reklama
reklama
15. 11. 2012 | poslední aktualizace: 15. 11. 2012  18:42
EKONOM: Firmě spadly již dva mosty

EKONOM: Nasazují nám psí hlavu bez důkazů, říká šéf firmy, které už spadly dva mosty

Na stavbě dálničního mostu na Slovensku, který se v minulých dnech zřítil, spolupracovala stejná firma, která byla i subdodavatelem na stavbě ve Studénce. Právní odpovědnost za slovenské neštěstí nese náš tamní partner, tvrdí v rozhovoru pro týdeník Ekonom šéf firmy Bögl a Krýsl.
Josef Krýsl, šéf stavební firmy Bögl a Krýsl
Josef Krýsl, šéf stavební firmy Bögl a Krýsl
foto: Archiv

Sušický podnikatel Josef Krýsl, šéf a spolumajitel česko-německé stavební společnosti Bögl a Krýsl, odmítá, že by jeho firma mohla za zřícení rozestavěného dálničního mostu na východním Slovensku. Při něm v minulých dnech zahynuli čtyři stavební dělníci a dalších dvanáct bylo zraněno.

"My tam stavíme celkem pět mostů, z toho čtyři vlastními silami a pátý, který se zřítil, pro nás jako subdodavatel zabezpečovala prešovská firma Semos, náš dlouholetý partner. Investorem byla řádně odsouhlasena, máme s ní podepsánu smlouvu. Právní zodpovědnost je tedy zřejmá,“ uvedl Krýsl v rozhovoru pro týdeník Ekonom, zatím prvním, který novinářům poskytl.

Memento ze Studénky

Podle Krýslova názoru jsou slovenští politici, kteří jej popohánějí k zodpovědnosti, negativně ovlivněni další tragédií, s níž je společnost Bögl a Krýsl spojována.

Jde o neštěstí z roku 2008, při němž se ve Studénce na Novojičínsku zřítil rekonstruovaný silniční most na železniční trať a v projíždějícím vlaku po nárazu zahynulo osm lidí a 95 bylo zraněno. Krýslova firma byla tehdy v pozici subdodavatele, generálním dodavatelem byla ostravská společnost ODS–Dopravní stavby.

"Ale právě Studénka byla příkladem, kdy se naprosto lživě manipulovalo s veřejným míněním. Od počátku tam byla snaha označit naši firmu za viníka. Firma ODS byla v moravskoslezském regionu doma a měla podstatně silnější pozici mezi politiky," naznačuje zákulisní tlaky Krýsl, který věří, že probíhající soud nakonec vše rozhodne "nepředpojatě".

Stejně tak věří, že uspěje před slovenskými orgány činnými v trestním řízení. Zatím hodnotí slovenské vyšetřování daleko pozitivněji než české. "Slovenská policie přijela, vše kolem zříceného mostu oplotila, je tam bezpečnostní služba, je tam kamera, která to ve dne v noci hlídá. Nikdo s tím tudíž nemůže manipulovat“.

Ve Studénce to prý bylo úplně jinak. "Do Studénky přijela policie, generálnímu dodavateli řekla, aby ty ruiny zlikvidoval, odvezl si ty věci k sobě do skladu, tím to skončilo. Až teprve ve skladu firmy ODS se začaly zkoumat jednotlivé komponenty zřícené konstrukce. A stalo se například to, že my jsme v listopadu 2008 nafotili podpěrnou bárku s ohnutou nánožkou a v prosinci, když tam naši lidé jeli znovu, nánožka už tam nebyla. Prostě zmizela,“ uvedl Krýsl pro týdeník Ekonom.


Týdeník Ekonom - č. 46/2012ROZHOVOR S JOSEM KRÝSLEM NAJDETE V NOVÉM VYDÁNÍ TÝDENÍKU EKONOM, KTERÝ VYŠEL VE ČTVRTEK 15. LISTOPADU.

 

banner 2

reklama
reklama
Zobrazit náhled
Zbývá 1000 znaků
|Výmluvy pana Krýsla jsou stejně hloupé, (Fakta)
jako výmluvy záškoláka. Nepochybně se pyšní spoustou certifikátů...
S prominutím, pan Krýsl plácá nesmysly. (Nor)
Nevím kolik mostů postavil a na které stavbě fyzicky kašpárkoval....
zodpovědnost by měla nést firma,které byla prací pověřena (Karas)
Pokud si na to někoho najme,tak by to mělo být na její zodpovědnost...
No a tvoje zodpovědnost spočívá v tom, že si najmeš tu správnou firmu (anonym)
a ne firmu skládající se z diletantů. Přece máš zájem na tom,...
tato firma je laxní a nedůvěryhodná, ať je viník kdokoliv (jumbo)
výmluvy. firma, ze jejímž působení se táhne zkáza a smrt. vybírá...
Zobrazit diskusi

Nový občanský zákoník

Postavení společníků veřejné obchodní společnosti a komanditní společnosti

Největší změna soukromého práva za 20 let.
Co se změní pro vás?

Vstupte do speciálu iHNED.cz
Nejčtenější
reklama
VIDEO
Ukrajinská vlajka na checkpointu nedaleko hranic s Krymem
Eliška Nová
Rozhovor
"Rusko využívá organizovaný zločin na Ukrajině ve své strategii v...
VIDEO
Billboardy, ilustrační foto
Eliška Nová
Reklamní společnosti tvrdí, že kvůli pražským stavebním předpisům budou...
reklama
reklama
reklama