Bývalý ministr financí a místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek se domnívá, že stát by neměl pomáhat Dolu Paskov. Ten skrz firmu OKD ovládá společnost New World Resources. Zhruba třetinu OKD vlastní podnikatel Zdeněk Bakala.

"Já jsem proti tomu, aby jakákoliv veřejná koruna šla do rukou vlastníka, který nezvládl svou úlohu. Byl by to nejenom morální hazard, ale především by to bylo porušení podmínek rovné soutěže," myslí si Kalousek.

Region by podle něj však trpět neměl. "Stát může těžko ignorovat výbušnou sociální situaci v regionu, nejsem proti nějakému programu sociální pomoci, ale ta musí výlučně směřovat k ohroženým, a nikoliv k vlastníkovi," dodal Kalousek.

Zaorálek: Bakala se může stát nežádoucí osobou

Nesmlouvavě se na adresu Zdeňka Bakaly ve středu vyjádřil místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek. "Rád bych požádal pana Bakalu, aby orgány společnosti příště nezasedaly v Amsterodamu, ale v Ostravě či v Karviné. Společnost si v minulých letech rozdělila 50 až 60 miliard korun na dividendách a pan Bakala teď zase natahuje ruku," řekl Zaorálek.

"Pokud se hodlá takhle chovat, neměl by se do ČR ani vracet. Může se stát, že tady bude nežádoucí osoba, nenáviděná nejen horníky. Takhle se odpovědný podnikatel nechová," dodal. Zaorálek se dále vyjádřil, že by stát mohl ztrátový důl odkoupit.

 

Zaorálek by měl zpytovat svědomí, říká Kalousek

Zaorálkova silná slova však zkritizoval exministr Kalousek. "Místopředseda Zaorálek by měl zpytovat svědomí a s ním i předseda ČSSD Sobotka. Oni byli tou hybnou silou prodeje OKD právě těmto vlastníkům," vyjádřil se Kalousek.

Podnikatelské schopnosti Zdeňka Bakaly na návštěvě v Bruselu zpochybnil prezident republiky Miloš Zeman. "Podnikatel Zdeněk Bakala by měl v brzké době říci, zda si v době, kdy mu Důl Paskov a další podniky vynášely, tvořil rezervy na horší časy, míní prezident Miloš Zeman. V Bruselu řekl, že pokud to Bakala nedělal, lze s úspěchem pochybovat o jeho podnikatelských schopnostech," řekl novinářům.

Bez dotace důl skončí za rok, s dotací v roce 2018

OKD v úterý oznámila, že ponese-li náklady útlumu sama, zavře Paskov k 31. prosinci 2014. Když těžbu bude dotovat stát, mohl by důl na Frýdecku-Místecku, v němž pracuje asi 3000 lidí, skončit až v roce 2018. Ředitel OKD Ján Fabián hovořil o částce čtyři až šest miliard korun.

"Pan Zdeněk Bakala jako vlastník méně než třetiny společnosti OKD věří v úspěch jednání mezi managementem OKD/NWR a odbory," sdělil Bakalův mluvčí Tomáš Pavlík. "Pan Bakala situaci pozorně sleduje a je přesvědčen o nutnosti restrukturalizace, o které management firmy v těchto dnech jedná," doplnil. Bakala je majitelem vydavatelství Economia, které vydává Hospodářské noviny a provozuje server IHNED.cz.

O situaci jednala vláda

O situaci v Moravskoslezském kraji jedná také vláda. Premiér v demisi Jiří Rusnok však v úterý řekl, že od kabinetu nelze čekat, že bude zadlužené průmyslové podniky zachraňovat.

Rozhodnutí o uzavření Paskova, posledního dolu na Ostravsku, padlo v úterý v Amsterodamu na jednání společnosti New World Resources, která Důl Paskov přes OKD ovládá. Právě v ten den se v Ostravě konala několikatisícová demonstrace horníků za zlepšení pracovních podmínek. Někteří horníci vtrhli do bývalého sídla OKD a policie musela nasadit těžkooděnce. Horničtí odboráři teď věří, že se důl Paskov podaří zachránit za pomoci dotací z Evropské unie.