reklama
reklama
5. 3. 2012 | poslední aktualizace: 5. 3. 2012  17:50
Vít Bárta u soudu, hrozí mu šest let

VV mají pravidla na tunelování zakázek, popsal soudu Škárka. Lže, hájil se Bárta

Obvodní soud pro Prahu 5 začal rozplétat korupční kauzu Věcí veřejných a jejich faktického šéfa Víta Bárty. Hrozí mu šestiletý trest za rozdávání úplatků vlastním poslancům. Společně s ním sedí na lavici obžalovaných Jaroslav Škárka, který měl podle policie úplatek přijmout.
Petr Koděra
Petr Koděra
editor
Čtěte více o: Bárta Vít | Věci veřejné | soud | korupce
Vít Bárta (vlevo) s advokátem Oldřichem Chudobou u Obvodního soudu pro Prahu 5
Vít Bárta (vlevo) s advokátem Oldřichem Chudobou u Obvodního soudu pro Prahu 5
foto: HN - Jiří Koťátko

Šéf poslanců VV Vít Bárta, který je obžalován z uplácení spolustraníků v kauze zvané Bártovy obálky, se v soudní síni dlouho snažil zachovat chladnou hlavu a usmívat se. Postupně ho ale v první den procesu klid opouštěl. A když poslanec Jaroslav Škárka, který ho z korupce viní, začal před soudem líčit svou verzi příběhu o údajných půjčkách, Bártu to vytočilo.

"Musel jsem se držet, abych nebouchnul," ulevil si Bárta o přestávce, kterou soudce vyhlašoval zpravidla na přání Škárkova advokáta: jeho klient je totiž vášnivý kuřák a o pravidelné pauzy požádal hned na začátku procesu. 

reklama

Bártovi hrozí za rozdávání obálek se statisíci korun šestileté vězení. Přesto hned ráno při příchodu do justičního paláce Obvodního soudu pro Prahu 5 zopakoval, že se na líčení těší. Pak ale při Škárkově výpovědi dokonce zvyšoval hlas. A Škárku i další bývalou poslankyni Kristýnu Kočí, která ho také nařkla z uplácení, obvinil ze lží.

Líčení jsme sledovali on-line ZDE

"Vymysleli si to, aby mě mohli zdiskreditovat. Nechtěli, abych kandidoval na předsedu strany," hájil se Bárta. A dál tvrdí, že peníze poslancům půjčil. "Dnes to považuji za svoji nejfatálnější chybu v politice," reagoval Bárta na dotaz soudce Jana Šotta, proč dával peníze v obálkách, a ne bankovním převodem. A proč o údajné půjčce nesepsal smlouvu.

Škárka: Milion za složení mandátu

Škárka, kterého státní zástupkyně obžalovala kvůli tomu, že část peněz od Bárty utratil, před soudem popsal poměry ve straně. A tím Bártu rozčílil.

Popisoval totiž, že mu stranický šéf údajně nabídl milion korun za složení poslaneckého mandátu.

Hovořil i o tom, jak formální předseda strany Radek John měl podle dohody zaslechnuté v sídle Bártovy bezpečnostní agentury dostávat měsíčně 150 tisíc korun.

Jak vysávat státní zakázky

A jak mezi sponzory VV patří i pražští vlivní podnikatelé a lobbisté Roman Janoušek a Tomáš Hrdlička. Vložili prý do Věcí veřejných 200 milionů korun s tím, že jde o ziskový politický projekt a každý z nich podle Škárky vlastní 30 procent strany.

"Věci veřejné byly od začátku investiční záměr, který má přinést zisk. Způsob, jakým by se peníze vracely, jsou popsány v Etickém kodexu VV, kde jsou přesně popsána pravidla, jak tunelovat zakázky skrze ministerstva řízená lidmí z VV," řekl Škárka.

Bárta ale vše odmítl. "Popírám, že by Roman Janoušek a Tomáš Hrdlička měli cokoli s Věcmi veřejnými společného," řekl soudu.

Unikátní kauza

Kauza korupce uvnitř VV, která vloni na jaře téměř rozložila vládnoucí koalici, je svým způsobem unikátní. Na lavici obžalovaných dosud neseděl takto vysoce postavený politik, který je členem nejužšího vedení koalice, skupiny K9. A nestává se rovněž často, aby v líčení s ním vypovídali nejvyšší ústavní činitelé.

