Švýcarská prokuratura žádá pro exmanažery Mostecké uhelné společnosti pět let vězení nepodmíněně a vysoké peněžité tresty za praní špinavých peněz, podvody a porušení povinnosti při správě cizího majetku.

Prokurátor Gérard Sautebin oznámil, že z peněz zadržených obžalovaným má být odškodněna společnost MUS a český stát. V případě firmy jde o 276 milionů švýcarských franků (5,8 miliardy korun), český stát by měl dostat téměř 150 milionů švýcarských franků (3,2 miliardy korun).

"Vystavěli domek ze lži, aby mohli skrývat pravdu o vlastnících MUS," prohlásila jeho kolegyně Graziella de Falco Haldemannová. "Po deset let skrývali pravdu a oklamali český stát, lid České republiky a zaměstnance," uvedla prokurátorka. Podle ní manažeři vybudovali množství offshoreových institucí, aby skryli opravdové vlastníky.

Pro Antonína Koláčka, Marka Čmejlu, Jiřího Diviše, Oldřicha Klimeckého a Petra Krause žádají žalobci pět let vězení nepodmíněně. Šestaosmdesátiletému Belgičanovi Jacquesu de Grooteovi navrhla prokuratura dva roky vězení podmíněně a pokutu 200 tisíc švýcarských franků (4,2 milionu korun).

Koláček: Naše kroky byly v pořádku

Koláček by měl zaplatit pokutu 1,5 milionu franků (skoro 32 milionů korun), Diviš 750 tisíc, Čmejla milion, Kraus 600 tisíc švýcarských franků a Klimecký 300 tisíc. Všichni obžalovaní mají platit i poměrně vysoké soudní výlohy.

Diviš ani Čmejla nechtěli o přestávce mezi jednáním návrhy trestů komentovat. "Zůstávám v míru. Jsem přesvědčený o tom, že všechny naše kroky byly v souladu s právem a že o tom obhájci přinesou dostatek důkazů," uvedl Antonín Koláček.

Kdo je kdo v MUS

Klíčová jména v kauze Mostecké uhelné společnosti. Přečtěte si, kdo je kdo.

Jiří Diviš

Antonín Koláček

Luboš Měkota

Robert Sýkora

Pavel Musela

Jiří Martinek

Jacques de Groote

Foulques de Quatrebarbes

Oldřich Klimecký

Marek Čmejla

Petr Kraus

Proces se pomalu chýlí k závěru. Po závěrečné řeči obžaloby přijdou na řadu obhájci a případně ještě obžalovaní.

Koláček a Diviš před zahájením další fáze přelíčení vyjádřili optimismus. Koláček a Kraus se shodli, že jsou spokojeni s dosavadním průběhem procesu. "Pokud zůstane švýcarská neutralita v rukou lidí, jako jsou soudci zde v této budově, tak je tato neutralita ve správných rukou," řekl Koláček.

Klimecký v Bellinzoně není kvůli tomu, že má nemocnou ženu a údajně nemá peníze. Tribunál už v květnu při úvodním jednání zastavil řízení proti Luboši Měkotovi, který v březnu zemřel.

Prokurátorka De Falco Haldemannová zdůraznila klíčovou roli lokality Švýcarska pro údajné podvody obžalovaných. Pro jejich aktivity byla klíčová společnost Investenergy vytvořená ve Fribourgu, přes kterou šly peníze na soukromé účty obžalovaných, řekla v souvislosti se společností, kterou založil Diviš a přes kterou se nakupovaly ve skrytu akcie MUS.

Značnou pozornost věnovala žalobkyně také údajné korupci, na kterou bylo ze zmíněných 150 milionů vyčleněno pět milionů dolarů. Ty měly zajistit, aby česká vláda prodala svůj podíl, tedy 46,29 procenta akcií, za podmínek výhodných pro obžalované, konkrétně za cenu 650 milionů korun.

Podívejte se, koho ve Švýcarsku soudí:

Například 85 tisíc dolarů (tehdy asi tři miliony korun) dostal podle obžaloby v listopadu 1999 tehdejší náměstek ministra průmyslu a obchodu Robert Sýkora. Haldemannová připomněla, že jeho tehdejší nadřízený, ministr Miroslav Grégr, při jednom z výslechů potvrdil, že Sýkora měl prodej státních akcií MUS na starosti.

Přes účty právě ve Švýcarsku také podle ní šlo 150 milionů dolarů, které si obžalovaní z fondů MUS údajně přivlastnili.

Prokurátorka zdůraznila, že obžalovaní vytvořili složitou a vynalézavou finanční konstrukci. "Jen když se na celou věc podíváme globálně, je možné pochopit, co se stalo," prohlásila.

Podle obžaloby tak stát přišel kvůli tomuto nevýhodnému prodeji asi o 3,4 miliardy korun. Čeští vyšetřovatelé tuto škodu odhadují na nižší částku – přes 1,6 miliardy korun.

Švýcarské úřady zadržely obžalovaným 555 milionů švýcarských franků (11,7 miliard korun),. Českou republiku svým jednáním prý připravili zhruba o tři miliardy korun. Podle prokuratury použili obžalovaní k ovládnutí společnosti MUS přímo peníze z jejích fondů.