reklama
reklama
1. 2. 2013 | poslední aktualizace: 1. 2. 2013  16:21
Amnestie uzavřela ženskou věznici

Amnestie uzavřela rok fungující věznici ve Velkých Přílepech. Na neurčito

Před rokem ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil s velkou slávou otevíral novou věznici pro ženy ve Velkých Přílepech u Prahy. Teď ji vězeňská služba bez velké publicity zavírá. Díky amnestii se české káznice částečně vylidnily.
Čtěte více o: věznice | amnestie
Věznice, ilustrační foto
Věznice, ilustrační foto
foto: archiv HN - Ivana Hošková

Čtyřicítka odsouzených žen, které si odpykávaly trest v nové věznici ve Velkých Přílepech u Prahy, se ve středu přestěhovala do Světlé nad Sázavou. Jejich káznice se totiž po ročním fungování na neurčito zavírá.

Vězeňská služba, která se dlouhá léta potýkala s přeplněností věznic, má po amnestii téměř ve všech nápravních zařízeních volná místa. A tak odsouzené sestěhovává.

Ustaly i práce ve Vyšní Lhotě na severu Moravy a Poštorné na jihu Moravy, kde měly věznice začít fungovat v polovině letošního roku.

reklama

"V současné době je ve výkonu trestu 16 198 odsouzených, což je přibližně o 6 400 méně než koncem roku 2012," uvedla mluvčí generálního ředitelství věznic Gabriela Pohlová. Potvrdila, že zakonzervování tří věznic je jedno z prvních opatření, které po propuštění odsouzených služba přijala.

Jaké to bude mít dopady, kolik a zda se ušetří, ale zatím neví. "Vše je předmětem analýzy, která se teprve vyhodnocuje," dodala.

Stovka propuštěných vylidnila věznici

Nový rok 2013 ve Velkých Přílepech přivítalo podle ředitele Věznice Ruzyně Ivana Horáka 142 odsouzených žen, to je o devět méně, než jaká je kapacita věznice. Ke konci února jich tam zbylo čtyřicet.

"Tím, že se hodně vyprázdnila i věznice ve Světlé, tak jsme odsouzené přestěhovali. Společně s nimi muselo odejít i zhruba čtyřicet zaměstnanců, část jsme přesunuli do Ruzyně a dalších věznic, podařilo se ale najít uplatnění i pro civilní pracovníky. Bylo by sociálně nespravedlivé, kdyby na amnestii doplatili," konstatoval Horák, pod jehož správu Velké Přílepy patří. Jeho lidé nyní mají více času se odsouzeným věnovat.

Přeměna bývalého uprchlického zařízení na ženskou věznici, kterou tehdejší ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) otevíral v polovině ledna loňského roku, stála státní kasu 15 milionů korun.

Zůstala jen ostraha a zapnuté topení

Ve věznici teď zůstává jen ostraha, trochu se v ní topí a větrá. A tak to zůstane minimálně rok či dva. Uzavřením objektu věznice měsíčně ušetří asi sto tisíc korun.

"Žádné jiné využití zatím neplánujeme. A kdy se znovu otevře? Těžko říct, hodně bude záležet na trestní politice státu, to znamená, zda se budou více využívat alternativní tresty nebo klasické věznice. Odhaduji, že počet odsouzených žen se na stejnou úroveň může vrátit tak za rok a půl až dva roky," dodal.

Fakt, že místa po propuštěných vězních velmi rychle zaplní ti, kteří se dosud nástupu trestu vyhýbají, je podle mluvčí Pohlové lichý. A to i přesto, že k 21. lednu nenastoupilo do vězení 4 368 odsouzených.

"Mnozí z nich jsou na útěku, jiní k výkonu trestu nenastoupili ze zdravotních důvodů. Nečekáme, že by teď před věznicemi stály fronty," řekla. 

Do konce minulého týdne řešila policie podle ČTK 177 trestných činů a 128 přestupků, kterých se dopustili amnestovaní vězni. Většinou šlo o majetkové delikty.

Autoři: Marcela Jurková
reklama
Zobrazit náhled
Zbývá 1000 znaků
srwhert (ewrheh)
židovský otřepů krysa naplnění vaší zemi afrického lidoopy a moru...
Amnestie uzavřela rok fungující věznici ve Velkých Přílepech. Na neurčito (UmKab)
To je zápletka jako když kocourkovští postavili šibenici.
Amnestie byla správná (anonym)
Alespoň někteří nespravedlivě stíhaní se dostali na svobodu. Justiční...
Však se naplní. (Schumacher)
Nebude to trvat dlouho.
Jeden vězeň - 30 000 Kč/měsíčně (miron)
Propuštěním 6000 vězňů ušetří daňoví poplatníci 180 milionů měsíčně...někteří...
Zobrazit diskusi

Nový občanský zákoník

Postavení společníků veřejné obchodní společnosti a komanditní společnosti

Největší změna soukromého práva za 20 let.
Co se změní pro vás?

Vstupte do speciálu iHNED.cz
Nejčtenější
reklama
VIDEO
Parkování, ilustrační foto
Eliška Nová
Developeři, kteří budou stavět bytové domy na okraji Prahy, budou muset...
VIDEO
Do voleb jde řada 18letých kandidátů.
Matěj Smlsal
Volby 2014
Do zastupitelstev letos kandiduje i 454 lidí, kterým je teprve 18 let....
reklama
reklama
reklama