V rolích svědků se totiž tento týden vystřídá kompletní véčkařská elita - kromě Bárty také všichni ministři za VV, několik poslanců a blízkých Bártových spolupracovníků.

Nový svědek: milenec Kočí

"Rozhodně je to neobvyklý případ, podobný jsem ještě neměl," řekl serveru IHNED.cz soudce Jan Šott, kterému se ještě před začátkem hlavního líčení přihlásil nový svědek - jistý Tomáš Vacka. Měl prý poměr s Kristýnou Kočí a požádal soudce, aby jej vyslechl.

"S Kristýnkou jsem udržoval milostný vztah," řekl. Soudce uvedl, že jeho žádost zváží podle toho, co řekne poslankyně Kočí.

Ta přijde na řadu v úterý společně se svou asistentkou Alenou Maršálkovou. Jde o klíčové svědkyně. Kočí tvrdí, že od Bárty dostala půl milionu korun za to, že bude loajální. A Maršálková údajně byla první, komu Kočí o Bártových penězích řekla.


5.3.2012 16:49

Děkujeme za pozornost a pro dnešek se loučíme. Zítřejší hlavní líčení budeme opět od 8:30 přenášet on-line.

5.3.2012 16:46

Dnešní líčení skončilo, pokračuje se zítra

Soudce Jan Šott dnešní hlavní líčení ukončil, pokračovat se bude zítra od 8:30 výslechem svědků. Měly by mezi nimi být i klíčové svědkyně Kristýna Kočí a Alena Maršálková.

5.3.2012 16:37

Škárka: Hrdlička má 30 procent ve VV. Totéž Janoušek

"Hrdlička a Janoušek byli sponzory strany Věci veřejné, každý z nich má 30ti procentní finanční podíl ve VV," řekl Jaroslav Škárka.

5.3.2012 16:26

Komentář: Prohnilé veverky a jejich špinavé prádlo

Nabízí se tři možné důvody, proč chce ideový vůdce véčkařů Vít Bárta exhibovat před soudem a před zraky veřejnosti. Sadomasochismus, snaha udělat ze sebe oběť, nebo zatím netušené eso v rukávě, o kterém ještě neví ani policisté.

Celý komentář Pavla Orálka čtěte ZDE.

5.3.2012 16:23

Bárta zvýšil hlas

Bárta při vysvětlování detailů inkriminované schůzky výrazně zvýšil hlas. Několikrát Škárku obvinil ze lži. Nehovoři jen směrem k soudu, ale i k veřejnosti v jednací síni.

5.3.2012 16:21

Bárta: Škárka lže

"Škárka lže, když tvrdí, že jsem jej nutil odejít z klubu a složit mandát za milion korun," řekl Bárta.

5.3.2012 16:09

Bárta: Janoušek a Hrdlička nemají s VV nic společného

"Popírám, že by Roman Janoušek a Tomáš Hrdlička meli cokoli s Věcmi veřejnými společného," řekl soudu Bárta a reagoval tak dřívejší výpověď Škárky, který řekl, že oba podnikatelé a vlivní lobbisté spjatí především s ODS vložili do VV 200 milionů korun jako investici. "Věci veřejné byly od začátku investiční záměr, který má přinést zisk. Způsob, jakým by se peníze vracely, jsou popsány v Etickém kodexu VV, kde jsou přesně popsána pravidla, jak tunelovat zakázky skrze ministerstva řízená lidmí z VV," řekl dnes soudu Škárka. "Odmítám připustit jakékoliv finanční plnění těmto pánům," dodal Bárta.

5.3.2012 16:03

"Jaké politiky jsem měl vydírat?" ptal se Bárta Škárky

"Jaké politiky jsem měl vydírat?" ptá se Bárta Škárky. "Pana Vladyku z městské části Praha 1. Byl na něj vyvíjen psychický nátlak, aby odstoupil ze zastupitelského klubu. Celá akce měla název Bílá paní. Bylo to proto, že pan Bárta chtěl, aby zastupitelský klub VV v Praze 1 v roce 2009 hlasoval pro odvolání pana starosty Hejmy," tvrdí Škárka.

