reklama
reklama
11. 12. 2012 | poslední aktualizace: 11. 12. 2012  15:50
Klaus jmenuje nové ministry ve středu

Klaus jmenuje nové ministry ve středu. Na Hrad jdou Stanjura, Peake a Mlsna

Kabinet premiéra Petra Nečase doplní ve středu nová jména. Ministrem bez portfeje se stane současný náměstek Legislativní rady vlády Petr Mlsna, Karolína Peake se přesune na ministerstvo obrany. Resort dopravy převezme za ODS Zbyněk Stanjura.
Čtěte více o: ODS | vláda ČR | LIDEM
Předseda Poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura
Předseda Poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura
foto: ČTK

Šéf poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura se ze sněmovny přesune na ministerstvo dopravy. Právě on má nahradit Pavla Dobeše ze strany LIDEM, který na funkci rezignoval 3. prosince. Prostřednictvím svého mluvčího to potvrdil i premiér Petr Nečas.

Stanjura nebude jediným nováčkem v Nečasově kabinetu. Do vlády přichází i náměstek šéfky Legislativní rady vlády Petr Mlsna. Kromě křesla po své šéfce Karolíně Peake (LIDEM) v legislativní radě dostane i křeslo ministra bez portfeje.

Peake se přesune na ministerstvo obrany po Alexandru Vondrovi z ODS, který svou funkci opustil minulý týden pro ztrátu důvěry voličů.

Nové ministry jmenuje prezident Václav Klaus ve středu v 15:30.

reklama

Vyvrcholí tak dohoda mezi ODS a stranou LIDEM, podle níž si koaliční partneři vyměnili ministerstva dopravy a obrany. Resort dopravy se má následně sloučit s ministerstvem průmyslu a obchodu, který vede místopředseda ODS Martin Kuba. TOP 09 ale zatím spojení obou resortů odmítá.

Prezident Václav Klaus přechod Karolíny Peake na ministerstvo obrany minulý týden částečně zpochybnil. Řekl, že si nedovede představit, že se vicepremiérka stane přes noc odbornicí na armádu a vojáci ji přijmou.

"Pochopit fungování ministerstva trvá vždy nějaký čas, a překotné výměny ministrů proto nejsou dobré. Nedokážu si představit, že vojáci, statní mužové, přijmou takovou dívenku v roli ministryně obrany," řekl na setkání s podnikateli.

Peake reagovala tím, že se necítí být křehotinkou. Zastal se jí i premiér Nečas. "Je členkou bezpečnostní rady státu i skupiny pro zpravodajské služby," konstatoval.

Benda novým předsedou klubu ODS

Přesun Zbyňka Stanjury na ministerstvo dopravy přinese změnu v poslaneckém klubu největší vládní strany. Už potřetí v současném volebním období tak bude ODS volit nového předsedu klubu. Stanjuru, který loni nahradil Petra Tluchoře, pravděpodobně vystřídá Marek Benda.

Současný místopředseda Legislativní rady vlády Petr Mlsna je autorem návrhu zákona o přímé volbě prezidenta, kromě státní agendy učí na Právnické fakultě a Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy, specializuje se na německá a rakouská studia hospodářského a sociálního systému.

Do vlády se mohl už dostat za premiéra Jana Fischera v roce 2009, tehdy ale nakonec dostala přednost Daniela Kovářová nominovaná za ODS. V roce 2011 se podle ČTK neúspěšně ucházel o funkci soudce Soudního dvora Evropské unie.

Třetí nestraník politického kabinetu

V politické vládě Petra Nečase bude třetím nestraníkem. Bez stranické knížky tam už nyní sedí ministr vnitra Jan Kubice a ministr školství Petr Fiala.

Od roku 1993 se v křesle ministra bez portfeje vystřídalo 14 lidí. Mezi nimi například Igor Němec (ODS), Pavel Bratinka (ODA), lidovci Miloslav Výborný či Cyril Svoboda, Džamila Stehlíková či Michael Kocáb ze Strany zelených nebo Jaroslav Bašta, Karel Březina či Štefan Füle za sociální demokraty.

reklama
Zobrazit náhled
Zbývá 1000 znaků
Nejhorší vláda od roku 1945. Snad i ta protektorátní byla lepší (azx)
Konstatuji, že žijeme někde v absolutismu, kde nikým nevolení...
Armádní generál - K. 3,14 !!!-k! (bum bác)
To je krása, nikým nevolená kačena, má post!
Dama s prehledem na svem miste (Du ven Blejt)
Nejenze Peake nevi, kolik vrtuli ma CASA, ona dokonce nevi, kolik...
Rušíme zdravotnická lůžka. (Kryšpín)
Nastrčení panáci mohou odklánět peníze pro své strany, sebe i...
kouzlo nechtěneho A NIC NOVEHO (čumfurt)
ZUPER FOFR NYNI UŽ ZBYVA JEN VYHLASIT MOBILISACI ZAVŘIT HRANICE...
Zobrazit diskusi

Nový občanský zákoník

Postavení společníků veřejné obchodní společnosti a komanditní společnosti

Největší změna soukromého práva za 20 let.
Co se změní pro vás?

Vstupte do speciálu iHNED.cz
Nejčtenější
reklama
VIDEO
Ministryně spravedlnosti Helena Válková (za ANO)
Celkem 165 poslanců podepsalo před volbami čtyři desítky závazků, které...
VIDEO
Ukrajinská vlajka na checkpointu nedaleko hranic s Krymem
Eliška Nová
Rozhovor
"Rusko využívá organizovaný zločin na Ukrajině ve své strategii v...
reklama
reklama
reklama