Platová základna soudců se musí podle Ústavního soudu (ÚS) vrátit na trojnásobek průměrné měsíční mzdy v nepodnikatelské sféře, což je více než 70 tisíc Kč. Zpětně se však nic doplácet nebude, vedlo by to k růstu napětí mezi společností a soudci.

Nyní základnu určuje 2,75násobek průměrné mzdy, ÚS však aktuální úpravu zrušil a ponechal ji jako provizorium jen do konce letošního roku. Proto musí nyní vzniknout nová právní úprava. 

Nález vstoupí v platnost na konci letošního roku, do té doby proto musí vzniknout nová právní úprava. Představitelé justice dlouhodobě prosazují návrat k trojnásobku. Rozhodnutí vítá Soudcovská unie ČR. Ministerstvo spravedlnosti bude nález respektovat. Podle předběžných propočtů by mělo zvýšení platů vyjít na 770 milionů korun ročně, o které by chtěl resort navýšit rozpočet.

Návrh na zrušení aktuální metody výpočtu podal loni Městský soud v Brně v reakci na desítky žalob, jimiž se konkrétní soudci domáhali dorovnání platu. Ze středečního nálezu plyne, že žaloby nebudou úspěšné.

"Jakkoliv Ústavní soud trvá na tom, že zákonodárce v této věci dlouhodobě postupuje vědomě protiústavním, a tedy neomluvitelným způsobem, je třeba současně vidět, že zpětné doplacení těchto částek by znamenalo významný a zejména též nepředvídaný zásah do státního rozpočtu, který by nutně vedl k dalšímu růstu zmíněného napětí mezi společností a soudci," stojí v nálezu. ÚS zároveň apeloval na větší míru velkorysosti a vstřícnosti soudců.

Právník Jaroslav Brož, který zastupuje asi 20 soudců ve sporech o platy, středeční nález označil za Pyrrhovo vítězství. Odvaha konkrétních soudců postavit se chlebodárci jim sice nezajistila zpětné dorovnání, ale dosáhli alespoň toho, že se ÚS jasně postavil proti zásahům do nezávislosti soudní moci, uvedl Brož.

Konkrétně pro letošek soudcovská základna podle sdělení ministerstva práce a sociálních věcí činí 64 496 korun. Od této částky se odvozují příjmy jednotlivých soudců podle funkcí, zařazení a délky praxe.

Ministerstvo spravedlnosti chce s ministerstvem práce spolupracovat na právní normě, která nově upraví výpočet platů. "Ta bude s analýzou dopadů na státní rozpočet předložena vládě ČR," uvedlo dnes ministerstvo. Nález má nepřímý dopad také na státní zástupce. Jejich platová základna je totiž vždy na 90 procentech té soudcovské.

Na 770 milionů korun podle náměstka ekonomického úseku ministerstva spravedlnosti Pavla Kasíka vyjde zvýšení platů soudců i žalobců. "Tento možný dopad už byl avizován při přípravě státního rozpočtu a nyní bude uplatněn jako nadpožadavek do rozpočtu ministerstva spravedlnosti," doplnil Kasík.

Unie: Zásah zákonodárců do platů byl protiústavní

ÚS podle Soudcovské unie ČR potvrdil názor, že byl zásah zákonodárné moci ve vztahu k hmotnému zabezpečení soudců protiústavní. "Takto ÚS navázal na svou dlouhodobě konstantní judikaturu vyjadřující myšlenku, že rovněž stabilita hmotného zabezpečení soudců je jedním z mnoha garantů soudcovské nezávislosti v právním státě," uvedl v prohlášení místopředseda unie Tomáš Novosad.

ÚS se v minulosti řadou nálezů postavil proti zásahům do hmotného zabezpečení soudců. Předloni v květnu zrušil fixní platovou základnu pro léta 2012 až 2014. Záložní koeficient v hodnotě 2,5násobku průměrné mzdy ve státní sféře ponechal v zákoně jen do konce roku 2012.

Narychlo se proto schvalovala nová úprava, která ovšem místo požadovaného trojnásobku ukotvila základnu k 2,75násobku, což se soudcům nelíbilo. Městský soud v Brně v návrhu upozornil také na údajné zneužití legislativní nouze a porušení zákazu retroaktivity při schvalování zákona.