5.3.2012 15:58

Škárka popisuje schůzky, které se odehrávaly v bytě Víta Bárty, a kterých se podle něj účastnily špičky strany loajální Vítu Bártovi. "Bavili jsme se například o Etickém kodexu, který popisoval, jak tunelovat veřejné zakázky nebo kde bude kdo kandidovat," uvedl Škárka před soudem. Bárta v tentýž okamžik nesouhlasně vrtěl hlavu a smál se.

5.3.2012 15:48

Líčení pokračuje, Škárky se ptá Vít Bárta

5.3.2012 15:36

Další cigaretová přestávka...

5.3.2012 15:13

Bártův advokát "griluje" Škárku

Škárku teď "griluje" Bártův obhájce, ptá se na detaily schůzky, kde mělo dojít k předání obálky s penězi, ale i na večerní schůzku, kde se Škárka spolu s dalšími poslanci strany VV řešili, jak se k celé věci postaví. Advokát testuje zejména Škárkovu paměť. Třeba to, kdo komu volal první.

5.3.2012 14:59

Přišel poslanec VV Petr Skokan

Do soudní síně právě vešel poslanec za VV Petr Skokan. Usedl mezi veřejnost.

5.3.2012 14:33

Hlavní líčení po pauze pokračuje. Ptá se státní zástupkyně. Zajímá ji, za jakých okolností převzal Škárka 55 tisíc korun. "Byly to peníze za náklady spojené s funkcí výkonného předsedy," tvrdí Škárka. Tuto částku převzal celkem třikrát.

5.3.2012 14:21

Bárta na chodbě: Musel jsem se držet, abych nebouchnul

Škárkova výpověď značně podráždila Víta Bártu. "Musel jsem se držet, abych nebouchnul," komentoval Bárta na chodbě proces poté, co soudce vyhlásil další pětiminutovou přestávku.

5.3.2012 14:17

Škárka: John měl dostávat 150 tisíc měsíčně

Soudce Šott se Škárky ptá, zda i další poslanci za VV dostávali podobné "obálkovné". "Byl jsem na jednání ve firmě ABL, kde se mluvilo o tom, ře Radek John bude dostávat pravidelně měsíčně 150 tisíc korun. Nevím, zda ty peníze pak dostával," tvrdí poslanec.

5.3.2012 14:10

"Že by někdo usiloval o rozdělení klubu, nebo jeho destabilizaci, to vylučuji," pokračuje Škárka ve své výpovědi. Soudce Šott jej vyzval, aby podrobně popsal schůzku s poslanci Věcí veřejných Dagmar Navrátilovou, Kristýnou Kočí a Jiřím Rusnokem. Na té Škárka kolegům oznámil, že dostal od Bárty peníze. Ta schůzka se odehrála večer po předání peněz.

5.3.2012 14:07

Nevrťte se na lavicích, napomenul soudce veřejnost

Jaroslav Škárka mluví velmi tiše. Soudce Jan Šott vyzval veřejnost, aby se méně vrtěla na dřevěných lavicích, které vržou. "Výpověď se nahrává a mohl by být problém rozumět," vysvětlil.

5.3.2012 13:42

Škárka skončil svoji řeč, soudce Šott mu klade otázky. Ptá se ho, proč zůstal ve straně, když pochyboval o demokratckých principech. "Chtěl jsem to změnit a nastavit stranu tak, aby se tam takové věci neděly," odpověděl Škárka.

5.3.2012 13:38

Plán: Jak vysávat státní peníze ze zakázek

Roman Janoušek (na snímku vlevo) a Tomáš Hrdlička (snímek vpravo) vložili podle Škárky do stranické kasy 200 milionů korun. "Věci veřejné byly od začátku investiční záměr, který má přinést zisk. Způsob, jakým by se peníze vracely, jsou popsány v Etickém kodexu VV, kde jsou přesně popsána pravidla, jak tunelovat zakázky skrze ministerstva řízená lidmí z VV," řekl Škárka.

5.3.2012 13:34

"Nikdy jsem si od pana Bárty nepůjčil ani korunu, není tedy pravda to, co říká. Opakovaně jsem si od něj nepůjčoval. V roce 2006 jsem si půjčil od pana Dobeše 25 tisíc korun. Bylo to na smlouvu a s podrobným popisem splátkového kalendáře," říká Škárka.

