reklama
reklama
12. 7. 2012 | poslední aktualizace: 12. 7. 2012  16:49
Šéf znalců se brání útokům Kalouska

Posudek proti Parkanové je hnůj, tvrdí Kalousek. Nechápu, reaguje šéf znalců

"StB mě školila, ale to je jediné, v čem měl Kalousek pravdu. Jinak si za závěry našeho posudku stojíme," tvrdí ředitel firmy, která pro policii vypracovala expertizu na ocenění letounů CASA. Sněmovna kvůli jejich nákupu vydala policii Vlastu Parkanovou.
Petr Koděra
Petr Koděra
editor
Čtěte více o: Kalousek Miroslav | policie | CASA | expert
Miroslav Kalousek
Miroslav Kalousek
foto: HN - René Volfík

Šéf české pobočky americké firmy American Appraisal Jiří Krch se ohradil proti ostrým výrokům, které na jeho adresu a také na adresu jeho firmy použil ve středu na půdě Poslanecké sněmovny ministr financí Miroslav Kalousek.

Ten Krcha nazval "čistokrevným československým estébákem" a zpochybnil důvěryhodnost jeho firmy a jejích znalců, kteří zpracovali pro policii posudek na ocenění armádních letounů CASA, kvůli jejichž nákupu byla ve středu zbavena imunity bývalá ministryně obrany a Kalouskova stranická kolegyně z TOP 09 Vlasta Parkanová.

reklama

„Nechápu, proč se do toho položil tak osobně,“ řekl Krch serveru IHNED.cz. „My jsme odevzdali standardní znalecký posudek, který je vypracován standardním způsobem, a vše ostatní považujeme za záležitosti, které se nás přímo netýkají,“ dodal.

Co také Kalousek řekl

"Je-li to subjektivní názor znalce ještě firmy American Appraisal, ... , firmy, na kterou Ministerstvo financí v minulosti podávalo stížnost na Komoru znalců, firmy, která vám kdykoliv udělá znalecký posudek na firmu, aniž by viděla její účetnictví, firmy, která je sice "emeriken" (úmyslně přehnaná anglická výslovnost), tak je "emeriken", ale v čele stojí čistokrevný československý estébák a přitom je zajímavé, pane poslanče, že policie ČR služby tohoto znalce využívá masivně. Já bych řekl, že co se týče objemu zakázek nejvíce. Možná, že bezpečnostní výbor by se mohl věnovat tomu, na jaké znalce se obrací Policie ČR, protože například když v případě Severočeské zdravotní Ministerstvo financí podalo trestní oznámení, tak "emeriken" s estébákem v čele řeklo pro policisty, kteří si je objednali, že je všechno v nejlepším pořádku, neboť jsme neuvažovali o tom, že to nebylo napřímo, ale přes prostředníka, prostředník si napočítal 43procentní marži a 43 procentní marže je na trhu naprosto běžná, když integrujete gynekologický stůl s rentgenem. My jsme konfrontováni jako Ministerstvo financí s takovýmito posudky "emeriken" Appraisal.

S Kalouskem se prý osobně nezná. Přiznal ale, že v jednom ministr pravdu měl: v jeho kontaktu s bývalou StB. „Těsně před revolucí v roce 1989 jsem dva roky studoval na vysoké škole ministerstva vnitra a byl jsem připravován pro vědecko-technickou rozvědku. Školu jsem ukončil, ale pak přišla revoluce a já začal pracovat v soukromém sektoru,“ řekl Krch.

Klíčový důkaz?

Znalecký posudek jeho firmy hraje důležitou roli v obvinění, které policie proti Parkanové vznesla. Kalousek ho však považuje za „škvár a hnůj“. Nemohl být prý vypracován na základě skutečné konfigurace letounů CASA, protože ta je tajná.

K expresivním výrazům sáhl ministr ve středečním emotivním projevu, když se snažil poslance přesvědčit, aby Parkanovou k trestnímu stíhání nevydávali. Nakonec ale neuspěl.

Kalousek o firmě American Appraisal řekl, že je obskurní, a její název zesměšňoval, když ji nazýval fonetickým českým ekvivalentem „emeriken“.

Krch odmítá Kalouskovy výroky blíže komentovat. Firma poslala do médií tiskové prohlášení, v němž si svůj posudek hájí.

„V poslední době byla učiněna některá veřejná prohlášení napadající American Appraisal a její dobré jméno. Věříme, že tato prohlášení nemají reálný základ, pramení z neinformovanosti a jsou zcela nepatřičná," uvedla firma.

Dodala, že posudek zpracovali zkušení odborníci na oceňování v souladu s rámcem tohoto úkolu a standardy profese.

Policie? Žádný častý klient

Krch zároveň zpochybnil další Kalouskova slova o tom, že by jeho firma často pracovala pro policii.

„Pracujeme spíše pro komerční sektor a někdy i pro soudy či policii, pokud o to požádají. Například pro policii jsme v posledních dvou letech zpracovávali celkem tři posudky. Na jednom z nich stále ještě pracujeme,“ řekl Krch, který ve firmě American Appraisal pracuje od roku 1992. Vyhrál tehdy výběrové řízení na řadového oceňovatele a poté prošel různými pozicemi až do čela společnosti.

Česká pobočka American Appraisal má devět zaměstnanců a v případě potřeby využívá i služeb externích odborníků.

Mezi klienty firmy, která zpracovává cenové posudky z nejrůznějších oborů, jsou například Coca-Cola, E.ON či státní energetický gigant ČEZ.

Autoři: Petr Koděra
reklama
Zobrazit náhled
Zbývá 1000 znaků
Posudek proti Parkanové je hnůj, tvrdí Kalousek. Nechápu, reaguje šéf znalců (jasně)
vrána k vráně sedá-aký hopkal-taků potkal
Hnůj (Euromilec)
Jasně největší hnůj je Kalousek.
Hlavouni (Katcher)
Ve věděckotechnické rozvědce pracovalo pár velmi sečtělých a rozhleděných...
Ten American Appraisals se ridi z Moskvy (No)
a na jejich strankach Krch tvrdi ze studoval inzenyrstvi na Kovosvit...
Firma (Arny)
Vážení, jmenovaná firma je skutečně americká, v oboru působí už...
Zobrazit diskusi

Nový občanský zákoník

Postavení společníků veřejné obchodní společnosti a komanditní společnosti

Největší změna soukromého práva za 20 let.
Co se změní pro vás?

Vstupte do speciálu iHNED.cz
Nejčtenější
reklama
VIDEO
Do voleb jde řada 18letých kandidátů.
Matěj Smlsal
Volby 2014
Do zastupitelstev letos kandiduje i 454 lidí, kterým je teprve 18 let....
VIDEO
Skotský obchod v Praze
Fotogalerie
Najít v Praze Skota, který by se vyjádřil k referendu o odtržení Skotska...
reklama
reklama
reklama