Protikorupční policie obvinila jednoho člověka kvůli uzavření smlouvy mezi Všeobecnou zdravotní pojišťovnou (VZP) a pražským protonovým centrem. Detektivové jej viní z pokusu o zneužití pravomoci veřejného činitele.

Smlouvu v roce 2006 podepsal nucený správce pojišťovny Antonín Pečenka. Zda je obviněný právě on, ale žalobce Pavel Prygl neupřesnil.

"Momentálně nemáme oficiální informaci, kdo konkrétně byl obviněn. Nicméně za VZP smlouvu v roce 2006 podepsal její nucený správce a současně tehdejší náměstek ministra zdravotnictví. Vše nasvědčuje tomu, že policie dospěla k témuž, co VZP tvrdí dlouhodobě – že totiž okolnosti podepsání smlouvy byly nestandardní," reagoval mluvčí VZP Oldřich Tichý.

Trestní oznámení kvůli sjednání smlouvy padlo v únoru letošního roku. Podle pojišťovny byl kontrakt o budoucí úhradové smlouvě, která by centru zaručovala roční příjem přes jednu miliardu korun po dobu 15 let, nestandardní a nezákonný.

"Útvarem odhalování korupce a finanční kriminality bylo vydáno 15. 11. 2013 usnesení o zahájení trestního stíhání ve věci trestního oznámení Všeobecné zdravotní pojišťovny ČR týkající se způsobu uzavření smlouvy mezi Všeobecnou zdravotní pojišťovnou ČR a firmou Proton Therapy Centre Czech s.r.o.," uvedl Prygl.

Pečenka jako nucený správce VZP smlouvu nejen podepsal, ale také potvrdil razítkem ministerstva zdravotnictví. Do funkce nuceného správce ho jmenoval jako svého náměstka tehdejší ministr zdravotnictví David Rath.

"Nikdo z Proton Therapy Center Czech nebyl ani není v souvislosti s uvedeným usnesením zmíněným Útvarem Policie ČR osloven. Jsme si jisti, že PTC vždy postupovalo správně a v souladu s veškerými právními předpisy," uvedl mluvčí centra Vladimír Šulc.

Proton Therapy Center je soukromý projekt v areálu Nemocnice Na Bulovce, který využívá pro léčení nádorových onemocnění protonové záření. Protonové centrum, jehož vznik si vyžádal 3,5 miliardy korun, má dlouhodobou smlouvu zatím jen s Vojenskou zdravotní pojišťovnou. Ostatní pojišťovny hradí léčení svých klientů individuálně.

VZP podle Tichého vyslala na léčení protonem zatím deset klientů do mnichovského centra a osm do pražského centra. Další tři mají léčbu schválenou zatím bez určení místa léčby.