reklama
reklama
30. 8. 2012 | poslední aktualizace: 30. 8. 2012  11:43
Červíček: Nebudou žádné nesmyslné změny

Červíček nechce nesmyslné změny, jeho partnerka z ODS se vzdala členství ve výboru

Funkci policejního prezidenta převzal po Petru Lessym jeho náměstek Martin Červíček. Lessy skončil ve středu ráno v čele policie po obvinění Generální inspekce bezpečnostních sborů a byl zbaven služebního poměru.
vnj
Červíček Martin
Červíček Martin
foto: ČTK/Roman Vondrouš

Žádné zásadní, nesmyslné změny se nestanou, všechno nějakým způsobem nastavíme tak, abychom jasně,  transparentně fungovali i v dalším období, řekl nový policejní šéf Martin Červíček v rozhovoru pro Radiožurnál.

Jeho partnerka Jana Černochová z ODS po Červíčkově jmenování odstoupila z bezpečnostního výboru sněmovny.

Co říkáte způsobu, jakým byl váš předchůdce odvolán? Přece to bylo možné řešit ještě jinak? Alespoň dočasným odstavením z funkce?

Omlouvám se, ale já nejsem v pozici, abych mohl komentovat rozhodnutí svého nadřízeného.

reklama

Vy jste byl jmenován poměrně narychlo. Kdy jste se dozvěděl o své nominaci a následném jmenování?

Zhruba kolem jedenácté hodiny jsem se dostavil na ministerstvo vnitra a tam jsem byl seznámen s touto informací.

Vás dnes čeká náročný den, sejdete se s šéfem odborů. Také víme, že představitelé Unie bezpečnostních složek až do pozdních nočních hodin jednali o změnách na Policejním prezidiu a zrušily plánovanou podzimní akci Upír, kterou chtěli protestovat proti snižování rozpočtu bezpečnostních sborů. Zdůvodňují to obavou ze služebních postihů a výhrůžnými textovými zprávami. Budete ty výhrůžky nějak vyšetřovat?

Tak určitě. Já se samozřejmě těším na setkání s odbory, nejenom s představiteli UBS. Včera jsem měl schůzky především s managementem policie a tam jsme si řekli, co nás čeká v nejbližších dnech, abychom policii stabilizovali ekonomicky.

V uplynulých týdnech a měsících jsme byli svědky odhalení či poodhalení různých velkých korupčních afér, ať už to jsou transportní letouny CASA či nákupy nákladních automobilů pro Armádu České republiky. Budete i nadále řešit tyto případy a bojovat intenzivně s korupcí?

Určitě. Nevidím důvod, proč by se něco v tomto mělo měnit.

Nebudete podléhat žádným politickým tlakům? Víte, ono, možná tato témata můžete probírat i doma, protože vaší partnerkou je paní Černochová, poslankyně Občanské demokratické strany a předsedkyně bezpečnostního výboru.

Rozumím této otázce. Na druhou stranu, ten vztah je veřejný a vždycky jsem to byl schopen nahlásit všem svým nadřízeným a myslím si, že jsem byl v pozicích, kde to šlo kontrolovat, ať už to bylo v pozici pražského ředitele, nebo v pozici náměstka pro trestní řízení. A myslím si, že jsem vždycky jednoznačně přesvědčil o tom, že jsem nestranný a do své práce si nenechám nikým a nijak zasahovat.

Teď mám odpovědnost já

Vaše jméno začalo být intenzivně skloňováno v době, kdy vás z náchodského oddělení kriminálky vyzdvihl výš, jak se říká, někdejší ministr vnitra Ivan Langer.

Přišel jsem na Policejní prezidium v době, kdy byl policejním prezidentem Oldřich Martinů. Byl jsem povýšen, jak vy říkáte, v tomto období a samozřejmě jsem velmi rád, že mi tehdejší policejní prezident dal šanci podílet se na změnách, například v dopravní policii.

Vy jste se dostal do poměrně žhavého křesla, ve kterém vaši předchůdci dlouho nevydrželi. Když to vidíte, jak skončil váš předchůdce, na jak dlouho to vidíte vy?

Já o tom takhle nepřemýšlím. V prvních hodinách jsem se soustředil na to, co společně s managementem policie můžeme udělat pro policii. A samozřejmě i pro občany České republiky.

A můžeme být konkrétnější? Co budete dělat jinak než třeba Petr Lessy?

Já jsem se s Petrem Lessym na mnoha věcech shodoval. V mnoha věcech jsme možná měli rozdílné názory, ale vždycky jsem respektoval jeho odpovědnost jako policejního prezidenta. Teď mám odpovědnost já. Pokud se ptáte na konkrétní věci, tak například chci společně s jednotlivými krajskými řediteli projednat organizační strukturu jednotlivých krajů, která bude platit od 1. 1. 2013. Aby policisté věděli, jaká místa, jaké struktury, jaké organizační články budou i nadále existovat. Aby se tady nějakým způsobem odstranila ta nejistota z toho, jak budeme reorganizovaní a jestli budeme reorganizovaní. Co se změní, nebo nezmění. Prostě chci dát jasně najevo, společně s managementem krajských ředitelů a ředitelů republikových útvarů, že žádné zásadní, nesmyslné změny se nestanou. Všechno nějakým způsobem nastavíme tak, abychom jasně, transparentně fungovali i v dalším období.

Vy jste ve středu děkoval všem zhruba devětatřiceti tisícům policistům v Událostech, komentářích na ČT24. Cítíte ale z těchto řad, že pravděpodobně nemálo policistů s vaším jmenováním ne úplně souhlasí?

Já tohle těžko můžu nějakým způsobem komentovat. Děkoval jsem policistům především z toho důvodu, že policie přeci není policejní prezident. Policie je všech těch 39 tisíc policistů, kteří plní svoje úkoly. Ať už při vyšetřování kriminality, nebo při zajišťování veřejného pořádku.

Autoři: vnj
reklama
Zobrazit náhled
Zbývá 1000 znaků
Červíček nechce nesmyslné změny, jeho partnerka z ODS se vzdala členství ve výboru (Los losos)
A já si pořád říkal, jak je možné, že se něco tak prostoduchého,...
Emigrace (Tom)
Uz nezbyva nez emigrovat, cely zivot se modlim za CR vlastne za...
MY NECHCEME DALŠÍHO ČLENA MORAVSKÉ MAFIE (anonym)
pasáčky vepřů zpět do Besdkyd a nikdy jinak!
Ano Černochová jsme národ ovcí! (hup na špek)
Ale ne idiotů!
..."politiku" jak si tento pojem představují někteří soudruzi z ODS. (Lessy dělal evidentní prasárny a....)
Bezprostředně po setkání bolševika Klause k Lessym se druhý setkal...
Zobrazit diskusi

Nový občanský zákoník

Postavení společníků veřejné obchodní společnosti a komanditní společnosti

Největší změna soukromého práva za 20 let.
Co se změní pro vás?

Vstupte do speciálu iHNED.cz
Nejčtenější
reklama
VIDEO
Ministryně spravedlnosti Helena Válková (za ANO)
Celkem 165 poslanců podepsalo před volbami čtyři desítky závazků, které...
VIDEO
Ukrajinská vlajka na checkpointu nedaleko hranic s Krymem
Eliška Nová
Rozhovor
"Rusko využívá organizovaný zločin na Ukrajině ve své strategii v...
reklama
reklama
reklama