Dnešní úprava nerespektuje vůli zůstavitele

Závěť mezi zákoníky

Když dnes (před účinností nového občanského zákoníku) sepíšete závěť podle nových pravidel, bude závěť platná, bude-li se podle ní postupovat po 1. lednu 2014; pokud by však pořizovatel závěti zemřel dříve, posoudila by se platnost závěti podle dnešního práva a mohly by nastat problémy.

Dnešní občanský zákoník je naprosto nedostatečný a ani soudy aplikaci dědického práva často nepomáhají.

Stačí připomenout rozhodnutí Nejvyššího soudu, podle kterého je neplatná závěť, není-li v ní uvedeno přesné datum, i když je z ní nad slunce jasné, kdy byla sepsána (v závěti byla slova „v den svých 70. narozenin píšu tuto závěť“).

Nový občanský zákoník to mění. Pro platnost závěti již nevyžaduje uvedení přesného dne sepsání, ale především stanoví, že závěť se má vykládat tak, aby bylo co nejvíce vyhověno vůli zůstavitele.

Dosavadní právo neumožňuje zůstaviteli klást v závěti dědicům příkazy, podmínky, anebo stanovit dědici náhradního dědice pro případ jeho smrti, čímž velmi omezuje jeho svobodu. Nový občanský zákoník se navrací k tomu, co je ve světě standardní. Chcete, aby pozemky, které vlastníte, zůstaly i po vaší smrti v majetku rodiny a dědici je neprodali? Nebo chcete, aby dědic finančně podporoval děti v určitém dětském domově? Dnes jsou takové vedlejší doložky v závěti neplatné.

To se však mění a nově mohou mít podmínky a příkazy v závěti různou podobu. Zůstavitel však nikdy nemůže dědici uložit, aby uzavřel či neuzavřel manželství, případně aby v manželství setrval, anebo aby manželství zrušil; toto jsou záležitosti čistě osobní povahy, do kterých nemá zůstavitel co mluvit.

Podmínka či příkaz též nesmí vést ke zřejmému obtěžování dědice ze zjevné zůstavitelovy svévole. Proto by se např. nepřihlíželo k podmínce, která by dědice nutila stokrát vyběhnout na Sněžku. O tom, zda se v konkrétním případě jedná o nedovolenou vedlejší doložku, rozhodne případně soud, který bude dědictví projednávat.

Lidé jsou vynalézaví, a tak se v praxi mohou objevit různé podmínky a příkazy – aby se dědic postaral o zůstavitelova psa, aby pozůstalost připadla dceři do doby, než se vdá, anebo že synovi připadne dědictví až teprve ve chvíli, kdy dokončí vysokou školu.

Nad tím, aby byly podmínky a příkazy řádně plněny, dbají především ti, kteří by mohli dědit ze zákona. Zjistí-li totiž porušení příkazu či podmínky, může dědictví připadnout jim. Kontrolu plnění závěti může zajistit též vykonavatel závěti, kterého zůstavitel určí.

Závěť ústně? V extrémních případech to půjde

Další novinkou je možnost pořídit závěť s úlevami. Tato právní úprava chrání lidi, kteří se ocitnou v ohrožení života a nemohou závěť pořídit v písemné formě. Jedním z případů tzv. privilegované závěti je ta, která je pořízena ústně před třemi současně přítomnými svědky.

Tímto způsobem lze závěť pořídit, když se člověk pro nenadálou událost ocitne v patrném a bezprostředním ohrožení života, anebo když se nachází v místě, kde je běžný společenský styk ochromen následkem mimořádné události.

Zdálo by se, že takových událostí se v lidském životě mnoho nestává. Připomenout však lze události, o kterých média informují skoro každý den: povodně, důlní závaly, různé automobilové či jiné nehody. Právě pro tyto případy je privilegovaná závěť využitelná. Pokud zůstane zůstavitel naživu, pak tato závěť pozbývá platnosti po dvou týdnech ode dne pořízení.

Některá pravidla však zůstávají stále stejná. I nadále bude platit, že závěť může být učiněna výlučně osobně zůstavitelem, který se nemůže při tomto jednání nechat zastoupit. Vyloučena je i společná závěť více osob, např. manželů.

Závěť může pořídit jen osoba plně svéprávná; zde platí výjimka – člověk starší patnáct let, i když není plně svéprávný, může závěť pořídit ve formě veřejné listiny (notářským zápisem), což je opět shodné s dosavadní právní úpravou.

Zbývá vám ještě 0 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se