reklama
reklama
20. 9. 2012 | poslední aktualizace: 20. 9. 2012  14:32
Kalousek podepsal výrobu nových kolků

Kalouskova vyhláška startuje výrobu nových kolků. Evropští lihovarníci je kritizují

Díky vyhlášce, kterou podepsal ministr financí Kalousek v noci na čtvrtek, může Státní tiskárna cenin začít s výrobou nových kolků na alkohol. Podle evropských výrobců lihovin je ale zavedení nových kolků drahé, neefektivní a černý trh s alkoholem nepotlačí.
han
Čtěte více o: prohibice | alkohol | lihoviny
Miliony lahví ve skladech
Miliony lahví ve skladech
foto: ČTK

Účinnost vyhlášky, kterou podepsal ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) v noci, platí od příští středy. Na jejím základě státní tiskárna cenin začne s výrobou nových kolků. Příští středu by zároveň mělo podle rozhodnutí vlády ministerstvo zdravotnictví zmírnit své mimořádné opatření o plošném zákazu prodeje tvrdého alkoholu.

Evropské konfederaci výrobců lihovin (CEPS) přijde výroba a distribuce nových kolků zbytečná. "Vyzýváme vás, abyste nezaváděli nový systém kolků, který bude drahý, ale neefektivní," píše CEPS v dopise určeném české vládě.

Vláda na svém posledním zasedání ve středu večer dala týden - tedy právě do příští středy - odpovědným ministrům na to, aby připravili konkrétní podobu uvolnění nynější podoby prohibice.

reklama

Plán má dvě části, první je uvolnění prodeje nově vyrobeného alkoholu s ověřeným původem odpovídající šarže lihu, který ověří akreditovaná laboratoř. Nezávadnost má prokázat nově zaváděný "rodný list" či rodokmen, na jehož základě budou moci lahve dostávat nově vytištěný kolek o jehož podobě vláda ve středu rozhodla.

"Vzhledem ke kapacitám Státní tiskárny cenin a vzhledem k tomu, že vyhláška vstoupí v účinnost ve středu příští týden, tak nové kolky budou mít povinné osoby k dispozici už v druhé polovině příštího týdne," řekl novinářům v Poslanecké sněmovně Kalousek.

Ministr financí si uvědomuje, že označení láhví nově vyrobenými kolky není "samospasitelným řešením". "Je to jenom způsob, jak viditelně označit láhve, které už budou z nové výroby a budou splňovat nařízení ministerstva zdravotnictví," uvedl Kalousek.

Na kolku přibude červený nápis NOVÉ

Kolky budou mít stejnou cenu jako doposud. "Budou mít i stejné šrafování, místo šedé barvy bude ale mít číselný kód nově červenou barvu a kódu bude předcházet červený nápis NOVÉ. Stejné slovo v červené barvě bude po číselném značení i následovat," popsal podobu kolku náměstek ministra financí Ladislav Minčič.

Až kolky vydávané jako ceniny se zcela novými ochrannými prvky by měly být podle úvah vlády dražší. Jde o jedno z opatření dlouhodobějšího charakteru připravované vládou. Výrobci by si tyto kolky měli kupovat, spekuluje se o tom, že by za ně mohli například dát polovinu daně. Podle Minčiče jsou nicméně tyto spekulace velmi předčasné.

Do distribuce lahve vybavené novými kolky budou moci ve chvíli, kdy ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) ve středu v televizi a rozhlase oznámí změnu nyní platného mimořádného opatření. Jen na výrobcích bude, jak rychle celý proces přípravy zvládnou.

Kritika evropských lihovarníků

Evropská konfederace výrobců lihovin (CEPS) ale českou vládu vyzvala, aby od nových kolků ustoupila. Zároveň žádá, aby Česko zrušilo obecný zákaz prodeje nápojů s obsahem alkoholu vyšším než 20 procent. Opatření podle CEPS nepomáhají potlačit černý trh s alkoholickými nápoji a mohou být v rozporu s předpisy Evropské unie. Kabinet by měl místo toho zveřejnit seznam značek, které považuje za záruku spotřebitelské kvality a bezpečnosti.

"Výrobci alkoholu se domnívají, že současný systém kolků nepomáhá potlačovat padělaný nebo nelegální alkohol, protože kolky jsou často padělány, opakovaně používány, nebo není trestáno, když na výrobcích chybí," uvedla CEPS v dopise premiéru Petru Nečasovi a dalším členům vlády.

"Nový systém kolků proto pravděpodobně bude stejně neefektivní a bude nadále umožňovat, aby na trh přicházely nelegální výrobky, které jsou nebezpečné a za které není odvedena žádná daň," tvrdí evropští výrobci.

Konfederace také varuje, že zavedení nových kolků bude představovat logistický problém, protože bude nutné dodat je v dostatečném množství všem výrobcům alkoholu. Po dobu, než budou kolky vyrobeny a distribuovány, pak "trh bude v rukou nelegálních distributorů".

Autoři: han, ČTK
reklama
Zobrazit náhled
Zbývá 1000 znaků
Nový podvod kok za krokem - 1.krok - mám jednu legální láhev s NOVÝM kolkem (Patláma patláma...)
......2.krok - tuto láhev vyprázdním( možná do sebe, protože bude...
Demence (Jaroslav Vinický)
No, to je opravdu "systémové" řešení. Hlupák a diletant nikdy...
Re: Kalouskova vyhláška startuje výrobu nových kolků. Evropští lihovarníci je kritizují (anonym)
Za to vy jste systemovy resitel par excellence, ze jste to teda...
Je to o důvěře (zelva)
Lahve budou staženy z prodeje, umyty horkou tlakovou vodou, pití...
Re: Kalouskova vyhláška startuje výrobu nových kolků. Evropští lihovarníci je kritizují (anonym)
ty se s hovno a ne elektrikar, ty vejtaho
Zobrazit diskusi

Nový občanský zákoník

Postavení společníků veřejné obchodní společnosti a komanditní společnosti

Největší změna soukromého práva za 20 let.
Co se změní pro vás?

Vstupte do speciálu iHNED.cz
Nejčtenější
reklama
VIDEO
Volby, ilustrační foto
Matěj Smlsal
Volby 2014
Do komunálních voleb jde letos 230 tisíc lidí. Nejvíce z nich se jmenuje...
VIDEO
Gazprom prý není schopen uspokojit rostoucí poptávku z EU
ČTK
Podle ředitele společnosti Gazprom nedokáže ruský producent zemního plynu...
reklama
reklama
reklama