Pro starosty a státní instituce bude už brzy podstatně snazší a rychlejší zadat a hlavně bez obav dokončit zakázku. Skončí přísná pravidla, jimiž veřejné investování svázala protikorupční novela Nečasovy vlády – ministerstvo pro místní rozvoj je nahradí novým zákonem.

„Současná podoba zákona brzdí čerpání evropských peněz,“ zdůvodňuje rychlé přípravy náměstkyně Klára Dostálová. Část změn má začít platit nejpozději od příštího roku, zbytek od roku 2016.

Zmírní se například to, co lze proplatit jako dodatečnou práci nad rámec uzavřené smlouvy. Dosud jsou to jen věci, které se nedaly objektivně předvídat. „Teď  bude možné řešit i případy chyb v projektové dokumentaci,“ říká Adéla Havlová, advokátka společnosti Havel, Holásek & Partners.

Více peněz za vícepráce

Za vícepráce bude také možné utratit víc peněz než dosud. Zatímco nyní je to maximálně dvacet procent celkové ceny zakázky, nově to bude až padesát procent. A navíc postačí, když vícepráce zadavatel vyřeší dodatkem ke smlouvě. Dnes je potřeba již nasmlouvaného dodavatele znovu oslovit s poptávkou víceprací, což je složitější.

Popsané úpravy by například vyřešily stávající problém s pražským tunelem Blanka. Jeho součástí je most mezi Trojou a Holešovicemi, u kterého nikdo přesně neví, jestli ho lze počítat do víceprací a zda by se nepřekročil limit navýšení ceny.

„Stavební firmy říkají, že stavba bez víceprací neexistuje. Takže změny mohou investici zjednodušit, urychlit a také celkově prospět ekonomické situaci,“ míní Tomáš Machurek, předseda Asociace pro veřejné zakázky.

Nově bude také možné změnit už podepsanou smlouvu, což teď nejde. U staveb se v tom případě bude moci hýbat s cenou až do patnácti procent původně vysoutěžené sumy, aniž by bylo třeba vysvětlovat důvody.

Pokud v soutěži bude nebo zůstane jen jediný uchazeč, už nebude nutné ji rušit. Má se také podstatně zjednodušit zadávání menších zakázek. Starostové si kvůli tomu, že současným pravidlům nerozumějí, najímají zprostředkovatele, což zakázku prodražuje a protahuje. Snazší pravidla budou moci obce uplatnit na stavby až za 50 milionů korun, dnes je limit 10 milionů.

Od toho si politici slibují úspory i omezení korupce. „Malý zadavatel je v podstatě nucený obracet se na specializované firmy, a tím se dostává do organizovaného prostředí. Zbytečně nízké limity a složitý proces nahrávají korupci,“ říká Jiří Koliba, náměstek pro stavebnictví z ministerstva průmyslu.

Podrobnosti o novém zákoně čtěte v úterních Hospodářských novinách.

Čtěte více v Hospodářských novinách