výší platu. S různými dozorčími radami a jinými orgány v polostátních firmách je spojen především vliv a ten může být mnohem zajímavější hodnotou pro některé lidi. Rozhoduje se tam o zakázkách a tocích poměrně velkých peněz, například.

V tomto případě bude nejpodstatnější, jak policie zdokumentuje osobní profit těch obviněných. Jestli byl zisk funkce profitem. Tohle bude hlavní úkol pro každého soudce, kterému se to dostane do rukou.

Znamená to, že nejde o to, že dostali trafiky, ale jak je dostali?

Ano, přesně tak. Dám vám jako příklad Vladimíra Špidlu (26. června 2004 odešel z funkce předsedy ČSSD a 22. listopadu 2004 se stal eurokomisařem – pozn. red.). To, že opustil vedení sociální demokracie a pak se stal eurokomisařem, ještě nemusí být korupcí. Můžeme to kritizovat, ale pokud není doloženo, že se to stalo s motivací nějakého osobního prospěchu, nemáme ani podezření na korupci.

Tady policie zřejmě náhodně při vyšetřování něčeho jiného zjistila, že se tu domlouvá toto přidělování funkcí, a je možné, že má dost důkazů, aby se domnívala, že jde o korupci. Faktem je, že v minulých případech nevíme o takových odposleších a podobných důkazech.

A chci také upozornit, že i když náhodou policie nakonec nebude mít dost důkazů, vůbec to neznamená, že nešlo o korupci, že je to, jak říkají politici, tedy normální. Jen by to nebylo prokázané.

Jak přesně probíhalo údajné uplácení tří exposlanců ODS, najdete ZDE.

Autoři: Jan Kubita
reklama
Zobrazit náhled
Zbývá 1000 znaků
Mafiánskou klauzemanovskou partajokracii nutno nahradit adresnou občanskoprávní demokracií. (Sniper & cleaner)
Ideály demokracie se mění v realitu „standardní parlamentní“ kleptokracie....
Marvanová: Trafiky pro politiky nejsou v pořádku, funkce pro poslance mohou být úplatkem (Emil)
. Dostatečný argument proto, aby odstoupil Kalousek je porušení...
I kdyby odstoupili úplně zadarmo, (občan)
jenom proto, aby nepadla vláda, tak stejně porušili poslanecký...
Argumentace zlocincova pravnika je smesna. (anonym)
Tak on si pan ex-poslanec pohorsil? Ale kdepak. Ta osoba nic neumi,...
Re: Marvanová: Trafiky pro politiky nejsou v pořádku, funkce pro poslance mohou být úplatkem (anonym)
A nebylo tedy náhodou korupcí už to, že voliči pod příslibem nějakých...
Zobrazit diskusi

Nový občanský zákoník

Postavení společníků veřejné obchodní společnosti a komanditní společnosti

Největší změna soukromého práva za 20 let.
Co se změní pro vás?

Vstupte do speciálu iHNED.cz
Nejčtenější
reklama
VIDEO
Do voleb jde řada 18letých kandidátů.
Matěj Smlsal
Volby 2014
Do zastupitelstev letos kandiduje i 454 lidí, kterým je teprve 18 let....
VIDEO
Skotský obchod v Praze
Fotogalerie
Najít v Praze Skota, který by se vyjádřil k referendu o odtržení Skotska...
reklama
reklama
reklama