reklama
reklama
19. 9. 2012 | poslední aktualizace: 20. 9. 2012  08:42
RESPEKT: Podle Fialy nebyly maturity fiasko

RESPEKT: Podle ministra školství Petra Fialy nebyly maturity úplné fiasko

Přečtěte si rozhovor v týdeníku RESPEKT s ministrem školství, mládeže a tělovýchovy Petrem Fialou o tom, proč se stal ministrem a jaký má názor na maturity. Jak se změní zkouška dospělosti pro příští rok a proč považuje chování státu u maturit za nespravedlivé?
Maturity nebyly takové fiasko
Maturity nebyly takové fiasko
foto: Milan Jaroš

Učitelé podle něj budou oceněni jako ostatní vysokoškoláci teprve tehdy, až zavládne přesvědčení, že se to společnosti vyplatí. A maturitní fiasko už se podle něj nesmí opakovat. "Maturita je jedna z prvních zkušeností mladého člověka se státem. A stát se chová nespravedlivě," říká ministr školství Petr Fiala. "Máme problém s důvěrou v autority, nemůžeme ji prohlubovat."

Proč jste přijal funkci ministra školství? Čím byste chtěl ve školství pohnout?

Ve své knize Politika, jaká nemá být, ale i v jiných svých textech jsem psal o tom, že pokud chceme, aby se změnila politická kultura v naší zemi, nelze politiku jen kritizovat, a prohlubovat tak rozdělení mezi společností a politikou. Že je potřeba, aby lidé, kterým záleží na veřejných věcech, byli i politicky angažovaní a aktivní. To jsem měl na paměti, když jsem byl premiérem požádán, abych přijal nabídku stát se ministrem školství.

Můžete být konkrétnější? Co vaše působení bude konkrétně znamenat pro školy, děti a učitele? Jaké máte cíle?

Prvním cílem bylo, aby tento úřad opět získal důvěru veřejnosti, aby nepůsobil chaoticky a byl konzistentní. Na to jsem se soustředil v prvních měsících. Mezi moje další cíle patří reformovat terciární vzdělávání, chci dát do pořádku čerpání dotací z evropských strukturálních fondů a posunout se dále v reformě regionálního školství. Mezitím jsem také musel řešit státní maturity nebo spor akreditační komise s ministerstvem školství v případě plzeňské právnické fakulty.

reklama

Pokus zavést státní maturitu skončil fiaskem. Dětí, kterým maturita nespravedlivě uškodila, jsou stovky. Co s nimi teď bude?

To, co říkáte, je pro mě na celých maturitách to nejzávažnější. Pro mě není podstatné, že si třeba vyšší verzi matematiky zapsala pouze tři a půl procenta žáků, ani to, že nějaké úlohy byly těžší, než měly být, když potom došlo k nápravě. Pro mě je nepřijatelné, že maturita byla nespravedlivá v individuálních případech – třeba v případě odmítnutí písemné práce, kdy maturant netrefil slohový útvar, protože ho to na škole učili jinak. A je tady ještě jedna závažná věc, která jde mimo vzdělávací systém. Musíme si uvědomit, že toto je jedna z prvních zkušeností mladého člověka se státem. A stát se chová nespravedlivě. To je hlavní důvod, abychom udělali všechno pro to, aby se to neopakovalo. Máme problém s důvěrou v autority, instituce, to je známá věc o české politické kultuře. A to nemůžeme prohlubovat.

Dobře, ale co děláte v těch konkrétních případech postižených studentů?

Bohužel v tomto je pravomoc ministerstva minimální. Školský zákon stanovuje velmi přesně, jak odvolání v případě maturity probíhá a kdo zde má pravomoci. A to je krajský úřad. Zákon také předpokládá, že krajský úřad má možnost obrátit se na CERMAT (Centrum pro zjišťování výsledků vzdělávání, které maturity vytvořilo; pozn. red.) a požádat ho o součinnost. Zajistili jsme, aby CERMAT svou činnost prováděl co nejrychleji. A že spornou práci při odvolání nikdy neposuzuje stejný hodnotitel, tím se může zvýšit objektivita při odvolání. Zároveň bych chtěl podotknout, že poslední maturity navzdory všemu řečenému nebyly úplné fiasko.