5.3.2012 13:32

Škárka: Chtěli jsme stranu očistit

Škárka: "Odmítám, že by se jednalo o puč. Byla to snaha očistit stranu od taktik, jako je vydírání, zastrašování a sledování."

5.3.2012 13:23

Škárka pokračuje: "Doma jsem zjistil, že by se mohlo jednat o úplatek. Začal jsem řešit, co s tím. Druhý den jsem celou nepoužitou částku uzavřenou v původní obálce dal do sejfu a hledal jsem právníka, který by mi pomohl, co s tím. Zároveň jsem se připravoval na zahraniční cestu."

5.3.2012 13:22

Škárka právě popisuje inkriminovanou schůzku, kde mělo dojít k předání úplatku: "Na schůzku přinesl řidič pana Bárty obálku, ve které bylo 10-15 menších obálek,. Strčil jsem si ji do kapsy a pak až doma jsem zjistitl, že jde o peníze. Konkrétně o 170 tisíc."

5.3.2012 13:16

Škárka navrhuje pozvat ke svědecké výpovědi Romana Jurečka, člena výkonné rady ODS a přítele ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila. Jurečko byl přítomen schůzky, na které se měla dohadovat povolební spolupráce VV a ODS v Plzeňském kraji. Podle Škárky byl na schůzce rovněž bývalý volební manažer ČSSD Jaroslav Tvrdík.

5.3.2012 13:12

Milion za složení poslaneckého mandátu

Škárka popisuje chod strany VV. Zmínil rovněž, že mu Bárta nabídl jeden milion korun za to, když složí poslanecký mandát.

5.3.2012 13:11

Škárka: Poté, co do strany finančně vstoupili pánové Roman Janoušek a Tomáš Hrdlička, tak strana začala vykazovat všechny nedemokratické rysy, jako je sledování a jiné věci. Vznikla jakási koncepční porada, tzv. "porada vyvolených".

5.3.2012 13:07

Soud pokračuje. Hovoří druhý obžalovaný, Jaroslav Škárka

Soudní líčení po více než hodinové přestávce pokračuje. Vypovídá druhý obžalovaný, poslanec Jaroslav Škárka.

5.3.2012 13:01

Po přestávce budeme pokračovat v on-line zpravodajství. Vojtěcha Blažka v soudní síni vystřídala reportérka Kateřina Eliášová.

5.3.2012 12:18

VIDEO: Bárta se na proces těšil, u soudu se objevil i údajný milenec Kočí

U soudního procesu s Vítem Bártou byl i videoreportér IHNED.cz. Video najdete ZDE.

5.3.2012 11:51

Soudce vyhlásil přestávku, pokračovat se bude ve 13:00

Soudce Jan Šott vyhlásil přestávku do 13:00.

5.3.2012 11:49

Ptá se advokát Jaroslava Škárky. Zajímá ho, jestli si Bárta se Škárkou dohodnul splatnost půjčky. Bárta tvrdí, že půjčka zněla zhruba na rok, víc si ale nevybavuje s tím, že se podmínky dohadovaly na velmi krátké schůzce. "Bylo to bleskové setkání," nevybavuje si Bárta.

5.3.2012 11:47

"Kočí si jednoznačně řekla o půjčku," reaguje Bárta na advokáta Kočí. Podle Bárty to byla ona, kdo za ním přišel s žádostí o peníze. Stejně tak si sama stanovila částku - půl milionu korun, které pak také dostala v obálce nadepsané iniciály KK.

5.3.2012 11:43

Státní zástupkyně připomněla, že původně se objevovala informace, že Bárta dokonce Kočí nabídl šest milionů. "Nevím o tom," prohlásil Bárta.

5.3.2012 11:40

Teď se bude Bárty ptát žalobkyně

Bárta za půltíkem pro výslechy ještě zůstává. Teď se začíná ptát státní zástupkyně Hana Vrbová.

5.3.2012 11:29

Výslech Bárty zatím trvá 2,5 hodiny

Výslech Bárty je přerušen po téměř po dvou a půl hodinách. Opět je čas na Škárkovu cigaretu - pauzu si opět vyžádal jeho advokát. Poté dostane slovo žalobkyně.

5.3.2012 11:18

Soudce se ptá na nahrávky, kterých byla postupně loni na jaře plná média. "Já sám jsem si nikdy nikoho nenahrál," tvrdí Bárta. Klíčové záznamy připisuje poslankyni Kristýně Kočí.

