Novým ministrem obrany bude nynější první náměstek na ministerstvu Vlastimil Picek. Uvedla to ČTK a odvolává se na informace z vládní koalice. Premiér Pickovu nominaci nepotvrdil. "Pan premiér konkrétní jména nekomentuje," uvedl mluvčí vlády Michal Shuster.

Dosud obranu dočasně vedl premiér Petr Nečas (ODS), který se na Pickově jméně už shodl s ministrem zahraničí a lídrem koaliční TOP 09 Karlem Schwarzenbergem. Někdejší náčelník generálního štábu Picek má na ministerstvu na starosti každodenní chod resortu, kromě jiného například vedl vyjednávání se Švédskem o pokračování pronájmu nadzvukových stíhaček.

Podle informací ČTK by se měl Picek ještě ve čtvrtek s Nečasem setkat. Premiér odpoledne odlétá na jednání Evropské rady do Bruselu.

Předseda vlády nového ministra, kterým má podle jeho představ být nestranický odborník, hledal nezvykle dlouho. Zdůvodňoval to tím, že nad jeho jménem potřebuje shodu všech tří koaličních partnerů. Jednání se prý zdržovala mimo jiné kvůli prezidentské kandidatuře lídra TOP 09 a ministra zahraničí Schwarzenberga.

Předsedkyně třetí koaliční strany LIDEM Karolína Peake v rozhovoru pro ČT prohlásila, že jednání o novém ministrovi obrany se neúčastnila. "Pouze mohu konstatovat, pokud to tak bude, že to správná volba nebyla a že došlo k porušení koaličních dohod," řekla Peake.

Vládní krizi kvůli zvolení staronového náměstka do čela ministerstva obrany ovšem neočekává. "Pokud někdo očekával, že strana LIDEM nebo já odejdeme z vlády kvůli tomu, že Petr Nečas nedrží dohody, museli bychom to udělat už dávno," dodala Peake s tím, že se nyní bude soustředit na svou agendu.

Vlastimil Picek

Datum narození: 25. října 1956, Turnov

Hodnost: armádní generál v záloze

Kariéra: sloužil u protivzdušné obrany, od roku 1986 na jejím velitelství; v letech 1994 až 2003 působil na Generálním štábu AČR, byl mj. náčelníkem spojovacího vojska velitelství letectva a protivzdušné obrany (1996-1997) nebo náčelníkem sekce velení a řízení (2001-2003); náčelník Vojenské kanceláře prezidenta republiky Václava Klause (2003-2007); náčelník generálního štábu (březen 2007 - červen 2012); první náměstek ministra obrany (18. září 2012 - 13. prosince 2012; znovu od 21. prosince 2012)

Ministerstvo je bez vedení od konce minulého roku, kdy byla po pouhých osmi dnech z funkce odvolána Karolína Peake (LIDEM). Ta stihla Picka za svého krátkého působení odvolat z funkce prvního náměstka, aby ho premiér na ten samý post po nuceném odchodu Peake opět vrátil.

V posledních dnech si ale na absenci plnohodnotného ministra začínali stěžovat nejen vojáci, ale také politici. Ministr Schwarzenberg tento týden uvedl, že o věci hodlá ve středu jednat s Nečasem, právě z této schůzky pak zřejmě nynější dohoda vzešla. Schwarzenberg v minulosti přitom uváděl, že si ve funkci ministra nepřeje bývalého vojáka.

Údajný nátlak kvůli letadlům CASA

Picek byl od března 2007 do června 2012 náčelníkem generálního štábu. Během pěti let v čele generálního štábu se musel potýkat s řadou problémů, například klesajícím rozpočtem nebo poruchovými transportními letouny CASA. Podle svého vyjádření nicméně svému nástupci Petru Pavlovi předal armádu "v dobré kondici".

V poslední době vzbudilo pozornost Pickovo jednání v kauze kolem nákupu letounů CASA pro českou armádu, kvůli němuž je stíhána poslankyně a bývalá ministryně obrany Vlasta Parkanová (TOP 09). Podle informací zveřejněných v médiích se Picek jako náčelník generálního štábu nejprve stavěl proti, nakonec ale podlehl údajnému nátlaku z ministerstva obrany, zejména od někdejšího náměstka Martina Bartáka.

Z funkce prvního náměstka ministra obrany Picka 13. prosince odvolala Karolína Peake (LIDEM), která do čela resortu obrany usedla teprve předchozí den. Tento krok vyvolal kritiku ze strany prezidenta Václava Klause i předsedy vlády Petra Nečase (ODS).

Klaus řekl, že podle premiéra měl Picek zajistit kontinuitu fungování resortu po odchodu ministra Alexandra Vondry (ODS). Předseda vlády následně Peake po pouhých osmi dnech odvolal z čela ministerstva, což vyústilo ve vážnou roztržku ve vládní koalici. Premiér Nečas, který byl pověřen prezidentem vedením ministerstva obrany, Picka opět do funkce jmenoval.