Bývalý komunistický prominent Miroslav Štěpán, který je spojován s brutálním potlačením demonstrace na pražské Národní třídě 17. listopadu 1989, sám to ale popírá, je přesvědčen, že poslední ránu zasadil evropským socialistickým státům tehdejší sovětský vůdce Michail Gorbačov svou zradou socialismu. Rozpad Sovětského svazu ale na druhé straně odvrátil nebezpečí světového válečného konfliktu, řekl Štěpán v rozhovoru s ČTK.

"Je třeba otevřeně říci, že socialismus totálně prohrál studenou válku," vypočítával další příčiny pádu komunistických režimů v Evropě. Byl to podle něj totální krach. Komunistické země dokázaly odolávat 40 let Západu jen za cenu obrovských nákladů. Zatímco Spojené státy dávaly na zbrojení 13 až 15 procent HDP, v Sovětském svazu to bylo 85 procent, uvedl. Nezbývalo proto mnoho peněz na zvyšování životní úrovně lidí.
Komunisté podle Štěpána také nepřicházeli s ničím, co by většinu lidí přesvědčilo o výhodách socialismu. "Nepřišli jsme s žádným modernizačním prvkem," uvedl. Strany vedené z Moskvy také ztrácely znaky politických stran a byly paralelním řídícím centrem společnosti, aniž by za cokoli nesly odpovědnost. Nakonec totálně zkolabovaly.

"USA zápas vyhrají, až budou mít v Kremlu svého člověka"

Šlo o mezinárodní akci s vnější pomocí, tvrdí Štěpán. Vzpomíná si prý na slova amerického prezidenta Ronalda Reagana, který řekl, že USA zápas s komunistickým zlem vyhrají, až budou mít v Kremlu svého člověka. Zároveň ale Štěpán dodává, že nemá důkazy o tom, že by tím člověkem byl Gorbačov. Dovolává se nicméně tehdejšího šéfa sovětské bezpečnostní služby KGB Vladimíra Krjučkova, který mu prý řekl, že mohl předpokládat cokoli, ale prý ho nenapadlo, že mezinárodní kontrarevoluci povede generální tajemník Komunistické strany Sovětského svazu.

Zrada byla podle Štěpána zřejmá i v Československu. Za "pilota kontrarevoluce" označil předlistopadového premiéra Ladislava Adamce. Byli to také kariérní nespokojenci v KSČ. Dovršením všeho bylo přijetí usnesení na sjezdu KSČ v prosinci 1989, kterým komunisté 17. listopad přivítali a podpořili volbu Václava Havla prezidentem. Během následujícího roku pak opustilo KSČ 1,1 milionu z celkových 1,725 milionu členů, uzavřel Štěpán s pochybami o mravnosti takové strany.

Je přesvědčen, že byl v prosinci 1989 zatčen a později odsouzen do vězení ne proto, že by ho tam poslalo Občanské fórum, ale že to byla vůle KSČ. Prezident Gustáv Husák prý mu už v září, tedy dva měsíce před převratem, předpověděl, že ho vyloučí z KSČ a že skončí v kriminále. Bylo to prý součástí širšího stranického spiknutí stejně jako jeho spojování se zásahem na Národní třídě, od kterého se distancuje. Kdyby nepřišel listopad, byl by prý určitě před plánovaným sjezdem v květnu 1990 s největší pravděpodobností ve vykonstruovaném procesu "zavřen, až by zčernal".

Lidstvo se prý k socialismu vrátí

Velkou předností socialismu podle Štěpána bylo to, že nikdo neměl hlad a nemohl umřít "za plotem". Je přesvědčen, že se lidstvo k socialismu v budoucnu opět vrátí. S dvacetiletým odstupem si ale zároveň myslí, že polistopadový vývoj vedl k lepšímu. V Česku se za tu dobu stala řada dobrých věcí, s nimiž se měli vypořádat už komunisté. To prý ho dnes nejvíc trápí.

Štěpán pochválil úřednickou vládu Jana Fischera. "Mně se líbí a ukazuje se, že stále jsou v zemi lidé, kteří když dostanou odpovědnost, tak nemusí být opentleni politickým mandátem a umí nést odpovědnost," uvedl.

Exprezidenta Václava Havla si po letech začal vážit, protože si myslí, že to, co dělá, nedělá proto, aby byl bohatší. Lituje, že se ním nikdy nesetkal. Oceňuje i prezidenta Václava Klause. Přál by prý i expremiérovi Miloši Zemanovi, aby se mu podařilo prorazit se Stranou práv občanů. Oceňuje odvahu jeho i jeho lidí. Nevěří ale, že budou mít úspěch.

Štěpán (1945) byl v listopadu 1989 členem předsednictva ÚV KSČ, poslancem Sněmovny lidu Federálního shromáždění KSČ a šéfem pražských komunistů. Vystupoval jako stoupenec reforem v mezích socialismu. Po 17. listopadu přišel o všechny funkce, byl vyloučen z KSČ a v prosinci 1989 byl zatčen a odsouzen za zneužití pravomoci veřejného činitele. V devadesátých letech založil vlastní komunistickou stranu v jejímž čele je dosud.