reklama
reklama
24. 1. 2012 | poslední aktualizace: 24. 1. 2012  20:27
Poslanci ODS popřeli verdikt vlády

Poslanci ODS jdou proti vládě. Chtějí, aby firmy neplatily za špínu z komínů

Poslanci ODS z hospodářského výboru vyslyšeli průmyslovou lobby a jdou proti rozhodnutí kabinetu, kterému předsedá jejich stranický šéf Petr Nečas. Navrhli zrušení poplatků za znečišťování ovzduší. Podniky to prý ekonomicky ničí. Stát by ale přišel o peníze z EU na ekologické projekty.
Čtěte více o: znečištění | ovzduší | emise | ODS | zákon
Znečištěné ovzduší, ilustrační foto
Znečištěné ovzduší, ilustrační foto
foto: archiv HN - Ivo Goldbach

Poslanci hospodářského výboru Jaroslav Plachý a František Sivera z ODS přišli s nápadem, který úplně popřel rozhodnutí vlády jejich stranického šéfa Petra Nečase.

Předložili totiž pozměňovací návrh k novele zákona o ochraně ovzduší, v němž požadují úplný opak toho, co odsouhlasil kabinet: aby největší znečišťovatelé životního prostředí neplatili od roku 2016 sankce za to, že do vzduchu vypouštějí škodliviny.

Argumenty opírají o to, že poplatky jsou brzdou ekonomického rozvoje firem, které tak ztrácejí konkurenceschopnost.

reklama

Norma je právě ve schvalovacím procesu ve sněmovně a Nečasova vláda v ní naopak chce s firmami, které špiní český vzduch, tvrdě bojovat. A sankce, které nyní přinášejí do státní pokladny zhruba půl miliardy korun ročně, ještě zvýšit.

Takový přístup Siverovi s Plachým vadí. „Podle mého názoru poplatky neplní svou ekonomickou úlohu. Jsou to sankce, které by výrazně zatížily podniky jako například teplárny, chemičky, cementárny a další. Už takhle musejí investovat obrovské částky do nových technologií, které po nich chce Evropská unie,“ tvrdí František Sivera. "Jako hospodářský výbor se zasadíme o to, aby se tyhle poplatky od roku 2016 zrušily. Shodli se na tom poslanci hospodářského výboru napříč politickými stranami,“ dodává Sivera.

Výnosy z emisních poplatků jsou však podle zastánců nezbytné pro spolufinancování evropských ekologických projektů. Kdyby o ně stát přišel, zavřel by si cestu i k penězům z EU.

A to by byla citelná rána. V minulosti takle Česko zaplatilo například čištění rybníků a opravy hrází, zateplování škol, školek a nemocnic, výsadba lesů a parků nebo nákupy moderních čistíren vod a lepší kanalizace.

Jinde není kde brát

„S rušením poplatků zásadně nesouhlasíme. Mělo by to nevratný negativní dopad na životní prostředí,“ říká Lenka Brandtová, mluvčí Státního fondu životního prostředí, který peníze na ekologické projekty rozděluje. Vloni do něj přiteklo od firem znečišťujících ovzduší 430 milionů korun.

"To představuje zhruba čtvrtinu celého rozpočtu fondu. Ty peníze by nám na spolufinancování evropských projektů chyběly. A ze zákona nemůžeme brát z jiných částí našeho rozpočtu. Ani je nemáme odkud brát,“ upozorňuje Brandtová.

Poslanec Sivera si ale hájí své. „Pokud fond bude ty peníze i po roce 2016 potřebovat, musí je najít jinde,“ oponuje.

Továrny tleskají

Siverova lobby vyhovuje velkým průmyslovým podnikům, které státu každoročně platí desítky milionů za to, že do vzduchu vypouští síru, dusík a další chemikálie.

„Ano, o návrhu víme a vítáme ho stejně jako další firmy. Poplatky za znečišťování ovzduší totiž v současné době zcela neefektivně zatěžují české podniky a snižují jejich konkurenceschopnost,“ tvrdí Věra Beiová, mluvčí  ostravské ocelárny Arcelor Mittal, která loni na poplatcích poslala státu téměř 40 milionů korun.

„Od letošního roku máme přinejmenším v hlavních průmyslových oblastech ČR jedny z nejpřísnějších emisních limitů v celé EU. A kromě evropských regulací máme navíc ještě přísné národní nástroje jako jsou například tyto poplatky. Ve výsledku tak je průmysl v jedné záležitosti zpoplatněn dvakrát,“ argumentuje Beiová.

Ministerstvo: Nezbývá, než doufat

Nyní je zákon ve druhém čtení a poté ho čeká ještě třetí sněmovní kolo. Už nyní je jisté, že výbor pro životní prostředí vydá pozměňovacímu návrhu negativní doporučení - do zákona jej nezapracovat.

„Účel poplatků není, aby je firmy platily, ale aby zavedly takové technologie, které nebudou znečišťovat. Poplatek je motivace a jako takový by měl zůstat,“ říká člen výboru a rovněž poslanec za ODS Radim Jirout.

Podobně hovoří i ministerstvo životního prostředí, které navíc do nového zákona přidalo zvláštní paragraf. Ten firmám s výrazně sníženými emisemi nabízí zvýhodněné sazby poplatků.

„Teď na plénum poslanecké sněmovny míří dvě protichůdné doporučení. Jediné, co můžeme dělat, je doufat, že zvítězí náš návrh,“ říká náměstek ministra životního prostředí Jakub Kulíšek.

reklama
Zobrazit náhled
Zbývá 1000 znaků
Poslanci ODS jdou proti vládě. Chtějí, aby firmy neplatily za špínu z komínů (zadluzeni.cz)
Nikdo snad na moment neuvěřil, že ODS půjde cestou danění ničení...
JSOU TAKHLE SMÝŠLEJÍCÍ NORMÁLNÍ ? (X)
Pokud ne, patří do ústavu pro choromyslné, pokud ano, patří do...
...no fajn... (anonym)
...jen teď bude zapotřebí zvýšit DPH, aby se výpadek zacelil..
Poslanci ODS jdou........... (zdeněk)
Já jsem pro to, aby se poplatky za znečišťování firmám zrušily,.Ale...
Poslanci ODS jdou proti všem i po mrtvolách (anonym)
Poslanci ODS jdou proti všem, přes šustění a lesk peněz nevidí...
Zobrazit diskusi

Nový občanský zákoník

Postavení společníků veřejné obchodní společnosti a komanditní společnosti

Největší změna soukromého práva za 20 let.
Co se změní pro vás?

Vstupte do speciálu iHNED.cz
Nejčtenější
reklama
VIDEO
Ukrajinská vlajka na checkpointu nedaleko hranic s Krymem
Eliška Nová
Rozhovor
"Rusko využívá organizovaný zločin na Ukrajině ve své strategii v...
VIDEO
Billboardy, ilustrační foto
Eliška Nová
Reklamní společnosti tvrdí, že kvůli pražským stavebním předpisům budou...
reklama
reklama
reklama