5.3.2012 11:02

Bárta se neptal poslanců, proč jim peníze nestačí. "Považoval jsem to za jejich osobní záležitost. Říkal jsem si, že bude lepší, když jim půjčím já, než někdo třetí," říká.

5.3.2012 10:59

Bárta: Peníze v obálce byly mou nejfatálnější chybou v politice

Soudce se ptá, proč Bárta dával peníze v obálkách, a ne bankovním převodem. A proč o údajné půjčce nesepsal smlouvu. "Dnes to považuji za svoji nejfatálnější chybu v politice," reaguje Bárta.

5.3.2012 10:52

Soudci se verze o půjčce nezdá

Soudci Šottovi se zjevně verze o půjčce nezdá. Totiž: platy poslanců jsou dané zákonem. A pokud jim Bárta nabízel dorovnání, pak si je vlastně nepřímo kupoval. "Postupoval jsem zcela transparentně, nijak jsem to netaji," hájí se Bárta.

5.3.2012 10:45

Bárta: "Řekl jsem poslancům, že jsem k dispozici." Soudce: "A jak jste to myslel?" Bárta: "Počítal jsem s půjčkou, ale jednoznačně jsem nepočítal s podmínkami půjčky." Na to, jak poslanci reagovali, si Bárta nepamatuje. "Nebyla tam reakce, která by mi uvízla v paměti."

5.3.2012 10:43

Soudce Šott chce vědět, jak přesně zněla nabídka poslancům, že jim Bárta - pokud budou potřebovat - půjčí peníze (v době, kdy poslancům kvůli škrtům o několik tisíc klesly platy). Bárta vzpomíná, jak si například poslanec Petráň, architekt, stěžoval, že má teď méně peněz, než v "civilu".

5.3.2012 10:38

Bárta skončil s monologem, ptá se soudce

Bárta po hodině a čvrt skončil s monologem. Začíná se ptát soudce Šott. Chce vědět, jaké měl vztahy se Škárkou. "Vypili jsme spolu něco dobrého vína," vzpomíná Bárta na bývalého kamaráda. Kočí byla také Bártovou kamarádkou. Tykal si s ní od ledna 2009. "Zval jsem ji na své narozeniny, na Ples v opeře. Nikdy jsem s ní ale nebyl v žádné dramatické fatální hádce."

5.3.2012 10:38

Bárta: Kočí jednoznačně lže, připravovala puč

"Jednoznačně lže," prohlásil Bárta o Kočí a její verzi o úplatku. "Je naprosto evidentní, že připravovala puč, rozkol v koalici." A Bárta například připomíná její jednání s ODS o údajném přetáhnutí některých poslanců.

5.3.2012 10:33

Bárta prý nechtěl po Kočí nic nedemokratického, tedy nebyl důvod ji uplácet. Jen chtěl, aby dobře šlapal poslanecký klub. A to se nedělo - ukázalo se to například při hlasování o vydání poslance Humla (na snímku) k trestnímu stíhání, kdy poslanci, v rozporu s předvolebními sliby, hlasovali nejednotně. "Naši poslanci si tehdy přes média vzkazovali, kdo je větší dinosaurus," říká Bárta.

5.3.2012 10:26

Soud po pauze pokračuje, hovoří Bárta

Bárta po pauze pokračuje ve výpovědi. Opět zeširoka - líčí, jak se ve VV dohadovaly o výši DPH a důchodovou reformu. Ale Bárta ví, kam míří: spory skončily hlasováním poslanců. Přeloženo - nebyl důvod někoho uplácet, vše se řešilo demokraticky.

5.3.2012 10:19

FOTO: Podívejte se, kdo je kdo v kauze Bártových obálek

Než bude hlavní líčení pokračovat, můžete se také podívat do naší fotogalerie a udělat si přehled v tom, kdo jakou roli v kauze hraje. Snímky najdete ZDE.

5.3.2012 10:10

ČASOVÁ OSA: Podívejte se, jak se vyšetřovaly Bártovy obálky

V přestávce si zatím můžete připomenout vývoj celé kauzy Bártových obálek na časové ose. Najdete ji v článku ZDE.

