reklama
reklama
14. 9. 2012 | poslední aktualizace: 14. 9. 2012  19:33
Kauza metanol: Policie obvinila 8 lidí

Kauza metanol: 19 obětí, 8 obviněných. Šéfové skupiny zatím unikají

Kvůli otravám metanolem kriminalisté zadrželi celkem 11 osob, osm z nich obvinili. Kvůli pití závadného alkoholu zemřelo už 19 lidí. První případ otravy metanolem se objevil i v Praze. Stav pacienta je vážný. Ministerstvo zdravotnictví vyhlásilo částečnou prohibici.
Čtěte více o: alkohol | lihoviny | otrava | policie | lék
Policie a celníci vyrazili do prodejen a stánků kontrolovat, jaký alkohol zde prodávají.
Policie a celníci vyrazili do prodejen a stánků kontrolovat, jaký alkohol zde prodávají.
foto: ČTK

Policie zatím v souvislosti s otravami metanolem obvinila osm lidí, tři zadržela a má další podezřelé. Někteří z nich by mohli skončit ve vazbě.

Na otravu metanolem zemřelo od začátku září v Česku už 19 lidí. Poslední oběť, 66-letou ženu, našel příbuzný v pátek bez známek života v jejím bytě v Havířově.

"Pitva potvrdila, že zemřela na otravu metylalkoholem," uvedl šéf moravskoslezských policistů Tomáš Tuhý.

Právě jeho lidé už obvinili osm lidí z trestných činů ohrožujících život a zdraví, či nedovoleného podnikání. Jsou mezi nimi manželé, nebo otec se synem. "Naším cílem teď je, abychom se dostali ke špici," dodal ředitel.

Nelegální stáčírnu kriminalisté objevili na Novojičínsku. Celkem mají za sebou 17 především domácích prohlídek, při kterých zabavili 6,5 tisíce věcí.

První případ otravy metanolem se objevil už i v Praze. Ve Všeobecné fakultní nemocnici skončil dnes třicetiletý muž s otravou metanolem. Nyní je v kritickém stavu. Lékaři ho udržují v umělém spánku. Ředitelka nemocnice Dana Jurásková v pátek řekla, že stav pacienta je velmi dramatický. Podle ní už dostal speciální lék, který Česku nyní pro tyto případy věnovalo Norsko.

reklama

Polští celníci v pátek zadrželi v Těšíně tři auta, která vezla neokolkovaný alkohol. Podle polského serveru gazeta.pl bylo ve vozidlech 160 litrů alkoholu. Celníci ho odeslali do laboratoří, kde mají zjistit, zda obsahuje jedovatý metylalkohol.

Omezení prodeje tvrdého alkoholu se zatím v Česku nerozšíří. Zákaz stánkového prodeje tvrdého alkoholu ale podle krizového štábu znamená i to, že prodejci musí láhve s destiláty odstranit i z výloh, regálů a pultů. Jinak jim hrozí pokuty. Na otravu metylalkoholem zemřelo zatím 19 lidí a 27 je v nemocnici.

Alkohol musí ze stánků zmizet

"Je zakázán prodej i nabízení. I pouhé vystavování zboží je obcházením takového nařízení. Musí z toho stánku zmizet," uvedl po jednání štábu náměstek ministra vnitra Jaroslav Hruška.

Porušení zákazu prodeje je podle něj správní delikt. Podnikatel za něj může dostat pokutu až tři miliony korun. Pokud by pití prodával, mohl by být podezřelý z trestného činu obecného ohrožení, kde tresty přesahují deset let vězení a hrozí i trest výjimečný, dodal náměstek. Možné je i obvinění z trestného činu ohrožení zdraví závadnými potravinami z nedbalosti.

Podle ministra zdravotnictví Leoše Hegera (TOP 09) za posledních 24 hodin nepřibylo žádné úmrtí a v nemocnicích skončilo pět nových pacientů - tři v Opavě, jeden v Ostravě a jeden ve Zlíně. Pokud by ale počet případů dál rostl, nevyloučil Heger úplný zákaz prodeje tvrdého alkoholu v celé zemi, tedy i ve velkých obchodech či hotelích a restauracích.

