reklama
reklama
9. 5. 2012 | poslední aktualizace: 9. 5. 2012  16:53
Soud: Média můžou používat výraz "kmotr"

Slovo "kmotr" se smí v souvislosti s ODS nebo jinou stranou používat, rozhodl soud

Média můžou používat výrazy "kmotr" a "šedá eminence". Vyplývá to z rozsudku Nejvyššího správního soudu o pokutě pro Českou televizi. Objektivita by byla narušena jen v případě nepřesnosti předložených faktů, stojí v rozsudku.
čtk
čtk
Agentura
Novináři - ilustrační foto.
Novináři - ilustrační foto.

Označení "kmotr" a "šedá eminence" jsou při zpravodajství o politice legitimní novinářskou zkratkou. Jejich užití samo o sobě nenarušuje věcnost a objektivitu zprávy. Dospěl k tomu Nejvyšší správní soud (NSS) v rozhodnutí o pokutě 100 000 korun, kterou Rada pro rozhlasové a televizní vysílání v roce 2010 uložila České televizi.

Sankci musí znovu přezkoumat Městský soud v Praze. Podle NSS lze pokutu teoreticky uložit jen v případě, že se předkládaná fakta prokazatelně nezakládají na pravdě. ČTK to ve středu zjistila z rozhodnutí v databázi soudu.

reklama

ČT rozsudek NSS vítá. Mluvčí televize Michaela Fričová sdělila, že přispívá k výkladu pojmů zpravodajství a objektivita ve zpravodajství.

"Rozhodnutí Nejvyššího správního soudu respektujeme," řekla ČTK předsedkyně Rady pro rozhlasové a televizní vysílání Kateřina Kalistová.

Kmotr je podle NSS v současnosti všeobecně srozumitelné označení pro osoby, které spojují byznys s politikou, případně mají neformální vliv na na politickou stranu v určitém regionu.

"Ačkoliv nejde o výraz zcela neutrální, je významovou zkratkou umožňující rychle, stručně a výstižně popsat roli osoby v mocenském systému. Označení 'kmotr' proto nelze a priori považovat za hanlivé či nedůvodně snižující vážnost osoby," stojí v dubnovém rozhodnutí senátu.

Zpravodajství nemůže být absolutně sterilní

Legitimní novinářskou zkratkou je podle NSS i "šedá eminence". Stejně jako kmotr prý odkazuje na konkrétní pozici označovaných osob v politickém životě.

Zpravodajství sice nemá obsahovat hodnocení, ale kýženou věcnost a objektivitu nelze chápat jako požadavek "absolutní sterility".

"Objektivita reportáže by mohla být narušena pouze v případě, že by bylo prokázáno, že tvrzená souvislost nebo samotná předkládaná fakta se nezakládají na pravdě," uzavřeli soudci.

V konkrétní přezkoumávané kauze se ale Rada pro rozhlasové a televizní vysílání pravdivostí ani oprávněností sporných označení detailně nezabývala. Hodnotila je jako nepodloženě hanlivé a zavádějící.

Podstatou soudního sporu je reportáž České televize z dubna 2010 o novém sídle Úřadu Regionální rady regionu soudržnosti Severozápad v Ústí nad Labem. Úřad se přestěhoval do budovy s dvojnásobně vyšším nájmem, krajská opozice to kritizovala.

Česká televize tehdy upozornila na možnou spojitost se zájmy a vlivem podnikatele Luboše Marečka a "kmotrů" severočeské ODS Patrika Oulického a Alexandra Nováka.

Televize dostala pokutu 100 tisíc

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání uložila České televizi pokutu 100 tisíc korun. Městský soud v Praze vyhověl žalobě televize a pokutu zrušil. Nejvyšší správní soud nyní městskému soudu nařídil, aby se případem zabýval znovu.

NSS nesouhlasil se závěry a způsobem argumentace městského soudu. Neznamená to ale, že v novém řízení městský soud pokutu potvrdí. Musí ale uplatnit náhled Nejvyššího správního soudu.

Autoři: čtk, jpa
reklama
Zobrazit náhled
Zbývá 1000 znaků
kmotr (standa33)
já jsem taky kmotr. Říkají mi kmocháčku - moji kmotřenci. Slovo...
Slovo "kmotr" se smí v souvislosti s ODS nebo jinou stranou používat, rozhodl soud (Pseudonym)
tak hoši gggggg, Qentity či "j". Jak nám to vysvětlíte? Nebo že...
Re: Slovo "kmotr" se smí v souvislosti s ODS nebo jinou stranou používat, rozhodl soud (anonym)
ti hoši sem nepáchnou, takové články nečtou — to by jim úplně...
také se může napsat, že ODS je stranou organizovaného zločinu (anonym)
protože je to pravda.
Zobrazit diskusi

Nový občanský zákoník

Ukončení nájmu prostor určených k podnikání

Největší změna soukromého práva za 20 let.
Co se změní pro vás?

Vstupte do speciálu iHNED.cz
Nejčtenější
reklama
VIDEO
Zvažovaná podoba kanálu Dunaj-Odra-Labe
Matěj Smlsal
Ačkoliv vůbec není jasné, jak by měl vodní kanál Dunaj-Odra-Labe nakonec...
VIDEO
Ředitel Českého rozhlasu Peter Duhan
Matěj Smlsal
Rozhovor
Státní kasa zřejmě přijde až o miliardu korun. Po resortu financí ji bude...
reklama
reklama
reklama