5.3.2012 10:04

Nikotin chybí - první přestávka

Nikotinový dluh se začíná projevovat. První pauza na cigaretu, o niž se pro svého klienta přihlásil Škárkův advokát.

5.3.2012 09:59

Klíčový moment: Kočí prý naznačila vydírání

Podle Bárty rozhodující chvíle: na uzavřeném jednání Kočí poprvé připustila, že by údajnou půjčku mohla v médiích "prodávat" jako úplatek.

5.3.2012 09:54

Život véčkaře: Samá schůzka, tajné porady...

Bárta nechtěně nechává nahlednout do života politika VV. Schůzka stíhá schůzku, jednání K9, K6, rychlý odjezd z večeře s manželkou, aby se setkal se Škárkou, schůze poslaneckého klubu, polstrování dveří, aby nikdo nemohl poslouchat tajné porady véčkařů...

5.3.2012 09:53

Takže žádný "béčkový" americký film: Kočí druhý den popsala Bártovi, že to všechno je pravda. Bárta proto zalarmoval tehdejšího ministra vnitra Radka Johna a další vlivné véčkaře, všichni se sešli na ministerstvu dopravy.

5.3.2012 09:52

Začíná přituhovat. Zakuklenec v hummeru prý unesl Kočí

Bárta líčí historku po zveřejnění Škárkova odhalení, že dostal úplatek za loajalitu. Mezi véčkaři běžela informace, že Kočí kdosi odvezl v černém hummeru s kuklou na hlavě. Únosci jí také sebrali mobil. "Bylo to jako scénář ze špatného amerického filmu," říká Bárta.

5.3.2012 09:45

Jak došlo k předání peněz Škárkovi

Jak podle Bárty došlo k předání peněz Škárkovi: Bárta spěchal na jednání VV se straníky v Hradci Králové. Ještě předtím řekl poslanci Michalu Babákovi, že se rozhodl půjčit Škárkovi peníze.

5.3.2012 09:39

Bárta: Kočí se Škárkou mi chtěli uškodit, protože jsem se rozhodl kandidovat na předsedu strany.

5.3.2012 09:34

Škárkovi Bárta půjčoval víckrát - už v roce 2006, kdy Škárka potřeboval obleky a další "reprezentativní" věci. Později mu Bárta zajistil i advokáta, když se Škárka dostal do osobních problémů.

5.3.2012 09:30

Půjčku podle Bárty potřebovala i poslankyně Jana Suchá - napřímo to ale svému šéfovi neřekla, Bárta se to údajně dozvěděl od někoho z pozdějších "pučistů" (Škárka, Kočí a spol.) Bárta jí nabídl peníze, Suchá mu sdělila, že je nepotřebuje. "Tím celá věc skončila," vzpomíná Bárta.

5.3.2012 09:29

Podobně prý Bárta pomohl třeba poslanci Stanislavu Humlovi. Nabídl mu, že si strana bude nechávat vyrábět videospoty v jeho televizním studiu. Huml ale odmítl. O půjčku Bártu požádal také poslanec Martin Vacek.

5.3.2012 09:27

Konečně se Bárta dostává k něčemu konkrétnímu: říká, že si mu někteří poslanci VV stěžovali, že po osekání poslaneckých platů o pár tisíc, jim docházejí peníze. "Řekl jsem jim, že v případě problémů jsem k dispozici," tvrdí soudu. Je to hlavní Bártův argument - nešlo prý o úplatek pro Kočí a Škárku, ale o obyčejnou přátelskou výpomoc.

5.3.2012 09:25

Bárta si svůj - dnes už proslulý - politický jazyk neodpouští ani v soudní síní. Zaznívají slovní spojení jako "Mám potřebu zdůraznit", nebo "...byl zcela konsenzuální..."

5.3.2012 09:18

Bárta zatím uhýbá z cesty. Kdy se dostane k obálkám?

Bárta vypráví, jak ho na ministerstvu dopravy navštívil ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil s lobbistou Romanem Jurečkem. Prý po něm chtěli, aby se exprimátor Plzně Pavel Rödl nestal šéfem plzeňské pobočky Ředitelství silnic a dálnic. Zatím není jasné, kdy se Bárta dostane k tomu, jak to souvisí s jeho obálkovou aférou.

