reklama
reklama
15. 11. 2012 | poslední aktualizace: 15. 11. 2012  18:42
EKONOM: Firmě spadly již dva mosty

EKONOM: Nasazují nám psí hlavu bez důkazů, říká šéf firmy, které už spadly dva mosty

Na stavbě dálničního mostu na Slovensku, který se v minulých dnech zřítil, spolupracovala stejná firma, která byla i subdodavatelem na stavbě ve Studénce. Právní odpovědnost za slovenské neštěstí nese náš tamní partner, tvrdí v rozhovoru pro týdeník Ekonom šéf firmy Bögl a Krýsl.
Josef Krýsl, šéf stavební firmy Bögl a Krýsl
Josef Krýsl, šéf stavební firmy Bögl a Krýsl
foto: Archiv

Sušický podnikatel Josef Krýsl, šéf a spolumajitel česko-německé stavební společnosti Bögl a Krýsl, odmítá, že by jeho firma mohla za zřícení rozestavěného dálničního mostu na východním Slovensku. Při něm v minulých dnech zahynuli čtyři stavební dělníci a dalších dvanáct bylo zraněno.

"My tam stavíme celkem pět mostů, z toho čtyři vlastními silami a pátý, který se zřítil, pro nás jako subdodavatel zabezpečovala prešovská firma Semos, náš dlouholetý partner. Investorem byla řádně odsouhlasena, máme s ní podepsánu smlouvu. Právní zodpovědnost je tedy zřejmá,“ uvedl Krýsl v rozhovoru pro týdeník Ekonom, zatím prvním, který novinářům poskytl.

Memento ze Studénky

Podle Krýslova názoru jsou slovenští politici, kteří jej popohánějí k zodpovědnosti, negativně ovlivněni další tragédií, s níž je společnost Bögl a Krýsl spojována.

Jde o neštěstí z roku 2008, při němž se ve Studénce na Novojičínsku zřítil rekonstruovaný silniční most na železniční trať a v projíždějícím vlaku po nárazu zahynulo osm lidí a 95 bylo zraněno. Krýslova firma byla tehdy v pozici subdodavatele, generálním dodavatelem byla ostravská společnost ODS–Dopravní stavby.

"Ale právě Studénka byla příkladem, kdy se naprosto lživě manipulovalo s veřejným míněním. Od počátku tam byla snaha označit naši firmu za viníka. Firma ODS byla v moravskoslezském regionu doma a měla podstatně silnější pozici mezi politiky," naznačuje zákulisní tlaky Krýsl, který věří, že probíhající soud nakonec vše rozhodne "nepředpojatě".

Stejně tak věří, že uspěje před slovenskými orgány činnými v trestním řízení. Zatím hodnotí slovenské vyšetřování daleko pozitivněji než české. "Slovenská policie přijela, vše kolem zříceného mostu oplotila, je tam bezpečnostní služba, je tam kamera, která to ve dne v noci hlídá. Nikdo s tím tudíž nemůže manipulovat“.

Ve Studénce to prý bylo úplně jinak. "Do Studénky přijela policie, generálnímu dodavateli řekla, aby ty ruiny zlikvidoval, odvezl si ty věci k sobě do skladu, tím to skončilo. Až teprve ve skladu firmy ODS se začaly zkoumat jednotlivé komponenty zřícené konstrukce. A stalo se například to, že my jsme v listopadu 2008 nafotili podpěrnou bárku s ohnutou nánožkou a v prosinci, když tam naši lidé jeli znovu, nánožka už tam nebyla. Prostě zmizela,“ uvedl Krýsl pro týdeník Ekonom.


Týdeník Ekonom - č. 46/2012ROZHOVOR S JOSEM KRÝSLEM NAJDETE V NOVÉM VYDÁNÍ TÝDENÍKU EKONOM, KTERÝ VYŠEL VE ČTVRTEK 15. LISTOPADU.

 

banner 2

reklama
reklama
Zobrazit náhled
Zbývá 1000 znaků
|Výmluvy pana Krýsla jsou stejně hloupé, (Fakta)
jako výmluvy záškoláka. Nepochybně se pyšní spoustou certifikátů...
S prominutím, pan Krýsl plácá nesmysly. (Nor)
Nevím kolik mostů postavil a na které stavbě fyzicky kašpárkoval....
zodpovědnost by měla nést firma,které byla prací pověřena (Karas)
Pokud si na to někoho najme,tak by to mělo být na její zodpovědnost...
No a tvoje zodpovědnost spočívá v tom, že si najmeš tu správnou firmu (anonym)
a ne firmu skládající se z diletantů. Přece máš zájem na tom,...
tato firma je laxní a nedůvěryhodná, ať je viník kdokoliv (jumbo)
výmluvy. firma, ze jejímž působení se táhne zkáza a smrt. vybírá...
Zobrazit diskusi

Nový občanský zákoník

Postavení společníků veřejné obchodní společnosti a komanditní společnosti

Největší změna soukromého práva za 20 let.
Co se změní pro vás?

Vstupte do speciálu iHNED.cz
Nejčtenější
reklama
VIDEO
Distribuce léků a potravin ukrajinským uprchlíkům
Jednou z českých humanitárních organizací, které pomáhají na válkou...
VIDEO
Budova pražského magistrátu na Mariánském náměstí
V Praze i dalších městech už politické strany a hnutí začínají rozvěšovat...
reklama
reklama
reklama