Nový občanský zákoník v mnoha směrech posiluje práva věřitele.

Už jsme se s tím setkali v článku o tom, jak mají věřitelé postupovat vůči manželům nebo o tom, jak je věřitel chráněn vůči dědicům.

Půjčí-li člověk někomu peníze, neměl by se pouze pasivně spoléhat na to, že mu je dlužník v pořádku vrátí, důležité jsou již některé kroky před samotným předáním finanční částky.

Raději písemně!

Předně platí zlaté pravidlo – i když zákoník nepožaduje, aby byla smlouva o půjčce uzavřena v písemné formě, je lepší písemnou formu zvolit. Věřitel tím posílí svoji důkazní pozici pro případný pozdější spor.

Stejně tak je důležité zajistit si důkaz o tom, že jsem dlužníkovi předal peníze.

Dochází-li k tomu bezhotovostním převodem, není to problém, předávají-li se peníze v hotovosti, měl by věřitel od dlužníka požadovat podepsání dlužního úpisu, tedy potvrzení o tom, že peníze skutečně převzal.

Ztráta výhody splátek

Dohodne-li se věřitel s dlužníkem, že mu peníze bude vracet ve splátkách, může si věřitel vyhradit právo požadovat zaplacení celého dluhu v případě prodlení dlužníka se zaplacením jedné splátky.

Celý dluh např. činí 40 tisíc Kč. Dlužník jej má vrátit ve čtyřech měsíčních splátkách po 10 tisících Kč, vždy do 10. dne příslušného měsíce. Dlužník zaplatí včas a řádně první splátku, ale druhou již ne. V takovém případě může věřitel požadovat, aby dlužník zaplatil ihned zbývajících 30 tisíc Kč. Toto právo může věřitel uplatnit nejpozději do splatnosti nejblíže příští splátky, pokud ji dlužník včas poskytne.

Při významnějších půjčkách by věřitel rozhodně neměl zapomínat na zajištění, tzn. sjednat si způsob určitého náhradního uspokojení pro případ, že dlužník řádně a včas dluh nesplní – třeba zástavní právo, ručení nebo dohodu o srážkách ze mzdy. Tomuto tématu se bude blíže věnovat další článek.

Prodlení věřitele

Každý věřitel by si měl též uvědomit, že se může sám ocitnout v prodlení. Dohodnou-li se s dlužníkem na určité součinnosti, která je potřeba ke splnění dluhu, musí ji věřitel poskytnout – např. předat určité dokumenty, zařídit některá povolení apod.

Pokud to neučiní, je v prodlení. Za tuto dobu např. nemůže požadovat po dlužníkovi úroky z prodlení, protože prodlení věřitele vylučuje prodlení dlužníka.

Kvitance

Dlužník může po věřiteli požadovat, aby mu vydal potvrzení o tom, že svůj dluh splnil, tzv. kvitanci. V kvitanci se vyznačí jméno dlužníka i věřitele, předmět plnění a místo a čas, kde a kdy byl dluh splněn.

A tady by měl být věřitel velmi obezřetný. Kvitance totiž dokáže být v rukou dlužníka mocným důkazním prostředkem.

Je-li např. v kvitanci potvrzeno, že dlužník zaplatil celou jistinu (to, co mu věřitel půjčil, bez započítání úroků a dalšího příslušenství), pak se předpokládá, že dlužník vyrovnal i příslušenství (i kdyby tomu tak nebylo). Věřitel by musel prokázat, že mu dlužník úroky ještě nezaplatil.

Obdobné pravidlo se týká i situace, když má dlužník plnit opakovaně po delší dobu. Předloží-li kvitanci o tom, že splnil pozdější plnění, předpokládá se, že splnil i to, co bylo splatné dříve.

Pro věřitele to znamená, že by měl vždy do kvitance poznamenat např. to, že přijal pouze jistinu a již ne úroky, nebo to, že přijal pouze určité plnění a stále ještě není zaplaceno plnění dřívější. Vyvaruje se tím pozdějším důkazním problémům.

Každopádně platí, že když věřitel odmítne dlužníkovi potvrdit, že splnil, anebo mu odmítne vrátit dlužní úpis, nemusí mu dlužník peníze vrátit a věřitel se ocitá v prodlení.

Zbývá vám ještě 0 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se