5.3.2012 09:12

Bárta svou výpověď pojímá trochu i jako volební program: mluví o tom, jak chtěl změkčit příliš tvrdou důchodovou reformu, nevynechal ani čistky na ministerstvu dopravy.

5.3.2012 09:09

Postřeh reportéra Vojtěcha Blažka: Překoná Bárta rekordy?

Jako šéf ABL i Věcí veřejných proslul Bárta tříhodinovými projevy na poradách. U soudu začal hovořit v 9:04. Překoná rekordy?

5.3.2012 09:04

Vít Bárta začíná vypovídat.

5.3.2012 09:04

Soudce povolil novinářům natáčení i fotografování i během výpovědi obžalovaných.

5.3.2012 09:00

Komentátor HN Jiří Leschtina: Kosmická rychlost vyšetřování

Rychlost, s jakou policie a žalobci hnali Víta Bártu do soudní síně, je na české manýry při vyšetřování politiků kosmická. Až dosud nestanul před soudem kvůli obvinění z úplatků politik s tak vysokou funkcí. Na druhou stranu je divná země, v níž na soudní lavici sedí obžalovaný, který zůstává špičkovým politikem a vyjednavačem v nejvyšších koaličních patrech.
 
Celý komentář Jiřího Leschtiny ZDE

5.3.2012 08:55

Advokát žáda pauzy pro vášnivého kuřáka Škárku

Pro Jaroslava Škárku nebude účast u jednání soudu jednoduchá. Je známý tím, že vykouří i tři krabičky cigaret denně. Ostatně jeho advokát také při zahájení líčení žádá soudce, aby se dělaly přestávky - třeba právě na cigaretu.

5.3.2012 08:50

Přihlásil se nový svědek - bývalý milenec Kočí

Ještě před zahájením jednání se soudu přihlašuje jistý Tomáš Vacka. Tvrdí, že chce být vyslechnut jako svědek. "S Kristýnkou jsem udržoval milostný vztah," říká soudci Janu Šottovi. Soudce prý jeho žádost zváží podle toho, co řekne poslankyně Kristýna Kočí.

5.3.2012 08:50

Škárka: Nebojím se

Druhý obžalovaný, Jaroslav Škárka, prý od obálkové aféry s Vítem Bártou nemluvil. "Ale nebojím se," říká před soudní síní.

5.3.2012 08:35

Vít Bárta při vstupu do soudní síně zopakoval svá dřívější prohlášení o tom, že se na soud těší. "Alespoň se posuneme dál," řekl.

5.3.2012 08:12

K soudu právě přichází hlavní obžalovaný - Vít Bárta. Bez hedvábného šátku, ale zato po boku s manželkou Kateřinou Klasnovou.

5.3.2012 06:22

Vítáme vás u on-line reportáže. Soud začne v 8:30.

Autoři: Petr Koděra
reklama
Zobrazit náhled
Zbývá 1000 znaků
Vrána vráně oči klove (Richard)
Bárta asi kopnul do vosího hnízda.
DIVADÉLKO pro prosťáčky. (sapér Vodička)
ODS i TOP09 uplácí v řádek stovek miliónů a státní zástupkyně...
VV mají pravidla na tunelování zakázek, popsal soudu Škárka. Lže, hájil se Bárta (anonym)
Celá tahle opičárna s diletantem Bártou má jen odvrátit pozornost...
Prosim o zasilani spamu (Vase Svoboda)
Prosim o zasilani informaci o vyvoji kauzy na info@vasesvoboda.cz
VV mají pravidla na tunelování zakázek, popsal soudu Škárka. Lže, hájil se Bárta (anonym)
Je vidět, že naše "demokracié" je stále jen málé ubrečené a pokaděné...
Zobrazit diskusi

Nový občanský zákoník

Postavení společníků veřejné obchodní společnosti a komanditní společnosti

Největší změna soukromého práva za 20 let.
Co se změní pro vás?

Vstupte do speciálu iHNED.cz
Nejčtenější
reklama
VIDEO
Do voleb jde řada 18letých kandidátů.
Matěj Smlsal
Volby 2014
Do zastupitelstev letos kandiduje i 454 lidí, kterým je teprve 18 let....
VIDEO
Skotský obchod v Praze
Fotogalerie
Najít v Praze Skota, který by se vyjádřil k referendu o odtržení Skotska...
reklama
reklama
reklama