reklama
reklama
4. 5. 2013 | poslední aktualizace: 5. 5. 2013  13:44
Právník Hradu zveřejnil e-mail od Jakla

Právník Hradu zveřejnil e-mail od Jakla, který popírá tvrzení Klause o amnestii

Zatímco Václav Klaus stále trvá na tom, že je jediným tvůrcem lednové amnestie, hradní právník Pavel Hasenkopf v sobotu zveřejnil na Facebooku e-mail, ve kterém ho Klaus žádá o vypracování variant amnestie. Předmět e-mailu nese přiléhavý název "amina".
Pavel Hasenkopf
Pavel Hasenkopf
foto: HN - Martin Svozílek

Exprezident Václav Klaus údajně loni žádal právního poradce Hradu Pavla Hasenkopfa o návrh letošní lednové amnestie. Píše se to v e-mailu, který v sobotu Hasenkopf zveřejnil na Facebooku.

Zprávu prý právníkovi poslal bývalý šéf hradního politického odboru Ladislav Jakl. "Pan prezident prosí o vypracování jednoho z možných řešení amnestie," píše se v údajné zprávě od Jakla.

Přitom Klaus v sobotním vydání deníku Právo tvrdí, že Hasenkopfovi žádné vypracování amnestie nezadával. "Co se týče pana Hasenkopfa, žádné zadání k vypracování amnestie jsem mu nedal a žádný takový text jsem od něj nepřevzal," uvedl Klaus v deníku.

Podle e-mailu zveřejněného Hasenkopfem na Facebooku ale exprezident loni 19. října prostřednictvím Jakla požádal právního poradce o vypracování návrhu amnestie. V údajné zprávě od Jakla je obecně popsáno několik bodů, kterých by se měla amnestie dotknout. Prvním bodem je "Úleva pro seniory (asi pod jistou výši trestu, dejme tomu 3 roky)" a posledním "Jak přihlédnout k dlouho se vlekoucím soudům".

Jakl nepopřel, že e-mail poslal. "Já jsem pro svou potřebu za ta léta oslovil řadu právníků s žádostí o názor či návrh řešení. I Hasenkopfa. Chtěl jsem mít o tomto tématu jasno, byly pro mě užitečné," sdělil serveru Lidovky.cz. "Pan prezident (Klaus) většinou tyto návrhy ani neviděl a nevěděl o nich. Chtěl začít od nuly, od základních otázek," dodal Jakl.

reklama

Hasenkopfa, Jakla a také bývalého hradního vicekancléře Petra Hájka označil před týdnem za autory amnestie kancléř nynějšího prezidenta Miloše Zemana, Vratislav Mynář. Všichni tři to následně popřeli. Hasenkopf sice připustil, že první verzi amnestie vypracoval, ale konečná podoba prý byla zcela jiná. Amnestii podle něj připravilo ministerstvo spravedlnosti.

aminaNa Facebooku zveřejnil Hasenkopf dokument s komentáři k návrhu amnestie. "Ministr spravedlnosti prosí o sdělení, zda má oslovit premiéra v této věci sám, nebo ne," píše se v textu. Ministerstvo ale v pátek na svém webu označilo dokument za neprůkazný, nebo dokonce falešný.

"Ministr Pavel Blažek nikdy nikoho o nic takového neprosil, žádný z takzvaných dokumentů, které zveřejnil pan Hasenkopf, nikdy neviděl a nikdy mu nebyly nikým předloženy," sdělila mluvčí úřadu Štěpánka Čechová.

Klaus v sobotním Právu ještě znovu zopakoval, že autorem amnestie je pouze on. "Jako u všech jiných vážných rozhodnutí jsem i toto konzultoval se svými nejbližšími spolupracovníky. Všechna dílčí rozhodnutí o jednotlivých parametrech amnestie jsem však s plným vědomím finálně učinil já sám," prohlásil. Celé vyjádření zveřejnil na svém webu.

V sobotních Lidových novinách Hasenkopf připustil, že čistě z právního pohledu má exprezident pravdu. "On (Klaus) je de iure jediný autor amnestie," uvedl.

Z českých věznic bylo v důsledku novoroční amnestie propuštěno zhruba šest a půl tisíce odsouzených. Plošná milost se vztahuje také na desítky nepodmíněných a alternativních trestů. Navíc amnestie zastavuje trestní stíhání trvající déle než osm let bez pravomocného ukončení.

Aboliční článek zrušil obvinění mimo jiné u kauz Progres Invest a H-System. Tyto a další případy nyní na základě dovolání nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana přezkoumá ještě Nejvyšší soud.

Autoři: ČTK, eie
reklama
Zobrazit náhled
Zbývá 1000 znaků
Právník Hradu zveřejnil e-mail od Jakla, který popírá tvrzení Klause o amnestii (anonym)
To se Vám to kecá co, pisálkové... Tohle byla ta lehčí část vyšťourat,...
Odpovědnost za amnestii (Black)
má podle Ústavy vláda. Autorem je pro mě ten, kdo ji podepsal:...
Jděte do háje (jaryn)
Je to jasné, že šlo o "zametení" stop po "úspěšné" tzv privatizaci...
KDYŽ UŽ TOHLE NE, TAK POTOM CO? (KANCELÁŘ PRO POTÍRÁNÍ BLBOSTI MILOUŠOVIT)
BUDE "POSLEDNÍ KAPKOU" a pro to, aby bylo zahájeno předběžné jednání...
Tel. Prima: okamžizě vyhoďte Punčocháře. Tento prosklený obličej moderoval Drábka katastrofálně. Punčochář je ostudou Primy. (jjirka111)
Tel. Prima: okamžizě vyhoďte Punčocháře. Tento prosklený obličej...
Zobrazit diskusi

Nový občanský zákoník

Postavení společníků veřejné obchodní společnosti a komanditní společnosti

Největší změna soukromého práva za 20 let.
Co se změní pro vás?

Vstupte do speciálu iHNED.cz
Nejčtenější
reklama
VIDEO
Radim Jančura výrazně podporuje kampaň Rekonstrukce státu.
Matěj Smlsal
Platforma neziskových organizací Rekonstrukce státu se aktivně zapojí do...
VIDEO
Magda Vášáryová
Politici si nemohou činit nárok, že mluví jménem všech Čechů, říká biskup...
reklama
reklama
reklama