Finanční správa provedla letos největší akci proti daňovým podvodům s pohonnými hmotami. Do sítě se chytlo pět subjektů napříč republikou. Ty během dvou let údajně připravily stát na DPH o 750 milionů korun.

Úředníci v pátek a v sobotu zabavili majetek v odhadované výši zhruba 80 milionů korun – kromě nafty i pět čerpacích stanic a několik luxusních vozů. Trestní oznámení budou následovat.

Na akci se podílela Finanční správa České republiky, Celní správa ČR a Finančně-analytický útvar ministerstva financí. Policisté během zásahu zabavili 33 milionů korun na bankovních účtech, 270 000 litrů pohonných látek, nemovitosti v hodnotě přes 30 milionů korun, luxusní auta za více než osm milionů korun, nákladní auta za 1,5 milionu korun a další movité věci v hodnotě zhruba dva miliony korun.

Stát nyní dohání to, v čem před zhruba čtyřmi lety zaspal. Na podvodech s DPH jen v případě nafty a benzinu ročně přicházel o miliardy korun. A podvody se velmi rychle rozrůstaly. "Od roku 2009 nás strašlivě moc vycvičily pohonné hmoty. Myslím si, že to byl zlom v práci finanční správy, kdy jsme si řekli, že normálními prostředky, jako jsou ohlášené kontroly, absolutně nejsme schopni nic dělat, když proti nám stojí vysoce organizované skupiny," řekl HN šéf Generálního finančního ředitelství Jan Knížek.

Proto v roce 2011 vytvořil šéf daní v Česku tým zhruba osmdesáti finančních detektivů. Spadají sice pod daňovou správu, jejich práce se ale spíše podobá protikorupčním policistům. Pohybují se v terénu a sbírají důkazy. A od vzniku týmu se boj s podvody zefektivnil, i když nějakou dobu zabralo, než detektivové propracovali svoje postupy. Podle odhadů stát loni přišel zhruba o osm miliard korun. Letos se prý číslo podaří srazit na polovinu.

K tomu má pomoci i víkendová akce, pojmenovaná Pavučina podle sítě informací, které detektivové začali před dvěma lety sbírat. Poslední dva měsíce probíhala příprava série zátahů po celé republice, které vyvrcholily v pátek a v sobotu u Nymburka.

"Tato akce je jiná v tom, že předchozí se dělaly na bílé koně, kterým se zabavoval majetek, pokud nějaký měli. Tady se nám podařilo dostat k subjektům, které jsou na konci řetězce a buď podvod přímo organizují, nebo se na tom podílejí," řekl HN finanční detektiv, jehož jméno s ohledem na další akce proti podvodům nezveřejňujeme.

Nafta a zabavený majetek patrně poputují do dražby, je ale otázka, zda stát uvidí všechny utržené peníze. Obvyklou fintou podvodníků je, že na sebe předloží návrh na insolvenci a domluví si fiktivní věřitele s obřími pohledávkami.

Pokud se tyto falešné pohledávky nepodaří odhalit a soudce je nevyloučí, část peněz se vrátí podvodníkům zpět. Do insolvenčního zákona se nepodařilo dostat, že by stát byl v těchto případech "zvýhodněným" věřitelem.