Nejvyšší soud (NS) zamítl ministerskou stížnost pro porušení zákona, a potvrdil tak platnost kontroverzního verdiktu – bývalý řidič Smetana si odpyká zbytek trestu za pokreslení předvolebních plakátů v Olomouci. Smetana například kreslil politikům tykadla. Podle Nejvyššího soudu překročil hranici politického projevu a dopustil se útoku na majetek. ČTK to ve čtvrtek řekl mluvčí Nejvyššího soudu Petr Knötig. O nástupu Smetany k vykonání zbytku trestu rozhodne Okresní soud v Olomouci. Smetana však vzkázal, že dobrovolně do vězení nastoupit nehodlá.

"Každý občan má právo na svobodu projevu a prezentaci politických názorů, ale toto právo nesmí překročit hranici, kdy dochází k útoku na majetek, a nesmí pokračovat svou agresivitou dál (ohrožovat lidské zdraví či život)," uvedl Knötig.

Bývalý řidič olomouckého dopravního podniku pokreslil na protest proti politickým elitám nejméně 30 reklam na autobusech, jež si před volbami v roce 2010 zaplatily politické strany. Nejvíc pokreslených reklam patřilo občanským demokratům, kteří se u soudu domáhali toho, aby řidič uhradil škodu 15 667 Kč.

"Spíše jsem očekával, že se soud pokusí mému znovuvěznění vyhnout, pokusí se uklidnit situaci a kauzu definitivně shodí ze stolu. Nestalo se. Jedno je zcela jisté, do vězení dobrovolně nenastoupím, a to ze stále stejných důvodů, které jsem opakovaně uváděl již dříve. Zvažuji také možnost akce Praha II.," uvedl Smetana pro Českou televizi.

Okresní soud v Olomouci Smetanovi uložil, aby škodu zaplatil, což také udělal. Měl ale navíc odpracovat 100 hodin obecně prospěšných prací, což odmítl. Soudkyně Markéta Langerová, manželka politika ODS Ivana Langera, mu proto trest změnila na 100 dní vězení. Smetana u okresního soudu uvedl, že Langerovou nepovažuje za podjatou. Od té doby podle Nejvyššího soudu ztratily opodstatnění jakékoliv spekulace o nestrannosti Langerové.

Do věznice měl Smetana nastoupit na konci března. Policii se nakonec vydal sám až po měsíci při odborářské demonstraci v Praze. Kvůli vyhýbání se vězení mu hrozí další trest, státní zástupce na něj už podal obžalobu.

Brány olomoucké věznice měl Smetana původně opustit 30. července. Tehdejší ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil ale v květnu podal stížnost pro porušení zákona a Nejvyšší soud Smetanovi trest přerušil. Na rozhodnutí o stížnosti pak Smetana čekal na svobodě. Z uloženého trestu si zatím odpykal něco přes jednu třetinu.

Smetana: Budu v protestu pokračovat

Ve vyjádření k Nejvyššímu soudu Smetana uvedl, že pomalováním reklam chtěl vyjádřit své znechucení z politické scény a korupčních kauz. "S nelibostí jsem dlouhodobě vnímal polistopadový vývoj v zemi, rozkrádání společného majetku, zotročování lidí – dnes lidských zdrojů – ve jménu trhu, konkurenceschopnosti, produktivity," uvedl Smetana. V protestech prý bude dál pokračovat, sám zvolí jejich podobu.

Senát Nejvyššího soudu při rozhodování o stížnosti pro porušení zákona prostudoval současnou judikaturu Evropského soudu pro lidská práva a dalších evropských soudů. Podle jejich rozsudků musejí politické subjekty či osobnosti snést vyšší dávku kritiky než ostatní občané, což je zároveň také ustálený názor českého Ústavního soudu. "Tento případ je však výrazně odlišný, protože došlo k útoku na majetek se škodou výrazně přesahující hranici trestného činu," uvedl Knötig.