reklama
reklama
3. 11. 2012 | poslední aktualizace: 4. 11. 2012  09:50
Leschtina: Nečas obklíčení neunikne

Kongres ODS: Nečas obklíčení neunikne a rudý strašák už je vypelichaný

První den kongresu absolvovala ODS v méně bojovém duchu, než jaký slibovalo zbrojení, předcházející vrcholnému jednání strany.
Jiří Leschtina
Jiří Leschtina
novinář
Čtěte více o: ODS | kongres | politika
23. kongres ODS
23. kongres ODS
foto: HN - René Volfik

Naznačilo první kolo nějaký zlom? Anebo se ODS propadá do rezignace? Přežije Nečas? Zde je několik dílčích závěrů, vyplývajících ze sobotního rokování nejsilnější vládní strany.
 
1) Poutavý, ne však oslnivý Nečas

Předseda ODS znovu předvedl, že je schopen pronést dobrý kongresový projev. Nebyl to ovšem strhující výkon, který by vymrštil delegáty ze sedaček. Jeho sebekritika a rozklad některých selhání grémia ale byla poměrně přesvědčivá a zapůsobila věrohodně. O hlavním problému ODS  - korupci a klientelismu - ale mluvil jen velmi opatrně.  Vyzval k vytlačování těch, kdo jsou nedůvěryhodní na stranický okraj. Kdo jsou ti nedůvěryhodní a jak je vytlačovat ve straně, v níž bují velrybářské nákupy černých duší, ale neřekl. Udal tak tón dalších diskusí: co se týče kmotrů, raději jen naznačovat.
 
2) Pospíšil - jen blikající hvězda

Jedním z nejočekávanějších bylo vystoupení jediného krajského vítěze v modrých barvách Jiřího Pospíšila. Ten však mluvil neprůbojně, jako by se nic nestalo, jako by jeho vyhazov vlády nebyl výsledkem tlaku zákulisních šíbrů, kteří se začali obávat stoupajícího sebevědomí policie a justice. Místo důrazného varování před nimi se ale exministr věnoval frázovitým výzvám, aby strana dělala něco  konkrétního pro voliče. Závěr: Pospíšil je houževnatým stratégem, který zákulisními tlaky dokázal zbavit justici Renaty Vesecké a Vlastimila Rampuly. Možným nástupcem Nečase s přesvědčivým "leadershipem" ale zatím není.

reklama

3) Primátor v útoku

Začíná se více vyjevovat taktika, s níž přijel na kongres pražský primátor Svoboda. Vytáhl kartu nových tváří, jež by podle něj měly zaujmout pozice místopředsedů. Mezi nové tváře podle něj ale nepatří minulí místopředsedové ani současní ministři. Což je jasný útok na kandidáty, figurující v dohodách zákulisních hráčů, k nimž patří Martin Kuba, Tomáš Chalupa nebo Pavel Blažek. Zda se Svobodovi takto podaří alespoň nahlodat dohody regionů, které začínají uzrávat ještě před kongresem, ukážou až volby místopředsedů. Každopádně chystaný souboj kandidáta starých pražských struktur Tomáše Chalupy a  Svobodovy favoritky Daniely Filipiové o místopředsednický post mnohé napoví o skutečné síle kmotrů nejen v Praze.

4) Těžké loučení s iluzemi

V diskusních příspěvcích se řadoví delegáti hlavně ubezpečovali navzájem hlavně o tom, že voliči jim dali jen žlutou, nikoliv červenou kartu. Což možná přispěje ke kolektivnímu ulehčení zneklidněných myslí delegátů. Ale ono - ještě není nejhůř - může také znamenat, že nejhůř už je. Jen si to strana odmítá připustit. 

5) Vypelichaný rudý strašák

Téměř v každém příspěvku se varovalo před nástupem komunistů k moci. Strana se zřejmě stále spoléhá na osvědčené burcování před rudým nebezpečím, které jí zatím ve sněmovních volbách spolehlivě nahánělo voliče. Jenže za situace, kdy se občanským demokratům začíná drolit i tvrdé voličské jádro, už ani rudý strašák nemusí nahnat pravicové voliče do volebních místností. Zvlášť když (a mluvili o tom i někteří kongresoví řečníci) se už ozývají i hlasy, že ODS už je horší než KSČM.

6) Rebelové v izolaci

Poslanci, vedoucí svatý boj proti Nečasovi, se v sobotu nedočkali přílišné podpory delegátů. Oni sami příliš nevystupovali, o to pilněji se ale v zákulisí věnovali pilování dohod mezi regiony. Což jen dosvědčuje, že po potupné porážce před dvěma lety v hotelu Clarion nehodlají neformální vůdci regionů nic ponechat náhodě. Zejména pozice Martina Kuby, hodlajícího kandidovat na post prvního místopředsedy, se upevňuje. Nečasovým přívržencům tak spíš půjde o to alespoň trochu rozbít místopředsednický chobot, který na něj pánové Rittig, Dlouhý a Hrdlička chystají. 

7) Obklíčení Nečas neunikne

V předvečer voleb předsedy a místopředsedů se tedy situace vyvíjí spíš směrem k potvrzení Nečase ve funkci. Zřejmě však bude obklopen vyslanci lidí, kterí nemají žádný zájem na antikorupční očistě strany, dalším vyšetřování úplatkářství v nejvyšších mocenských partner. A budou se naopak snažit tento trend zvrátit. Pokud se Nečasovi a jeho spojencům tenhle krunýř nahlodat, tak spiše jen mírně.

8) A ještě k Topolánkovi

Expředseda svým spolustraníkům sdělil, že tančí na palubě Titaniku. Od bývalého kapitána lodi, který ji nasměroval na ledovec a ještě do ní za pomoci svého nejbližšího kumpána Dalíka navrtal panduří díru, to bylo vskutku povzbuzující konstatování.

Autoři: Jiří Leschtina
reklama
Zobrazit náhled
Zbývá 1000 znaků
strašák (JH)
Vypelichaný rudý strašák právě nabývá na síle, díky arogantní...
Trochu off topic (anonym)
Toto je asi poprvé nebo minimálně po dlouhé době kvalitní, dobře...
Re: Kongres ODS: Nečas obklíčení neunikne a rudý strašák už je vypelichaný (anonym)
Nepoznate balast, to je cele.
Re: Kongres ODS: Nečas obklíčení neunikne a rudý strašák už je vypelichaný (anonym)
Zato ty poznáš všechno, chápem ! Ještě si zkontroluj jestli nemáš...
Kongres ODS: Nečas obklíčení neunikne a rudý strašák už je vypelichaný (anonym)
Tak jsem to pochopil. ODS chce, aby jsme tolerovali jejich zlodějny...
Zobrazit diskusi

Nový občanský zákoník

Postavení společníků veřejné obchodní společnosti a komanditní společnosti

Největší změna soukromého práva za 20 let.
Co se změní pro vás?

Vstupte do speciálu iHNED.cz
Nejčtenější
reklama
VIDEO
Do voleb jde řada 18letých kandidátů.
Matěj Smlsal
Volby 2014
Do zastupitelstev letos kandiduje i 454 lidí, kterým je teprve 18 let....
VIDEO
Skotský obchod v Praze
Fotogalerie
Najít v Praze Skota, který by se vyjádřil k referendu o odtržení Skotska...
reklama
reklama
reklama