Ministři Nečasovy vlády mohou ve středu několik let zastavit revoluci v právu. Rozhodnou totiž, odkdy nakonec bude účinný občanský zákoník – klíčová norma, podle které se má po 10 letech příprav změnit dědění, odškodňování, uzavírání smluv nebo určování otcovství.

O odkladu zákoníku v poslední době mluvil například ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09). A sociální demokraté rovnou říkají, že pokud vláda účinnost odloží, ČSSD nechá zákoník v příští vládě přepracovat.

Bod o občanském zákoníku není v oficiálním programu vlády, ministr bez portfeje a šéf legislativní vládní rady Petr Mlsna téma otevře až přímo na středeční schůzi. Ministry na ní čeká analýza, která vyjmenovává, co hovoří pro a co naopak proti tomu, aby byl zákoník účinný od roku 2014. "Ale žádné doporučení neobsahuje. Vlastně je to takový soupis rizik a pozitiv," řekl Mlsna serveru IHNED.cz.

Jak hlasování dopadne, je těžké odhadovat. Ministři ODS mají zákoník podle usnesení nejvyššího vedení strany z minulého týdne podpořit. Ministr Kalousek naopak naznačuje, že je pro odložení. A to hlavně proto, že zákoník podle něj úzce souvisí s daňovými změnami, které si vláda naplánovala. Ale protože je před několika týdny odložila, měla by posunout i zákoník, který je s daněmi podle Kalouska úzce provázaný třeba zavedením jednotného místa pro placení daní a pojistného.

Hned několik předních právníků a lidí z auditorských společností ale oponuje, že zákoník s daněmi souvisí jen velmi okrajově. „To není věcí jednoho inkasního místa,“ namítá například Petr Kasík z kanceláře Kocián Šolc Balaštík. „Je to spíš jen zástupný důvod,“ myslí si i Lukáš Pěsna z poradenské společnosti TPA Horwath.

Z vládních politiků tak zatím nikdo přesvědčivě nevysvětlil, proč by se měl zákoník odložit. Jednou z možností ale je, že se vláda, která ztrácí důvěru, obává nepříjemných dopadů. Někteří soudci i advokáti tvrdí, že zákoník je nesrozumitelný. A také že rozbourá judikaturu – tedy že lidé a firmy ztratí jistotu, že podobný spor, který podle starého zákoníku vyhráli, dopadne stejně i podle nového.

Problém je v tom, že jestli vláda účinnost zákoníku odsune, prakticky ho tím odloží o několik let. Sociální demokraté, kteří v roce 2014 pravděpodobně budou sestavovat vládu, totiž chtějí zákoník změnit. Než by pak prošel schvalovacím kolečkem ve sněmovně a v Senátu, uběhly by nejméně další dva roky.