reklama
reklama
30. 12. 2011 | poslední aktualizace: 30. 12. 2011  15:20
Podivuhodný příběh zatčeného úředníka Haly

Podivuhodný příběh zatčeného úředníka Haly. Aparátčík, který vyšel s ČSSD i ODS

Michal Hala, donedávna vysoce postavený manažer Ředitelství silnic a dálnic, kterého tři dny před Vánocemi zatkla kvůli korupci policie, skýtá výjimečnou příležitost pochopit, jak se v Česku dělá státní kariéra bez ohledu na to, která politická strana je právě u moci. A jak při tom zbohatnout.
Luboš Kreč
Luboš Kreč
šéf domácího oddělení
Michal Hala
Michal Hala
foto: čtk

Dnes dvaatřicetiletý Michal Hala začal svou kariéru ve strukturách jihomoravské ČSSD. V aparátu tamního krajského výboru si jej v roce 2000 vyhlédl tehdejší ministr dopravy Jaromír Schling a studenta brněnské AMU si přivedl do Prahy coby pracovníka svého tiskového odboru.

Hala, kdysi místopředseda Mladých sociálních demokratů, ale na Svobodově nábřeží, kde resort dopravy sídlí, vydržel jen krátce – ještě v roce 2000 se přestěhoval do nejvyšších pater Ředitelství silnic a dálnic, státní příspěvkové organizace, která hospodaří ročně s desítkami miliard na stavby a opravy komunikací.

reklama

Jednadvacetiletý aparátčík s pověstí schopného organizátora šel dělat šéfa kanceláře ŘSD Pavla Havíře.

Další zatčení

Petr Laušman

Do roku 2007 šéf Ředitelství silnic a dálnic. Ve středu 21. prosince 2011 ho zatkli policisté v restauraci v centru Prahy - se směnkami na 15 milionů, které byly podle detektivů úplatkem za pronájmy dálničních odpočívadel. Od majitele firmy, která odpočívadla získala, dostal také byt v Krkonoších za 1,7 milionu.

Robert Wolf

Někdejší právník na Ředitelství silnic a dálnic, později vedoucí pražské pobočky. Podle policistů Wolf nevýhodné nájemní smlouvy sepisoval a je stíhaný pro porušování povinností. I kvůli němu stát údajně přišel o 264 milionů.

Jeho závratná kariéra pokračovala o rok později, kdy se po nástupu nového ředitele ŘSD Petra Laušmana (taktéž nominanta ČSSD a dnes spolu s Halou zatčeného za korupci) stal šéfem vnitřních věcí úřadu a automaticky jednou z jeho nejvlivnějších postav.

V roce 2003 se například podílel na sporném sestěhování ředitelství z pěti budov rozesetých po celé Praze do dvou sídel. Jak vyšlo později najevo, daňovým poplatníkům se tato akce kulový blesk hodně prodražila.

Hudebník a závodník

Michal Hala, vášnivý hudebník a automobilový závodník, si udržel svůj vliv v českém stavebnictví i tehdy, když ministrem dopravy nebyl nikdo z ČSSD. Jeho pozice zůstala neotřesena jak za Milana Šimonovského (KDU-ČSL), tak za Aleše Řebíčka a Petra Bendla (ODS).

Naopak, právě občanskodemokratický ministr Řebíček, který sám proslul řadou neprůhledných a nevýhodných zakázek, Halu povýšil.

Když v lednu 2007 odešel ředitel Laušman, Řebíček se svým mocným prvním náměstkem Jiřím Hodačem jmenoval Halu dočasně generálním ředitelem. A před březnovým nástupem regulérního šéfa Alfréda Brunclíka odkýval Řebíček Halovi upravenou strukturu ŘSD, v níž se počítalo s novou funkcí výkonného ředitele. Tím se samozřejmě stal on a stáhl pod sebe takřka všechny kompetence.

Velká dopravní koalice

Roky 2006 až 2009 by se daly označit jako doba velké dopravní koalice. Ačkoli ministerstvo dopravy řídili občanští demokraté, ŘSD – klíčovou instituci, přes níž se utrácely peníze za stavby – fakticky ovládal sociální demokrat. A nikdo si nestěžoval – od roku 2007 do roku 2009 narostl desetkrát objem zakázek ŘSD pro stavební firmu Edikt, která sponzorovala Halovo automobilové závodění. A v téže době stejně mohutně narostl i objem zakázek, které dalo ministerstvo dopravy bývalé Řebíčkově společnosti Viamont.

Ačkoli se o nejasnostech kolem veřejných zakázek ŘSD mluvilo v podstatě bez ustání od doby, kdy do něj Michal Hala nastoupil, největší problém si nyní zatčený manažer způsobil až v létě 2009 soukromou oslavou svých třicetin. Hala nedokázal přesvědčivě vysvětlit, kdo a jak mu zaplatil megalomanskou akci za tři čtvrtě milionu, na níž se promenovali vlivní podnikatelé, lobbisté, úředníci a politici.

Vyhodil ho Bárta

Po několika měsících opatrného přešlapování jeho funkci výkonného ředitele na ŘSD zrušil v prosinci 2009 tehdejší úřednický ministr dopravy Gustáv Slamečka. Hala se pak do nového konkurzu ani nepřihlásil.

Jenže definitivní konec jeho kariéry to nebyl – ředitel ŘSD Alfréd Brunclík jej na jaře 2010 zaměstnal za 80 tisíc měsíčně jako svého poradce. A v této funkci vydržel jihomoravský socialista až do loňského září, kdy jej z úřadu definitivně vystrnadil jiný šíbr – faktický šéf Věcí veřejných Vít Bárta.

Autoři: Luboš Kreč
reklama
Zobrazit náhled
Zbývá 1000 znaků
stačí se upsat ďáblu, nechat se zkompromitovat (organizovaný zločin bude mít i prezidenta)
v mafii musí noiváček někoho zabít, aby se vyzkoušel, a potom...
Podivuhodný příběh zatčeného úředníka Haly. Aparátčík, který vyšel s ČSSD i ODS (anonym)
Tyhle svině je třeba zavřít do konce života! Nebo uříznout ruce!
A kdo to udělá? Policie, státní zastupitelství ani soudy to nebudou. Ty jim přece patří. (Otazník)
No?
Správný učeň guru všech (koloděj)
zlodějů, Samoliba Ješity Tuneldědka I.
Re: Podivuhodný příběh zatčeného úředníka Haly. Aparátčík, který vyšel s ČSSD i ODS (Gandalovič)
Posledních 10 let řídí Ods Vondra a jeho ami klika.
Zobrazit diskusi

Nový občanský zákoník

Ukončení nájmu prostor určených k podnikání

Největší změna soukromého práva za 20 let.
Co se změní pro vás?

Vstupte do speciálu iHNED.cz
Nejčtenější
reklama
VIDEO
Zvažovaná podoba kanálu Dunaj-Odra-Labe
Matěj Smlsal
Ačkoliv vůbec není jasné, jak by měl vodní kanál Dunaj-Odra-Labe nakonec...
VIDEO
Ředitel Českého rozhlasu Peter Duhan
Matěj Smlsal
Rozhovor
Státní kasa zřejmě přijde až o miliardu korun. Po resortu financí ji bude...
reklama
reklama
reklama