To znamená, že letos a příští rok bude mít maturita podobu jakéhosi triviálního testu z češtiny, matematiky a cizího jazyka? Nebo co si pod tím máme představit?

V žádném případě nebude triviální. Letošní maturita se od té loňské bude lišit pouze ve dvou věcech. Nebude vyšší verze matematiky a slohové práce nebude opravovat „objektivní hodnotitel“, ale učitel. Jinak ale žádnou laťku snižovat nebudeme.

A co tedy od maturity chcete jako ministr školství? Když jste o novém návrhu mluvil v médiích, vyznělo to tak, že stát otestuje nějaké minimum ve dvou nebo třech předmětech a podstatná část maturitní zkoušky se bude znovu odehrávat na školách.

Jde o společnou část maturitní zkoušky, která se týká především didaktických testů. Ty zůstanou zachovány, stejně jako zkouška z cizího jazyka. Problém je jinde a spočívá v tom, že od státní maturity se očekávaly tři funkce. Zaprvé stanovení nepodkročitelné meze. A když dnes maturitu neudělá dvacet procent maturantů, tak musím říci, že tuto funkci maturita plní. Druhou funkcí je možnost srovnávání maturantů. A zatřetí – maturita měla být součástí přijímacího řízení na vysoké školy nebo měla být při přijímacím řízení využita. To se děje pouze částečně nebo se to spíše neděje. Pod dojmem průběhu maturit si musíme položit otázku, jestli jsme v tuto chvíli skutečně schopni tyto tři funkce zajistit. A naše odpověď je, že momentálně ne. Proto se soustředíme na to, co umíme, co jsme schopni udělat, a zbytek necháme na školách.

Promiňte, vy jste rád, že pětina dětí neudělala maturitu?

Nejsem. Dvacet procent mi připadá příliš. Když moji kolegové měli velkou neúspěšnost na vysoké škole u bakalářských nebo magisterských zkoušek, tak jsem se jich ptal, jestli u svých studentů nedokázali poznat už dříve, že na to nemají.

banner Respekt zamcene

reklama
Zobrazit náhled
Zbývá 1000 znaků
správný politolog (anonym)
maturity nebyly velké fiasko ,ale vlastně takový maličký úspěch...
RESPEKT: Podle ministra školství Petra Fialy nebyly maturity úplné fiasko (bořyvoj)
Ano, to se velice hezky říká profesorovi "elitní" univerzity,...
ano staci par mesicu a dnes budeme placat , ze vlastne ty katastroficke maturity nebyly katastroficke a co ti, kterych se to tyka ???? NIC - nejdou do ulic - neprotestuji (Tomas)
ano jak nazorne slo jen o to , ze se zavedlo necio noveho , a...
nadhera (Zen)
Blahopreji, dosahl jste idealu - dokonale shody obsahu s formou....
Ať si pindaj jak chtěj - pan školní Dobeš zavedl maturity v ČR - to nevopindaj (Bološevik007)
Tidleti pindálkové během těch 22 let byli akorát schopní o tom...
Zobrazit diskusi

Nový občanský zákoník

Postavení společníků veřejné obchodní společnosti a komanditní společnosti

Největší změna soukromého práva za 20 let.
Co se změní pro vás?

Vstupte do speciálu iHNED.cz
Nejčtenější
reklama
VIDEO
Rusové dodávají na Slovensko méně plynu (ilustrační foto).
ČTK
Už od minulého týdne klesají dodávky ruského plynu na Slovensko a do...
VIDEO
Podpis smlouvy - ilustrační foto
Když se bude chtít ministr nebo náměstek zbavit odpovědnosti za nevýhodnou...
reklama
reklama
reklama