Krizový štáb se sejde o víkendu

Podle ministra dosavadní vyšetřování zatím nevedlo k "přesné identifikaci míst a kanálů", odkud se závadný alkohol šíří. "Máme osm obviněných osob, máme jednu zadrženou a další čtyři podezřelé osoby," uvedl policejní prezident. Další podrobnosti nesdělil. Uvedl pouze, že policie je nyní "v úrovni osob, které se zaobíraly dealerstvím", a dostat by se chtěla k výrobcům.

Za posledních 24 hodin hygienici provedli 779 kontrol, zemědělská a potravinářská inspekce asi 800, obchodní inspekce asi 250 a celníci 700, uvedl Heger. Podle Červíčka policisté vykonali 7832 kontrol.

Krizový štáb se sejde i v sobotu a v neděli. Podle Hegera totiž ještě nemá přesná data o tom, kde si otrávení lidé alkohol koupili, zda ho dostali ve stánku či v kamenném obchodě nebo v jakém byl balení. Bude možné také říct, zda přijatý zákaz prodeje je účinný a zda nových pacientů ubývá. Pak štáb rozhodne o dalším postupu.

Speciální lék z Norska

Nejvíce mrtvých, deset, registruje Moravskoslezský kraj. Tam také dorazily první dávky speciálního léku Fomepizolu dovezeného norským toxikologem Erikem Hovdou. Český lékový ústav potvrdil, že jeho užití je bezpečné.

Městská nemocnice v Ostravě dostala celkem dvacet balení tohoto protijedu, který by měl podle mluvčího nemocnice Jiřího Maléře stačit pro čtyři pacienty. "Jde o velmi účinný, ale zároveň šetrný protijed," řekl Maléř.

Jedno podání vyjde na 200 tisíc korun, takže se užívá jen ve výjimečných případech, třeba pro diabetiky, těhotné ženy či lidi těžce intoxikované alkoholem, kde by klasická léčba etanolem mohla stav pacienta zhoršit.

150 pitev. Bez metanolu

K dispozici už jsou i výsledky pitev, které se zpětně dělaly u 155 starších úmrtí z Moravskoslezského kraje. Podle lékařů se však nepotvrdilo, že by někdo zemřel na otravu metanolem.

"Znovu jsme zkontrolovali vzorky za poslední dva měsíce. Od května do 3. září jsme nezachytili žádný jiný pozitivní vzorek metanolu v organismu zemřelého," řekl České televizi přednosta Ústavu soudního lékařství Fakultní nemocnice v Ostravě Igor Dvořáček.

Starší žena, která letos v květnu na otravu metanolem zemřela, je podle Dvořáčka výjimečným případem a šlo podle všeho o náhodu.

Autoři: pek, jum
reklama
Zobrazit náhled
Zbývá 1000 znaků
zločinci kryjou nelegální palírny a hazard (jumbo)
to vše schválené nečinnou vládou a vrahy kalouskem a nečasem....
Kauza metanol: 19 obětí, 8 obviněných. Šéfové skupiny zatím unikají (icik)
Jo jo.. nenažraný politik zvedá daŇ z lihu a DPH tak se vresele...
Vzpomínáte na LTO? (anonym)
asi začnou zase záhadně mizet lidi, mrtvej svědek, žádnej svědek....
Již před staletími nás v novinách varovali, nepijte kořalku od žida! (anonym)
http://vtipy.netroof.eu/data/images/jiz-pred-staletimi-nas-v-novinach-varovaly-n
tak ono těm oposmluvním opičákům nic nejde (Kaplan)
metylalkohol hledajní už10 dnů, kradené kovy ve sběrnách se nesmí...
Zobrazit diskusi

Nový občanský zákoník

Postavení společníků veřejné obchodní společnosti a komanditní společnosti

Největší změna soukromého práva za 20 let.
Co se změní pro vás?

Vstupte do speciálu iHNED.cz
Nejčtenější
reklama
VIDEO
Do voleb jde řada 18letých kandidátů.
Matěj Smlsal
Volby 2014
Do zastupitelstev letos kandiduje i 454 lidí, kterým je teprve 18 let....
VIDEO
Skotský obchod v Praze
Fotogalerie
Najít v Praze Skota, který by se vyjádřil k referendu o odtržení Skotska...
reklama
reklama
reklama