reklama
reklama
14. 9. 2012 | poslední aktualizace: 14. 9. 2012  17:02
Peake: Ořežeme tuk ze státní správy

Ořežeme tuk ze státní správy, řekla Peake. Ví, jak uspořit miliardy, čeká odpor ministrů

Vicepremiérka Karolína Peake navrhla sloučit některé úřady, propustit úředníky a zefektivnit nákupy. O úsporách nyní bude jednat trojkoalice. Cílem je ušetřit pro rok 2014 necelých 12 miliard korun, o rok později by měly úspory činit více než dvojnásobek.
Petr Koděra
Petr Koděra
editor
Šéfka LIDEM Karolína Peake
Šéfka LIDEM Karolína Peake
foto: HN - Martin Svozílek

Některé úřady zaniknou, některé se sloučí a razantně zeštíhlí. Policisté, hasiči a vojáci už se možná nebudou jezdit rekreovat na místa, kde byli léta zvyklí odpočívat v rámci takzvaných rehabilitací. Musí se šetřit a státní úřady si nemohou dovolit pumpovat peníze do provozu drahých a zbytných zařízení.

Ambiciózní plán úspor napříč všemi ministerstvy představila v pátek vicepremiérka Karolína Peake. Podle jejích plánů se dá pro rok 2014 uspořit oproti současnému stavu zhruba 12 miliard korun, o rok později dokonce 25 miliard.

Návrh Peake se podle jejích slov zamlouvá i premiérovi Petru Nečasovi. "O všem se ale nyní bude jednat v rámci koalice. A čekám velký odpor všech dotčených úřadů," řekla Peake s tím, že jde o "ořezávání tuku ze státní správy".

Žádné plošné škrty

Vicepremiérka pro boj s korupcí uvedla, že ona a její tým nenavrhují žádné plošné škrty, ale promyšlené úspory. Prozkoumali přitom agendu 265 podřízených úřadů a jen 117 z nich prý ponechali beze změny.

"Šli jsme skutečně postupně od jedné organizace ke druhé a navrhujeme cílené úspory," sdělila šéfka uskupení LIDEM. "Tento návrh budu prosazovat s mnohem větší radostí, než zvyšování DPH," dodala.

reklama

Peake navrhuje zejména zeštíhlení státní správy a odstranění zdvojených činností. Spousta úřadů je podle ní zbytečných, protože vykonává podobnou nebo tutéž agendu jako jiné části státního aparátu. Například na ministerstvu dopravy je odbor plavby, ale zajišťuje prakticky stejné činnosti jako Státní plavební správa.

Sjednotit by se měly i IT systémy uvnitř resortů a výhledově i v celé státní správě. Pořádek chce Peake udělat i na úrovni personálních a ekonomických oddělení a synchronizovat i nákupy jednotlivých resortů.

Ministři se do úspor nehrnou

Významná redukce by se mohla týkat ministerstva kultury, v budoucnu by případně mohlo být zrušeno ministerstvo pro místní rozvoj. To v době, kdy Česko přestane čerpat dotace z evropských fondů. Agendy týkající se třeba zadávání zakázek nebo stavebních úřadů by bylo možné převést jinam.

V případě ministerstva kultury podle Peake 60 procent úředníků zajišťuje chod ministerstva a jen 40 procent odbornou činnost. Část agendy by tak prý bylo možné převést například na ministerstvo školství.

Úspory, jež plánuje vicepremiérka, jsou mnohem vyšší než ty, které navrhla sama ministerstva. Těm se do šetření příliš nechce. Podle svých propočtů by dohromady dokázala osekat výdaje pouze o 1,6 miliardy.   

Příliš mnoho šéfů

Vicepremiérka přitom poukázala i na velké rozdíly v průměrných platech mezi jednotlivými ministerstvy a také na rozdílné podíly řídících zaměstnanců.

"Třeba na ministerstvu školství nebo na ministerstvu průmyslu je každý čtvrtý vedoucím nebo ředitelem. Naproti tomu na zahraničí připadá na jednoho šéfa jedenáct podřízených, na ministerstvu zemědělství dokonce čtrnáct," řekla Karolína Peake.

Autoři: Petr Koděra
reklama
Zobrazit náhled
Zbývá 1000 znaků
dostat jí (anonym)
na šibenici
Už začni (Bruter)
Píčová už začni ořezávat tuk a prvního vem Nečase a pak Vondru...
Re: Ořežeme tuk ze státní správy, řekla Peake. Ví, jak uspořit miliardy, čeká odpor ministrů (Kundil)
Máš pravdu a pak by mohla spáchat sebevraždu a bylo by o další...
statisícové odměny (Jana)
známým vládním "konkubínám" alias odbornicím na všechno, a bude...
Paní Peak nemohla bojovat s korupcí,tak za trest ušetří 12miliard! (Větrný mlýn.)
Kdyby mohla normálně pracovat,tak by těch 12miliard sama vypotřebovala...
Zobrazit diskusi

Nový občanský zákoník

Postavení společníků veřejné obchodní společnosti a komanditní společnosti

Největší změna soukromého práva za 20 let.
Co se změní pro vás?

Vstupte do speciálu iHNED.cz
Nejčtenější
reklama
VIDEO
Miroslav Kalousek
S tím, že by se měl omlouvat za svá slova o "komunistickém fízlovi",...
VIDEO
Volby, ilustrační foto
Matěj Smlsal
Volby 2014
Do komunálních voleb jde letos 230 tisíc lidí. Nejvíce z nich se jmenuje...
reklama
reklama
reklama