Prezident Václav Klaus má definitivně rozhodnout, zda se od ledna platy soudců zvýší na 2,75 násobek průměrné mzdy v nepodnikatelské sféře, a poskytne tak soudcům, jimž se to zdá málo, příležitost k další stížnosti k Ústavnímu soudu, nebo zákon pošle zpět do sněmovny.

Ta novelu zákona schválila v prosinci ve stavu legislativní nouze, aby bylo jasné, z čeho se soudcům a státním zástupcům bude od nového roku vypočítávat mzda. Ústavní soud totiž zrušil původně stanovený koeficient 2,5 násobku průměrné mzdy.

Platová základna pro soudce bude činit podle normy asi 62.900 korun. Bude asi o 5600 korun vyšší než letos. Celkové rozpočtové náklady se předpokládají ve výši 556,7 milionu korun navíc.

Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) navrhoval vládě i parlamentu, aby soudci dostali požadovaný trojnásobek průměrného platu. Vzhledem k tomu, že se tak nestalo, lze podle něj ze strany soudců očekávat značné množství soudních sporů.

Poslanci zároveň do zákona přidali ustanovení, které částečně zvýší i příjmy zákonodárců. Z paušálních náhrad totiž nebudou odvádět zdravotní a sociální pojištění.

"Přijde mi nemorální, aby si v této době zákonodárci zvyšovali příjmy," kritizoval před pátečním jednáním předseda Senátu Milan Štěch z ČSSD v Radiožurnálu Českého rozhlasu. Zároveň prohlašoval, že chce zvýšit koeficient platu soudců na trojnásobek.

Nakonec se Senát přiklonil k názoru svého hospodářského výboru, který doporučil, aby se horní komora předlohou nezabývala. Pro bylo 57 senátorů, 11 jich bylo proti a pět se jich hlasování zdrželo.