reklama
reklama
30. 12. 2011 | poslední aktualizace: 30. 12. 2011  15:20
Podivuhodný příběh zatčeného úředníka Haly

Podivuhodný příběh zatčeného úředníka Haly. Aparátčík, který vyšel s ČSSD i ODS

Michal Hala, donedávna vysoce postavený manažer Ředitelství silnic a dálnic, kterého tři dny před Vánocemi zatkla kvůli korupci policie, skýtá výjimečnou příležitost pochopit, jak se v Česku dělá státní kariéra bez ohledu na to, která politická strana je právě u moci. A jak při tom zbohatnout.
Luboš Kreč
Luboš Kreč
šéf domácího oddělení
Michal Hala
Michal Hala
foto: ČTK

Dnes dvaatřicetiletý Michal Hala začal svou kariéru ve strukturách jihomoravské ČSSD. V aparátu tamního krajského výboru si jej v roce 2000 vyhlédl tehdejší ministr dopravy Jaromír Schling a studenta brněnské AMU si přivedl do Prahy coby pracovníka svého tiskového odboru.

Hala, kdysi místopředseda Mladých sociálních demokratů, ale na Svobodově nábřeží, kde resort dopravy sídlí, vydržel jen krátce – ještě v roce 2000 se přestěhoval do nejvyšších pater Ředitelství silnic a dálnic, státní příspěvkové organizace, která hospodaří ročně s desítkami miliard na stavby a opravy komunikací.

reklama

Jednadvacetiletý aparátčík s pověstí schopného organizátora šel dělat šéfa kanceláře ŘSD Pavla Havíře.

Další zatčení

Petr Laušman

Do roku 2007 šéf Ředitelství silnic a dálnic. Ve středu 21. prosince 2011 ho zatkli policisté v restauraci v centru Prahy - se směnkami na 15 milionů, které byly podle detektivů úplatkem za pronájmy dálničních odpočívadel. Od majitele firmy, která odpočívadla získala, dostal také byt v Krkonoších za 1,7 milionu.

Robert Wolf

Někdejší právník na Ředitelství silnic a dálnic, později vedoucí pražské pobočky. Podle policistů Wolf nevýhodné nájemní smlouvy sepisoval a je stíhaný pro porušování povinností. I kvůli němu stát údajně přišel o 264 milionů.

Jeho závratná kariéra pokračovala o rok později, kdy se po nástupu nového ředitele ŘSD Petra Laušmana (taktéž nominanta ČSSD a dnes spolu s Halou zatčeného za korupci) stal šéfem vnitřních věcí úřadu a automaticky jednou z jeho nejvlivnějších postav.

V roce 2003 se například podílel na sporném sestěhování ředitelství z pěti budov rozesetých po celé Praze do dvou sídel. Jak vyšlo později najevo, daňovým poplatníkům se tato akce kulový blesk hodně prodražila.

Hudebník a závodník

Michal Hala, vášnivý hudebník a automobilový závodník, si udržel svůj vliv v českém stavebnictví i tehdy, když ministrem dopravy nebyl nikdo z ČSSD. Jeho pozice zůstala neotřesena jak za Milana Šimonovského (KDU-ČSL), tak za Aleše Řebíčka a Petra Bendla (ODS).

Naopak, právě občanskodemokratický ministr Řebíček, který sám proslul řadou neprůhledných a nevýhodných zakázek, Halu povýšil.

Když v lednu 2007 odešel ředitel Laušman, Řebíček se svým mocným prvním náměstkem Jiřím Hodačem jmenoval Halu dočasně generálním ředitelem. A před březnovým nástupem regulérního šéfa Alfréda Brunclíka odkýval Řebíček Halovi upravenou strukturu ŘSD, v níž se počítalo s novou funkcí výkonného ředitele. Tím se samozřejmě stal on a stáhl pod sebe takřka všechny kompetence.

Velká dopravní koalice

Roky 2006 až 2009 by se daly označit jako doba velké dopravní koalice. Ačkoli ministerstvo dopravy řídili občanští demokraté, ŘSD – klíčovou instituci, přes níž se utrácely peníze za stavby – fakticky ovládal sociální demokrat. A nikdo si nestěžoval – od roku 2007 do roku 2009 narostl desetkrát objem zakázek ŘSD pro stavební firmu Edikt, která sponzorovala Halovo automobilové závodění. A v téže době stejně mohutně narostl i objem zakázek, které dalo ministerstvo dopravy bývalé Řebíčkově společnosti Viamont.

Ačkoli se o nejasnostech kolem veřejných zakázek ŘSD mluvilo v podstatě bez ustání od doby, kdy do něj Michal Hala nastoupil, největší problém si nyní zatčený manažer způsobil až v létě 2009 soukromou oslavou svých třicetin. Hala nedokázal přesvědčivě vysvětlit, kdo a jak mu zaplatil megalomanskou akci za tři čtvrtě milionu, na níž se promenovali vlivní podnikatelé, lobbisté, úředníci a politici.

Vyhodil ho Bárta

Po několika měsících opatrného přešlapování jeho funkci výkonného ředitele na ŘSD zrušil v prosinci 2009 tehdejší úřednický ministr dopravy Gustáv Slamečka. Hala se pak do nového konkurzu ani nepřihlásil.

Jenže definitivní konec jeho kariéry to nebyl – ředitel ŘSD Alfréd Brunclík jej na jaře 2010 zaměstnal za 80 tisíc měsíčně jako svého poradce. A v této funkci vydržel jihomoravský socialista až do loňského září, kdy jej z úřadu definitivně vystrnadil jiný šíbr – faktický šéf Věcí veřejných Vít Bárta.

Autoři: Luboš Kreč
reklama
Zobrazit náhled
Zbývá 1000 znaků
stačí se upsat ďáblu, nechat se zkompromitovat (organizovaný zločin bude mít i prezidenta)
v mafii musí noiváček někoho zabít, aby se vyzkoušel, a potom...
Podivuhodný příběh zatčeného úředníka Haly. Aparátčík, který vyšel s ČSSD i ODS (anonym)
Tyhle svině je třeba zavřít do konce života! Nebo uříznout ruce!
A kdo to udělá? Policie, státní zastupitelství ani soudy to nebudou. Ty jim přece patří. (Otazník)
No?
Správný učeň guru všech (koloděj)
zlodějů, Samoliba Ješity Tuneldědka I.
Re: Podivuhodný příběh zatčeného úředníka Haly. Aparátčík, který vyšel s ČSSD i ODS (Gandalovič)
Posledních 10 let řídí Ods Vondra a jeho ami klika.
Zobrazit diskusi

Nový občanský zákoník

Postavení společníků veřejné obchodní společnosti a komanditní společnosti

Největší změna soukromého práva za 20 let.
Co se změní pro vás?

Vstupte do speciálu iHNED.cz
Nejčtenější
reklama
VIDEO
Do voleb jde řada 18letých kandidátů.
Matěj Smlsal
Volby 2014
Do zastupitelstev letos kandiduje i 454 lidí, kterým je teprve 18 let....
VIDEO
Skotský obchod v Praze
Fotogalerie
Najít v Praze Skota, který by se vyjádřil k referendu o odtržení Skotska...
reklama
reklama
reklama