Trochu jako zábavnou show pojala televize Prima debatu dvou prezidentských kandidátů- Jana Fischera a Miloše Zemana. Oba tabulkoví favorité v ní předvedli své jazykové dovednosti, bavili se o názoru na amnestii udělené Václavem Klausem nebo o mezinárodní politice.

Studio navštívili i jejich potomci- dcera Miloše Zemana Kateřina a Fischerův syn Jan. Vše hodnotili diváci ve studiu svým potleskem, který měřily hlukoměry. Právě měření a občasné výkřiky diváků snížili debatu spíše na estrádu jen vzdáleně podobnou politickým duelům ve Spojených státech. 

Podle fanoušků vyhrál Fischer, podle expertů Zeman

Za vítěze s hlasitějšími fanoušky byl vyhlášen Jan Fischer, experti mají však opačný názor. Tvrdí, že duel vyzněl spíše pro Zemana. Fischer podle nich působil emotivněji, Zeman ale debatu zvládal s větším klidem a jeho argumentace byla přesvědčivější. Podle některých analytiků televize nevhodně zasáhla do prezidentské volby tím, že debatu zorganizovala jen pro dva z devíti prezidentských kandidátů.

"Přesvědčivější v argumentaci byl jednoznačně Zeman. Nenechal se vyvést z míry, vyprovokovat a ještě byl vtipný," řekl politolog Tomáš Lebeda. Fischer podle něj působil dojmem, jako by byl vyškolen. Snažil se být silný, důvěryhodný, ale místy to nepůsobilo věrohodně, míní Lebeda.

Ani jednoho účastníka debata nevykolejila

"Celá Fischerova politická zkušenost je jeho podivné krátkodobé předsednictví vlády a v tom je handicapovaný vůči Zemanovi, na kterém vidíte hned, jak otevře pusu, že byl poslanec Federálního shromáždění, předseda dost podstatné politické strany, předseda Sněmovny a předseda vlády," řekl politolog Zdeněk Zbořil. Vyrovnaným tématem podle něj byla zahraniční politika, ale i to prý Fischer formuloval trochu neobratně.

Debata IHNED.cz

Jednu z největších prezidentských debat uspořádal začátkem prosince  IHNED.cz. Jednotliví kandidáti zde na powerpointové prezentaci představovali svou vizi pro Českou republiku.

Debata se konala v pražské La Fabrice a moderovali ji Jindřich Šídlo a Petr Honzejk. Úspěch kandidátů měřil stejně jako v televizní debatě hlukoměr a s vítěznou výškou decibelů odcházel Miloš Zeman, který paradoxně vytvořil prezentaci pouze o dvou stránkách. Více zde.

Podle mediálního analytika Daniela Köppla se Zeman snažil být v debatě dominantní. Místy přejímal roli moderátora a debatu vedl. Fischer ale prý překvapil tím, že se mu dařilo být místy vtipný a snažil se být uvolněný. "Byť podle pohybů rukou a gest bylo vidět, že to tak úplně nebylo," poznamenal. Oba aktéři debaty ale podle něj sehráli svou roli. Většina otázek byla předvídatelná a Fischera ani Zemana nevykolejila, míní Köppl.

Podle lingvisty Jiřího Nekvapila se Zeman vyjadřoval kultivovaněji než Fischer, který místy sklouzával k žoviálnosti. Zemanova argumentace podle něj byla propracovanější. "Fischer byl emotivnější, gestikuloval místy až příliš," řekl. Zeman podle něj byl také pohotovější, když ho novinář Erik Best ve fiktivním interview zkoušel z ruského jazyka, obstál přitom i v rozhovoru v angličtině.

Televize ovlivnila výsledky voleb, zlobí se expert

Zatímco moderátor podle Nekvapila zklidňoval atmosféru debaty, měření potlesku místy nebylo spontánní a chování obecenstva kultivovanost pořadu snižovalo.

Köppl ocenil, že se komerční televize Prima odvážila nasadit politickou debatu v pátek v hlavním vysílacím čase. "Jako pokus o politické show, to bylo dobré," poznamenal. Chápe prý, že zařazení více kandidátů by sledovanost politické estrády ještě více snížilo.

Lebeda ale považuje za nepřijatelné, že televize z devíti kandidátů vybrala dva, pro které uspořádala duel. "Je to ovlivňování výsledků volby, protože se voličům podsouvá, že vybírají jen mezi dvěma kandidáty," řekl Lebeda. Zeman a Fischer figurují na dvou předních příčkách v průzkumech veřejného mínění. Lebeda ale připomněl, že Česko pořádá první přímou volbu prezidenta a nikdo neví, jak vypovídající průzkumy jsou. U parlamentních voleb se navíc ukázalo, že odhady agentur se od konečného výsledku výrazně liší.