Bojovník proti nacismu Raoul Wallenberg by letos oslavil sto let. Za druhé světové války ho jako diplomata poslala Válečná rada pro uprchlíky do maďarské Budapešti, aby pomohl tamějším Židům.

Wallenberg jich ale dokázal před koncentračními tábory uchránit desítky tisíc. "Definoval diplomatickou misi zcela jinak. V jeho pojetí sahá daleko za diplomatické zájmy. Jeho práce je příkladem humanity tehdejší doby," řekl státní tajemník ministerstva zahraničních věcí Maďarska Zsolt Németh na konferenci Tváři v tvář, která v pondělí proběhla v Praze. Zúčastnili se jí odborníci na téma holokaustu z různých zemí Evropy.

Wallenbergovy hlavní zásluhy popsal Yehuda Bauer z Univerzity v Jeruzalémě. "Vydával ochranné švédské pasy, které je (maďarské Židy) uchránily od transportů do koncentračních táborů a pronajímal tzv. švédské domy, kde lidé s tímto pasem nalezli útočiště," vysvětlil.

Do Budapešti přijel v roce 1944. Jakožto diplomatický pracovník měl za úkol vydat 4,5 tisíce ochranných pasů. Nakonec jich vydal trojnásobně více. Vytvářel je sám a kladl důraz na symboliku, pro kterou měli němečtí a maďarští úředníci slabost a snáz mu vyhověli. K dosažení svých cílů se uchyloval i k metodám jako bylo uplácení nebo vydírání.

Zbývá vám ještě 70 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se