reklama
reklama
9. 5. 2012 | poslední aktualizace: 9. 5. 2012  16:53
Soud: Média můžou používat výraz "kmotr"

Slovo "kmotr" se smí v souvislosti s ODS nebo jinou stranou používat, rozhodl soud

Média můžou používat výrazy "kmotr" a "šedá eminence". Vyplývá to z rozsudku Nejvyššího správního soudu o pokutě pro Českou televizi. Objektivita by byla narušena jen v případě nepřesnosti předložených faktů, stojí v rozsudku.
Novináři - ilustrační foto.
Novináři - ilustrační foto.

Označení "kmotr" a "šedá eminence" jsou při zpravodajství o politice legitimní novinářskou zkratkou. Jejich užití samo o sobě nenarušuje věcnost a objektivitu zprávy. Dospěl k tomu Nejvyšší správní soud (NSS) v rozhodnutí o pokutě 100 000 korun, kterou Rada pro rozhlasové a televizní vysílání v roce 2010 uložila České televizi.

Sankci musí znovu přezkoumat Městský soud v Praze. Podle NSS lze pokutu teoreticky uložit jen v případě, že se předkládaná fakta prokazatelně nezakládají na pravdě. ČTK to ve středu zjistila z rozhodnutí v databázi soudu.

reklama

ČT rozsudek NSS vítá. Mluvčí televize Michaela Fričová sdělila, že přispívá k výkladu pojmů zpravodajství a objektivita ve zpravodajství.

"Rozhodnutí Nejvyššího správního soudu respektujeme," řekla ČTK předsedkyně Rady pro rozhlasové a televizní vysílání Kateřina Kalistová.

Kmotr je podle NSS v současnosti všeobecně srozumitelné označení pro osoby, které spojují byznys s politikou, případně mají neformální vliv na na politickou stranu v určitém regionu.

"Ačkoliv nejde o výraz zcela neutrální, je významovou zkratkou umožňující rychle, stručně a výstižně popsat roli osoby v mocenském systému. Označení 'kmotr' proto nelze a priori považovat za hanlivé či nedůvodně snižující vážnost osoby," stojí v dubnovém rozhodnutí senátu.

Zpravodajství nemůže být absolutně sterilní

Legitimní novinářskou zkratkou je podle NSS i "šedá eminence". Stejně jako kmotr prý odkazuje na konkrétní pozici označovaných osob v politickém životě.

Zpravodajství sice nemá obsahovat hodnocení, ale kýženou věcnost a objektivitu nelze chápat jako požadavek "absolutní sterility".

"Objektivita reportáže by mohla být narušena pouze v případě, že by bylo prokázáno, že tvrzená souvislost nebo samotná předkládaná fakta se nezakládají na pravdě," uzavřeli soudci.

V konkrétní přezkoumávané kauze se ale Rada pro rozhlasové a televizní vysílání pravdivostí ani oprávněností sporných označení detailně nezabývala. Hodnotila je jako nepodloženě hanlivé a zavádějící.

Podstatou soudního sporu je reportáž České televize z dubna 2010 o novém sídle Úřadu Regionální rady regionu soudržnosti Severozápad v Ústí nad Labem. Úřad se přestěhoval do budovy s dvojnásobně vyšším nájmem, krajská opozice to kritizovala.

Česká televize tehdy upozornila na možnou spojitost se zájmy a vlivem podnikatele Luboše Marečka a "kmotrů" severočeské ODS Patrika Oulického a Alexandra Nováka.

Televize dostala pokutu 100 tisíc

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání uložila České televizi pokutu 100 tisíc korun. Městský soud v Praze vyhověl žalobě televize a pokutu zrušil. Nejvyšší správní soud nyní městskému soudu nařídil, aby se případem zabýval znovu.

NSS nesouhlasil se závěry a způsobem argumentace městského soudu. Neznamená to ale, že v novém řízení městský soud pokutu potvrdí. Musí ale uplatnit náhled Nejvyššího správního soudu.

Autoři: ČTK, jpa
reklama
Zobrazit náhled
Zbývá 1000 znaků
kmotr (standa33)
já jsem taky kmotr. Říkají mi kmocháčku - moji kmotřenci. Slovo...
Slovo "kmotr" se smí v souvislosti s ODS nebo jinou stranou používat, rozhodl soud (Pseudonym)
tak hoši gggggg, Qentity či "j". Jak nám to vysvětlíte? Nebo že...
Re: Slovo "kmotr" se smí v souvislosti s ODS nebo jinou stranou používat, rozhodl soud (anonym)
ti hoši sem nepáchnou, takové články nečtou — to by jim úplně...
také se může napsat, že ODS je stranou organizovaného zločinu (anonym)
protože je to pravda.
Zobrazit diskusi

Nový občanský zákoník

Postavení společníků veřejné obchodní společnosti a komanditní společnosti

Největší změna soukromého práva za 20 let.
Co se změní pro vás?

Vstupte do speciálu iHNED.cz
Nejčtenější
reklama
VIDEO
Do voleb jde řada 18letých kandidátů.
Matěj Smlsal
Volby 2014
Do zastupitelstev letos kandiduje i 454 lidí, kterým je teprve 18 let....
VIDEO
Skotský obchod v Praze
Fotogalerie
Najít v Praze Skota, který by se vyjádřil k referendu o odtržení Skotska...
reklama
reklama
reklama