Policie odložila případ údajného pochybného udělování titulů na plzeňské právnické fakultě. Nepodařilo se jí prokázat, že by někdo z bývalého vedení fakulty spáchal trestný čin, napsalo dnes Právo.

"Ztroskotali jsme na nedostatku důkazů," řekla šéfka plzeňských žalobců Antonie Zelená. Detektivové prověřovali systém kurzů celoživotního vzdělávání, kdy studenti bez splnění podmínek mohli přejít do bakalářského studia.

„K programu celoživotního vzdělávání neexistuje prakticky žádná dokumentace. Nedohledali jsme obsahovou náplň kurzů, nevíme, co se tam učilo a jak dlouho. Prostě nic,“ prohlásila Zelená.

Policisté nenašli ani všechny smlouvy mezi fakultou a orgány státní správy, jejichž zaměstnanci mohli tímto způsobem získat vysokoškolský titul. „Dopátrat se tak vůbec pravidel, podle kterých program fungoval, bylo zhola nemožné,“ konstatovala státní zástupkyně Zelená.

Podle ní pro případnou trestní odpovědnost museli policisté také vyřešit stěžejní otázku, a to jaké postavení měli lidé z vedení fakulty.

Program celoživotního vzdělávání odstartovala právnická fakulta za vedení Jaroslava Zachariáše a jeho předchůdce děkana Milana Kindla. Na jeho potíže upozornila už kontrolní zpráva, kterou vypracoval v dubnu 2010 reformní tým tehdejšího děkana Jiřího Pospíšila pro Akreditační komisi.

V materiálu se konstatuje, že Zachariáš v souvislosti s uvedeným programem porušoval zákon o vysokých školách, mimo jiné vydával rozhodnutí o tom, že účastníci kurzu splnili studijní povinnosti, které vůbec neabsolvovali, píše deník Právo.

Stačilo zaplatit 30 tisíc

Účastníci kurzu mohli podle listu získat vysokoškolský titul, aniž museli skládat zkoušky. To všechno za poplatek více než třicet tisíc korun a za podmínky, že každý rok absolvují jednotýdenní soustředění zakončené testem.

Žádné přijímačky, zápočty ani zkoušky v průběhu semestru či ročníkové práce, které jiní studenti museli absolvovat.