Projednávání kauzy údajné korupce při dodávce terénních aut Tatra pro českou armádu před pražským městským soudem se blíží ke konci. V pondělí před trestním senátem vystoupí dva svědci, v úterý dopoledne bude soud bez přítomnosti veřejnosti probírat listinné důkazy a tajné materiály. Odpoledne by pak jako poslední svědkyně měla vypovídat bývalá ministryně obrany Vlasta Parkanová.

ČTK to potvrdila mluvčí soudu Markéta Puci. Pokud se během těchto dvou dní nestane něco nečekaného, měly by ve středu 14. května zaznít závěrečné řeči a nejspíš také rozsudek.

Obžaloba tvrdí, že se někdejší náměstek ministryně obrany Martin Barták snažil ovlivňovat průběh armádní zakázky tím, že si v únoru 2008 v USA řekl o úplatek tehdejšímu předsedovi dozorčí rady Tatra Williamu Cabanissovi. Penězi si firma měla údajně zajistit hladký průběh zakázky. Za to Bartákovi v případě prokázání viny podle trestního zákoníku hrozí až 12 let vězení.

V zakázce se vyskytly problémy mezi Tatrou a firmou Praga, která v zakázce figurovala jako subdodavatel náprav. Ty však údajně praskaly a Tatra proto s českou společností ukončila smlouvu, což bylo předmětem soudní pře mezi firmami.

Účast české firmy jako subdodavatele přitom byla podle výpovědí předních českých politiků jedním z hlavních důvodů, proč Tatra zakázku získala bez výběrového řízení. Před soudem se v této souvislosti probíralo také údajné lobbování představitelů Tatry kvůli obavám, že o zakázku kvůli "odstřižení" Pragy přijdou.

Například podle výpovědi tehdejšího premiéra Mirka Topolánka tehdy ale vláda nedělala žádné kroky, které by vedly ke zrušení zakázky.

Druhým obžalovaným v kauze je zbrojař Michal Smrž, který se podle obžaloby pokusil o podvod, když se snažil vylákat z představitelů Tatry peníze tím, že před nimi předstíral vliv a kontakty na představitele českého ministerstva obrany i vlády. Za to mu podle trestního zákoníku hrozí až deset let vězení. Oba muži vinu popírají. Obžalobu označují za naprostý nesmysl a účelově vystavěnou konstrukci.