reklama
reklama
18. 7. 2012 | poslední aktualizace: 18. 7. 2012  12:28
Rus za zmizení Kříže nemůže

Rus za zmizení fotbalového funkcionáře Kříže nemůže. Chyběly důkazy, řekl soud

Nevinný. Verdikt Městského soudu v Praze, který projednával případ zmizení podnikatele a místopředsedy Českého fotbalového svazu Miroslava Kříže, osvobodil údajného člena pražského podsvětí Miroslava Rusa obviněného z únosu. Pro nedostatek důkazů.
Čtěte více o: soud | Kříž Miroslav | únos
Miroslav Rus
Miroslav Rus
foto: ČTK

Miroslav Rus nezabil plzeňského podnikatele a fotbalového funkcionáře Miroslava Kříže. Podle pražského městského soudu nepředložila policie dostatek přímých důkazů, které by jeho vinu jednoznačně prokázaly.

Obžaloba přitom tvrdí, že Rus vylákal pod příslibem peněz Kříže z restaurace, odvezl ho na neznámé místo a tam zabil. Jediné, co ho s osobou zmizelého spojovalo, byl pronájem bytu v komplexu Na Hřebenkách, kde se měl snažit sledovat podnikatelův pohyb a zvyky.

"Rus mohl být pouze vykonavatalem určité monitorovací činnosti. Nevylučuji, že se v budoucnu mohou objevit důkazy, které by vedly k obnovení stíhání Ruse, nebo jiných osob," upozornil předseda senátu soudce Jan Kadlec.

reklama

Co však soud potvrdil, je nemožnost, aby vzhledem k okolnostem zmizení byl Miroslav Kříž stále naživu.

Žalobce Vladimír Mužík pro něj žádal šestnáctiletý trest za mřížemi vzhledem k tomu, že Rus už v minulosti vraždil. V roce 1975 jej tehdejší soud poslal na 25 let do vězení. K tomu soud nepřihlédl.

"Počkám si na písemné znění rozsudku, porovnám důkazy s mým náhledem a poté se rozhodnu, zda podám odvolání," řekl Mužík po vyslechnutí rozhodnutí soudu.

Spekulovalo se také, že za činem stojí lidé z Křížova okolí, kteří mohli mít zájem na jeho odstranění. Jednalo se zejména o obchodní partnery Petra Šikoše a Kamila Marvánka, se kterými v průběhu roku, který předcházel zmizení, ukončil spolupráci.

Podle svědků se totiž podnikatelé nerozešli v dobrém. "Otec mi řekl o určitých indíciích, podle kterých mu měl usilovat Šikoš o život," uvedla Křížova dcera Markéta.

Rus obžalobu odmítá, Kříže prý neznal, v den jeho zmizení byl doma.

Kříž zmizel v květnu 2010

Miroslav Kříž náhle zmizel v květnu 2010. Odešel z restaurace Chagall's v centru Prahy, kde pořádal akci pro své známé a přátele. Své advokátce a partnerce Kateřině Radostové a Tomáši Peterovi, tehdejšímu vlastníkovi Baníku Ostrava řekl, že se do hodiny vrátí. Poté ho už nikdo neviděl.

Miroslav Rus byl dříve spojován také se zmizením Lamberta Krejčíře, otce uprchlého podnikatele Radovana Krejčíře. Společně s ním se měl na zmizení podílet také viceprezident fotbalového klubu Marila Příbram Vlastimil Spěvák, který jako zaměstnavatel Ruse figuroval také v procesu o zmizení Miroslava Kříže.

S únosem Lamberta Krejčíře měli být spojeni i další lidé, mezi nimi například šéf příbramského fotbalu Jaroslav Starka. Stíhání bylo loni pravomocně zastaveno.

Autoři: Jakub Fajnor
reklama
Zobrazit náhled
Zbývá 1000 znaků
Článek neobsahuje komentáře.

Nový občanský zákoník

Postavení společníků veřejné obchodní společnosti a komanditní společnosti

Největší změna soukromého práva za 20 let.
Co se změní pro vás?

Vstupte do speciálu iHNED.cz
Nejčtenější
reklama
VIDEO
Do voleb jde řada 18letých kandidátů.
Matěj Smlsal
Volby 2014
Do zastupitelstev letos kandiduje i 454 lidí, kterým je teprve 18 let....
VIDEO
Skotský obchod v Praze
Fotogalerie
Najít v Praze Skota, který by se vyjádřil k referendu o odtržení Skotska...
reklama
reklama
reklama